Navedbe Zdravka Počivalška o precepljenosti s cepivom proti covidu-19 in o umrlih zaradi virusa v predvolilnem intervjuju za Pop TV ne držijo. Oceno smo v Dejstvomeru podkrepili s podatki.
Slovenija se med državami EU uvršča med tiste z nižjo precepljenostjo proti covidu-19. Po podatkih ECDC, objavljenih 3. marca, je polno cepljenih 71,8 odstotka prebivalcev EU, z enim odmerkom 75 odstotkov, s poživitvenim odmerkom pa 51,3 odstotka prebivalstva EU.
V Sloveniji je polno cepljenih 57,6 odstotka prebivalstva, z enim odmerkom 59,2 odstotka, s poživitvenim odmerkom pa 29,8 odstotka prebivalcev. Med 27 državami EU se Slovenija po deležu polno cepljenih prebivalcev uvršča na 23. mesto.
Po podatkih števca Worldometers, objavljenih 3. marca, se Slovenija po umrljivosti bolnikov s covidom-19 uvršča na osmo mesto med državami EU. Višjo umrljivost imajo imajo le tri države z večjim deležem precepljenosti prebivalstva: Litva, Češka in Madžarska. Med državami z višjo ravnijo precepljenosti od Slovenije je 19 takšnih, ki imajo nižjo stopnjo umrljivosti.
Države z višjo stopnjo precepljenosti imajo praviloma bistveno nižjo umrljivost. Na Malti, kjer je polno cepljenih 85,8 odstotka prebivalcev, je denimo umrlo 769 covidnih bolnikov na milijon ljudi. Najnižjo umrljivost covidnih bolnikov v EU beležijo na Finskem (429 smrti na milijon prebivalcev), kjer pa je polno cepljenega 76,6 odstotka prebivalstva.
Po podatkih ministrstva za zdravje je do 2. marca 2022 v Sloveniji umrlo 6926 bolnikov s covidom-19, to pa pomeni, da je umrljivost na milijon prebivalcev še višja, kot kažejo podatki števca Worldometers.
KOMENTARJI (433)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.