Šolniki so na dveh stavkah, februarja in marca, opozarjali na slab položaj, podplačanost, necenjenost poklica, zahtevali, da se delo v vzgoji in izobraževanju plača enako kot primerljivo delo v drugih delih javnega sektorja. Nadaljevanje stavke, ki je bila sklicana tudi za 17. april, so zaradi odstopa predsednika vlade samo prekinili za nedoločen čas.
Lani so zvišali plače zdravnikom in vojakom, carinikom, inšpektorjem, pravosodnim policistom (javnim uslužbencem na delovnih mestih z osnovno plačo do 26. plačnega razreda in pooblaščenim uradnim osebam).
Parlamentarnim strankam in Listi Marjana Šarca, ki ga javnomnenjske raziskave uvrščajo v ospredje, smo zastavili vprašanje: "Novo vlado čakajo pogajanja s šolniki. So šolniki preplačani? Za koliko plačnih razredov boste povišali plače vzgojiteljev in učiteljev?" Odgovore strank objavljamo v celoti.
DeSUS
Šolniki zagotovo niso preplačani, ravno obratno. Stavkovne zahteve sindikatov javnega sektorja so upravičene, zato večino njihovih zahtev tudi podpiramo. Absolutno pa zagovarjamo, da se je treba pogajati enotno, odpraviti anomalije, seveda pa najprej poskrbeti za tiste z najnižjimi prejemki. Podpiramo zvišanje plač za 1 do 2 plačna razreda, odvisno od delovnega mesta. Iluzorno bi bilo sicer vztrajati pri zahtevi, da se morajo plače v javnem sektorju zvišati že letos, je pa naloga nove vlade, da takoj resno pristopi k pogajanjem. Realno je, da bi se plače postopoma začele dvigati s 1. januarjem 2019, v dveh do treh letih bi, ob napovedanih gospodarskih kazalcih, lahko pričakovali, da se stavkovne zahteve tudi izpolnijo.
Levica
Tako primerjave s tujino kot primerjave z drugimi javnimi uslužbenci kažejo, da so delavci v izobraževanju plačani premalo. Vlada je dvignila plače zdravnikom in direktorjem javnih zavodov, zato so se dogovorjena razmerja (kakršna koli že so) porušila. Še veliko huje pa je, da Vlada ni izboljšala položaja najslabše plačanih. Naloga naslednje vlade bo, da zaključi pogajanja z vsemi sindikati. V Levici zagovarjamo rešitev, ki bo ohranila primerljiva razmerja in odpravila anomalije med primerljivimi delovnimi mesti, predvsem pa bo zvišala najnižje plače, saj je kar prvih 17 razredov plačne lestvice pod zneskom minimalne plače!
LMŠ
Razvoj države na vseh področjih se začne z dostopno in kvalitetno vzgojo in izobraževanjem. Znanje je osnova, temelj za napredek. Iz tega je potrebno izhajati, ko govorimo o postopnem dvigovanju BDP za vzgojo in izobraževanje.
Dogovor s SVIZ bomo dosegli samo preko dialoga. Stojimo na stališču, da je potrebno pogajanja nadaljevati na točki, kjer so se zaključila s sedanjo vlado v odstopu. Pred pogajanji pa se bomo temeljito seznaniti z realno sliko javnih financ, naredili simulacije vplivov zahtev na vzdržnost javnih financ – tudi srednjeročno. Na žalost bo treba upoštevati tudi »ad hoc« vlaganja zakonov poslank in poslancev ter vlade v zadnjem mesecu, ki imajo finančne posledice.
Predvsem pa se mora odgovorna politika zavedati, da lahko Slovenija uspe samo skupaj, s povezovanjem vseh družbenih skupin. Potrebujemo kompromis vseh socialnih partnerjev, ker spremembe, ki jih moramo narediti, da bomo lahko odgovorili na izzive, ki jih prinaša 21. stoletje preko ekspresnega razvoja tehnologije, varnostnih razmer in demografskih trendov, posegajo na vsa področja. Treba je delovati povezano, se čemu tudi odpovedati, da lahko na srednji in dolgi rok vsi dobimo. Tako javni sektor kot gospodarstvo in seveda vsi ostali.
NSi
Zavedamo se, da bodo stavkovne zahteve in sklenitev stavkovnega sporazuma ena prvih nalog nove vlade. Glede na ugodno gospodarsko rast menimo, da bi se delež sredstev za vzgojo in izobraževanje moral dvigniti na raven, ki je bila v letu 2005, saj je izobraževanje naložba za prihodnost , saj se njeni učinki pokažejo na dolgi rok.
Menimo, da se morajo sprejeti dogovori, ki so bili sklenjeni na pogajanjih dne 12. 3. 2018, spoštovati. Ti upoštevajo dogovorjene dvige za posamezna delovna mesta od vrtca do univerze dalje. Nesprejemljivo je, da je zaostajanje plač v VIZ tako veliko.
SAB
O tem, kateri plačni razred je primeren za kateri poklic, je težko govoriti na pamet. Strinjamo se s prizadevanji sindikatov, naj bo za primerljivo delo zagotovljeno enako plačilo. Znotraj plačnega sistem je treba odpraviti anomalije, ki so se pokazale skozi leta. Dodajamo, da so razmerja med delovnimi mesti/med različnimi deli določena v enotnem plačnem razredu. S temi razmerji so se ob uveljavljanju enotnega plačnega sistema strinjali vsi partnerji. Res pa je tudi, da je vlada v odhajanju, ko je popustila zdravnikom, ta razmerja podrla.
SD
Socialni demokrati podpiramo enotni plačni sistem. In ne podpiramo izvzetja določenih skupin. Socialni dialog s sindikati javnega sektorja je ključnega pomena za dobro delovanje družbenih podsistemov, zato bo sklenitev sporazuma s stavkajočimi v vzgoji in izobraževanju prioritetna naloga nove vlade.
Koliko finančnih sredstev in v kakšnem časovnem okvirju bodo izplačana, bo stvar pogajanj in obojestranskega dogovora, ki pa bo seveda moral biti v skladu s finančnimi zmožnostmi države.
SDS
V Slovenski demokratski stranki se zavedamo, da je izobraževalni proces izrednega pomena za razvoj Slovenije. Natančnejših odgovorov na vaša konkretna vprašanja ne moremo podati, saj ne razpolagamo s potrebnimi finančnimi ocenami, predvsem pa je treba v enotnem plačnem sistemu plače učiteljev postaviti v širši kontekst. Zato bomo dobro delo nagradili ter statusno in finančno uredili položaj poklicev v izobraževalnem sistemu, s ciljem povečanja kakovosti izobraževalnega procesa ter zadovoljstva učiteljev, staršev, učencev (dijakov, študentov).
SMC
Obžalujemo, da sindikati v zadnji ponudbi, ki jim jo je predstavila vlada, niso našli dovolj razlogov za to, da bi zaprli pogajanja in omogočili, da bi bil velik delež zaposlenih v javnem sektorju za svoje delo nagrajen bolje in ustrezneje. Pričakujemo, da bo ena od prvih nalog prihodnje vlade prav sklenitev dogovora s sindikati javnega sektorja. Če bo prevladal razum, tak dogovor ne bi smel odstopati od tega, kar je vladna pogajalska ekipa sindikatom ponudila nazadnje.
KOMENTARJI (40)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.