Nekateri so prejemanje nadomestila že naznanili, drugi prejemanje na družbenih omrežjih in v medijih obsojajo, tretji molčijo. Že kmalu pa bo jasno, kdo bo prejemal koliko. Iz poslanskih vrst se poslavlja tudi Bojan Dobovšek, ki je z novoustanovljeno Dobro Državo prepričal 1,52 odstotka volivcev. S tem rezultatom je stranko za več tisočakov mesečno preskrbel do vnovičnih volitev.
Na Fakulteti za varnostne vede Univerze v Mariboru so potrdili, da se Bojan Dobovšek po koncu poslanskega mandata vrača v akademske vrste. Pojasnili so, da v njegovem primeru pravno formalno ne gre za ponovno zaposlitev, temveč za ponovno aktivacijo delovnega razmerja, ki je bilo v času poslanskega mandata v mirovanju na podlagi suspenza pogodbe o zaposlitvi. Kar pomeni, da Dobovšek pravice do poslanskega nadomestila ne bo izkoristil, saj mu ta niti ne pripada.

Pravica do nadomestila
Pravico do nadomestila plače ureja Zakon o poslancih. Nadomestilo tako pripada poslancem, ki jim je prenehal mandat in iz objektivnih razlogov – kot so denimo vnovične volitve – ne morejo nadaljevati prejšnjega dela ali dobiti druge ustrezne zaposlitve ter ne izpolnjujejo minimalnih pogojev za upokojitev.
Do nadomestila v višini 80 odstotkov zadnje plače, ki jo je poslanec prejemal, ko je opravljal funkcijo, je upravičen najdlje šest mesecev od prenehanja mandata, ki pa se lahko podaljša do izpolnitve pogojev za upokojitev, vendar največ za še šest mesecev. V nekoliko boljšem položaju so tisti, ki so funkcijo poslanca opravljali že pred iztekajočim se mandatom. Za vsak prejšnji zaporedni mandat imajo pravico do dodatnega trimesečnega nadomestila plače, vendar ne več kot šest mesecev skupaj. Skupaj lahko torej poslanec nadomestilo prejema najdlje 18 mesecev.

Kdo te pravice nima?
Če, denimo, po vseh zakonsko določenih poskusih v roku šestih mesecev ne dobimo nove vlade, bo predsednik države Borut Pahor razpustil državni zbor in razpisal nove volitve, novoizvoljeni poslanci pa ne bodo imeli pravice do nadomestila plače. Podobno velja, kot smo na primeru Bojana Dobovška pojasnili uvodoma, tudi za poslance, ki so bili do potrditve mandata v delovnem razmerju in jim pravice ter obveznosti iz tega delovnega razmerja na podlagi sporazuma z delodajalcem mirujejo.
Višina nadomestila
Višina poslanskega nadomestila je določena v višini 80 odstotkov zadnje plače, ki jo je poslanec prejemal, ko je opravljal funkcijo. Če za izhodišče vzamemo povprečno aprilsko plačo v višini 4.364,86 evra, ugotovimo, da bi poslanec s sicer povprečno poslansko plačo prejemal nadomestilo v višini 3.491,89 evra.

Čas prejemanja nadomestila se poslancu, ki mu je prenehal mandat, šteje tudi v delovno dobo. V tem času je socialno zavarovan po predpisih, ki urejajo socialno zavarovanje oseb v delovnem razmerju, ob upokojitvi pa mu pripada pravica do odpravnine.
Poslanec, ki prejema nadomestilo, pa ni upravičen do regresa za letni dopust, nadomestila za ločeno življenje, mesečnega pavšala za pokrivanje stroškov za opravljanje funkcije poslanca v volilni enoti in podobno.
Dobovšek na fakulteto, Bizjak Mlakarjeva bo spet aktuarka, Gorenak bo pisal, Čuš na lokalne volitve
Podobno kot Dobovšek se na svoje staro delovno mesto po dveh mandatih vrača tudi nekdanja ministrica za kulturo in poslanka Julijana Bizjak Mlakar. Dan po izteku poslanskega mandata bo ponovno postala pooblaščena aktuarka na Agenciji za zavarovalni nadzor. Dolgoletni poslanec SDS Vinko Gorenak je za našo televizijo povedal, da je načrtno kandidiral v Celju, zanj neizvoljivem okraju, saj odhaja v pokoj pisat knjige. Nad izidom volitev je bolj razočaran še en nekdanji poslanec SDS, nazadnje samostojni, ki je parlamentarni prag želel prestopiti s stranko Zelenih. Andrej Čuš je začasno prejemanje nadomestila že napovedal, hkrati pa nakazal kandidaturo na lokalnih volitvah.
Seznam poslank in poslancev, ki so prejemali nadomestilo plače po prenehanju poslanskega mandata v mandatnem obdobju 2011–2014, si lahko ogledate tukaj.
Preberite še:
KOMENTARJI (183)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.