V mandatu vlade Mira Cerarja so se po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje čakalne dobe nad dopustno mejo podaljšale za trikrat: septembra 2014 je nad dopustno mejo čakalo 7.824 ljudi, aprila 2018 se je število čakajočih povečalo na 25.562. Kljub načelni podpori v koaliciji je propadla ideja o zdravstveni reformi, s katero bi - med drugim - ukinili dopolnilno zavarovanje, kjer se na leto nabere 470 milijonov evrov. Kako bi jih nadomestili? Pomembno vprašanje - ne le v tej vladi - je tudi razmejitev javnega in zasebnega zdravstva: kako urediti sistem, da bo dostopen, hkrati pa bo deloval?
Odgovore na ta tri relevantna vprašanja s področja zdravstva smo iskali v predvolilnih programih strank.
Poudarjamo: če odgovora nismo našli v programu, ne pomeni nujno, da v stranki za to področje ne ponujajo rešitev kje drugje, ampak so stranke postavile drugačne prioritete v programu. |
Analizirali smo programe parlamentarnih strank in Liste Marjana Šarca, ki jo vse javnomnenjske raziskave uvrščajo v ospredje. |
DeSUS
Čakalne dobe: brez ukrepa
Osnovni problemi zdravstva v Republiki Sloveniji so omejitev dostopa do pravic iz obveznega zdravstvenega zavarovanja za manj premožne, dopuščanje hkratnega dela zaposlenih v javnem in zasebnem zdravstvu, pomanjkljiv nadzor nad kakovostjo zdravstvenih storitev in nezadosten nadzor nad porabo javnih sredstev. Posledice so nedopustno dolge čakalne dobe, ki pa predstavljajo zgolj vrh ledene gore.
Ukinitev dopolnilnega zavarovanja: rešitev
Podali bomo predlog za ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, ki manj premožnim prebivalcem ovira dostop do pravic iz obveznega zdravstvenega zavarovanja in zaradi visokih obratovalnih stroškov zasebnih zavarovalnic predstavlja tudi zelo neučinkovito porabo zdravstvenega denarja.
Javno ali zasebno zdravstvo: rešitev
Javni zdravstveni sistem mora ohraniti prevladujoči položaj in temeljiti na pravičnem financiranju. Zagovarjali in zavzemali se bomo za sistem, v katerem zasebniki s koncesijo izvajajo javna pooblastila na krajevno odročnih območjih oziroma tam, kjer javne zdravstvene institucije teh storitev ne zmorejo opravljati.
Levica
Čakalne dobe: brez ukrepa
Zdravstvene delavce bomo spodbujali, da dodatno delo za plačilo opravijo v javnih zavodih, koncesionarje pa, da se vrnejo v javni sistem.
Ukinitev dopolnilnega zavarovanja: rešitev
Dopolnilno zdravstveno zavarovanje bomo nadomestili s solidarnostno dajatvijo.
Javno ali zasebno zdravstvo: rešitev
Ustavili bomo podeljevanje koncesij in prepovedali dopolnilno delo v zasebnem sektorju zdravnikom, zaposlenim v javnem sektorju.
LMŠ
Čakalne dobe: brez ukrepa
Skrajševanje čakalnih vrst v zdravstvu z učinkovitejšo porabo sredstev ter boljšo organizacijo in izrabo obstoječih kapacitet.
Ukinitev dopolnilnega zavarovanja: ni v programu
Javno ali zasebno zdravstvo: brez ukrepa
Prenova javnega zdravstvenega sistema, ki bo zagotavljal stabilno financiranje ter kakovostno in varno zdravstveno oskrbo ter jasna ločitev med javnim in zasebnim.
NSi
Čakalne dobe: rešitev
Konkurenca tako med izvajalci kot med zavarovalnicami ustvarja pritisk na krajšanje čakalnih dob. Čakalne dobe se bodo zaradi konkurence zmanjšale oziroma tudi v finančnem interesu zavarovalnic in izvajalcev bo, da nedopustno dolgih čakalnih dob ni.
Ukinitev dopolnilnega zavarovanja: rešitev
5,24 % prispevek za obvezno zdravstveno zavarovanje iz bruto plače (prispevek delojemalca) je namenjen tudi spremembi načina plačevanja (dopolnilnega) zdravstvenega zavarovanja sedanjih in bodočih upokojencev po sedanjih predpisih, ki bi vplačevali 5,24 % od svoje pokojnine, namesto sedanjega dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, ki se ukine.
Javno ali zasebno zdravstvo: rešitev
Da si lahko zasebni izvajalci in javni zavodi med seboj konkurirajo, je potrebno preoblikovanje javnih zavodov /.../ po načelu gospodarskih družb. Koncesije dopolnjujejo javno zdravstvo /.../ Potrebno je okrepiti nadzor nad podeljevanjem in izvajanjem.
SAB
Čakalne dobe: brez ukrepa
Ljudem bomo zagotovili zdravstvene storitve brez dolgotrajnega čakanja.
Ukinitev dopolnilnega zavarovanja: rešitev
Spodbujali bomo razvoj zavarovalniškega trga za zagotavljanje dodatnega zdravstvenega zavarovanja.
Javno ali zasebno zdravstvo: brez ukrepa
Učinkovito javno zdravstvo, dostopno vsem pod enakimi pogoji, brez dolgih čakalnih dob in vrst.
SD
Čakalne dobe: brez ukrepa
Napovedujemo radikalen program za odpravo čakalnih vrst.
Ukinitev dopolnilnega zavarovanja: rešitev
Z družbenim dogovorom bomo zakonsko določili osnovno košarico pravic zdravstvenih storitev, ki bodo v celoti zagotovljene iz javnih sredstev, to je iz sredstev obveznega zavarovanja ter poskrbeli za zagotovitev drugih virov za vse storitve, ki niso v košarici.
Javno ali zasebno zdravstvo: brez ukrepa
Vse spremembe pri prenovi zdravstvenega sistema morajo spodbujati krepitev osnovnega zdravstvenega varstva in prizadevanja, da se v okviru sistema javnega zdravstvenega varstva organizirajo vse potrebne storitve.
SDS
Čakalne dobe: rešitev
Vzpostavitev pravega konkurenčnega okolja med zavarovalnico in pogodbenimi izvajalci bo vodilo v skrajšanje čakalnih dob zaradi učinkovitejšega načina dela, hkrati pa se bodo storitve na državni ravni pocenile.
Ukinitev dopolnilnega zavarovanja: rešitev
Prostovoljna zdravstvena zavarovanja se preoblikujejo v Obvezna dopolnilna zdravstvena zavarovanja, z zavarovanci sklepajo police zdravstvenega zavarovanja za storitve iz košarice B.
Javno ali zasebno zdravstvo: rešitev
Sedanji javni zdravstveni zavodi (tudi lekarne) se /.../ preoblikujejo v »gospodarske družbe splošnega pomena« (SGEI) in postanejo organizacijsko ter finančno samostojni /.../. Izvajalci, ki izpolnjujejo pogoje (določi jih zakon), se enakopravno potegujejo za mesto v mreži in za pogodbe z zavarovalnicami za izvajanje razpisanih programov zdravstvenih storitev.
SMC
Čakalne dobe: brez ukrepa
Ukinitev dopolnilnega zavarovanja: brez ukrepa
V zdravi Sloveniji vsi državljani in državljanke uživamo pravice javnega zdravstva.
Javno ali zasebno zdravstvo: brez ukrepa
Za solidarno javno zdravstvo.
Nadaljevanje jutri: sodstvo
V predvolilnih programih strank smo iskali odgovore na vprašanja v povezavi s skrajšanjem sodnih postopkov, izločitvijo politike pri imenovanju sodnikov in učinkovitosti sodstva.
KOMENTARJI (81)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.