Nekaj dni pred začetkom stavke zaposlenih v izobraževanju, ki poteka danes, je predsednik vlade in prvi mož SDS Janez Janša delil tabelo in graf s podatki o številu zaposlenih v izobraževanju med leti 2000 in 2020, pri čemer vir podatkov ni naveden. Enaka tabela je objavljena na spletni strani Nova24TV, kjer navajajo, da gre za podatke Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport.
Število zaposlenih v izobraževanju
Število zaposlenih v izobraževanju je po podatkih Statističnega urada RS (SURS) v letu 2000 znašalo 53.252, to je blizu 54.000, kolikor navaja Janša v svoji objavi in tudi priloženi tabeli ter grafu.
Bistvena razhajanja v podatkih se pojavijo leta 2009, ko je po SURS-u v izobraževanju zaposlenih 61.712, po podatkih Janše pa 73.000 ljudi. Tako je po podatkih SURS-a število zaposlenih v izobraževanju do leta 2020 naraslo na 74.325, medtem ko Janša trdi, da jih je 90.000 zaposlenih. Podatki se torej razlikujejo za 15.000 zaposlenih.
Tudi podatki informacijskega sistema za posredovanje in analizo podatkov o plačah, drugih izplačilih in številu zaposlenih v javnem sektorju kažejo, da je v izobraževanju zaposlenih bistveno manj, kot je objavil Janša. Po podatkih Ministrstva za javno upravo je bilo v javnih zavodih in drugih izvajalcih javnih služb s področja vzgoje, izobraževanja in športa v letu 2020 in lani povprečno 70.091 zaposlenih.
Gre za število zaposlenih na nivoju podskupine 3.1, torej zaposlene v izobraževanju, ki se uvrščajo v več plačnih razredov. Podatki so izračunani na osnovi števila zaposlenih po davčnih številkah za posamezne skupine zaposlenih v javnem sektorju, upoštevani pa so tudi zaposleni za denimo skrajšani delovni čas.
*Informacijo smo preverjali tudi pri Ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport. Podatke so nam poslali po objavi članka, in sicer ustrezajo podatkom, ki jih je objavil Janša. V obeh primerih gre za SURS-ove podatke, ki pa so neprimerljivi. Pri podatkih SURS-a, ki so jih posredovali za Dejstva, gre za vse zaposlene ali samozaposlene v dejavnosti izobraževanje in so zbrani z registra delovno aktivnega prebivalstva. Ti podatki torej zajemajo vse zaposlene v izobraževanju, ne le pedagoškega kadra, pač pa tudi vso podporno osebje, vključno z zaposlenimi.
Medtem pa gre pri podatkih, ki jih je posredovalo ministrstvo za izobraževanje, za podatke, zbrane z anektiranjem. Vanje so vključeni tudi vsi, ki so v izbranem tednu opravili vsaj eno uro dela v izobraževanju, tudi neformalno delo, kot so inštrukcije matematike, šiviljski tečaji itd.
Trend upadanja števila mladih
Bolje, a ne v celoti, pa se ujemajo podatki o padanju števila mladih do 24. leta starosti. Za leto 2000 se podatki med SURS-om in Janšo razlikujejo za 2000, za leto 2020 pa za dobrih 1000 ljudi.
Število mladih do 24. leta starosti se je od leta 2000 do 2017 vztrajno zniževalo, od leta 2018 pa se postopoma znova zvišuje. Odtlej do danes se je število mladih povečalo za 10.000.
KOMENTARJI (533)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.