Koordinator Levice Luka Mesec je v predvolilnem intervjuju za Pop TV na vprašanje novinarke Metke Majer, kakšen strošek pomeni njihova programska točka brezplačnih vrtcev za vse otroke, odgovoril, da gre po ocenah za okoli 300 milijonov evrov. "To ni majhen strošek. To je programska točka, proti kateri želimo iti. Je pa vedno vprašanje družbenih prioritet, kam bo neka država vlagala denar. Če bomo imeli v prihodnjem letu 400 milijonov evrov za oklepnike, je vprašanje, zakaj jih ne bomo imeli za vrtce. Na takšen način si moramo na tehtnico postavljati, kaj je bolj bistveno. Sem pa absolutno zgrožen, da morajo nekateri starši za vrtec plačevati 300 ali 400 evrov. To je nezaslišano."
Finančni strošek univerzalno dostopnih in brezplačnih vrtcev za vse
Preverili smo, ali drži podatek, ali bi strošek univerzalno dostopnih in brezplačnih vrtcev za vse otroke, katerih financiranje bi torej v celoti prevzela država, res znašal okoli 300 milijonov evrov.
Kako se financira oskrba otrok v vrtcu? Del vrtčevskega programa plačujejo starši glede na uvrstitev v dohodkovni razred, ki je odvisen od neto prejemkov na člana družine, del pa občine, ki krijejo preostali delež do polne cene vrtčevske oskrbe. Po podatkih ministrstva za izobraževanje in ministrstva za finance gre za financiranje vrtčevske oskrbe že zdaj več kot 300 milijonov evrov letno. Lani je šlo za subvencije predšolske vzgoje prek občin več kot 314 milijonov evrov.
Medtem pa starši po izračunih ministrstva za izobraževanje za predšolsko vzgojo svojih otrok plačajo okoli 165 milijonov evrov letno. Če bi tudi ta del stroškov na svoja pleča prevzela država, torej bi financirali iz proračuna, bi to pomenilo skupaj 479 milijonov evrov na leto.
Ta vsota se sicer nanaša za vrtčevsko oskrbo tistih otrok, ki so danes že vključeni v predšolsko vzgojo. To pa niso vsi otroci. Po podatkih Statističnega urada RS (SURS) je bilo ob začetku prejšnjega šolskega leta v predšolsko izobraževanje vključenih 86.193 otrok ali 82,5 odstotka otrok, starih od enega do petih let. Med otroci v prvem starostnem obdobju jih je bilo vključenih 26.345 oziroma 67 odstotkov iz te starostne skupine. Med otroci iz druge starostne skupine pa je vrtec obiskovalo 93,7 odstotka oz. 59.848 otrok.
Če bi bilo v vrtec vključenih tudi dobrih 13.000 otrok iz prve starostne skupine in dobrih 5000 iz druge starostne skupine, ki danes niso, in bi strošek vrtčevske oskrbe nase v celoti prevzela država, bi to pomenilo okoli 100 milijonov evrov več na letni ravni. Preračun temelji na povprečni ceni vrtčevskega programa, ki po podatkih ministrstva za izobraževanje v prvem starostnem obdobju otrok znaša 497,47 evra, v drugem starostnem obdobju pa povprečno 380,74 evra.
Pod črto, če bi danes država nase prevzela vse stroške vrtčevske oskrbe otrok in bi bilo v vrtce vključenih vseh 104.000 otrok, starih od enega do petih let, bi to za proračun predstavljalo okoli 265 milijonov evrov dodatnih stroškov. Ob tem se iz javnih sredstev že namenja več kot 300 milijonov evrov na leto, skupaj pa ta znesek krepko presega pol milijarde evrov. To se torej v nobenem primeru ne sklada z Meščevo oceno o 300 milijonih evrov za univerzalno polno financiranje vrtčevske oskrbe.
Bo imela država v prihodnjem letu na voljo 400 milijonov evrov za oklepnike?
Preverili pa smo tudi, ali drži del izjave o tem, da bo imela država v prihodnjem letu na voljo 400 milijonov evrov za oklepnike.
Sprejeti državni proračun v okviru načrta razvojnih programov predvideva, da bo v prihodnjem letu za bojna kolesna vozila 8x8 oziroma boxerje namenjenih 95 milijonov evrov, v letih 2024 in 2025 po 100 milijonov evrov in leta 2026 dobra 102 milijona evrov.
Sprejeti dokumenti torej za prihodnje leto predvidevajo 95 milijonov evrov za boxerje, ocenjeni skupni znesek za nakup teh oklepnikov pa je dobrih 412 milijonov v štirih letih. Sicer pa na ministrstvu za obrambo poudarjajo, da gre pri tem le za ocene, sprejete na podlagi investicijskih dokumentov iz preteklosti, medtem ko resnična cena boxerjev še ni znana. Višina sredstev za oklepnike in časovna realizacija bosta tako odvisni od dokončne ponudbe, ki jo na ministrstvu pričakujejo še ta mesec. Nato bodo sledila pogajanja in podpis pogodbe.
Sredstva za nakup boxerjev so predvidena v zakonu o zagotavljanju investicij v Slovensko vojsko za obdobje 2020–2026, nakup 45 osemkolesnikov pa poteka preko organizacije Occar. Gre za nakup brez posrednikov, pri katerem sodelujejo z nemškim obrambnim ministrstvom.
KOMENTARJI (221)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.