Podobno kot plače, so tudi pokojnine nekdanjih evropskih poslancev enotne za vse države članice Evropske unije, ne glede na standard izvorne države. Statut Evropskega parlamenta določa, da so nekdanji poslanci do bruseljske pokojnine upravičeni, ko dopolnijo 63 let. Za vsako leto funkcije prejmejo 3,5 odstotka od bruto plače, ki od 1. julija 2023 znaša 10.075 evrov bruto, kar pomeni 352 evrov pokojnine. Oziroma v petih letih 1760 evrov.
Do leta 2009 so evropski poslanci lahko plačevali še dodatno pokojninsko zavarovanje, njihov prispevek je zbiral zasebni sklad v Luksemburgu, ki je za vsak vplačan evro politikom zagotavljal še dodatna dva evra iz evropskega proračuna, v katerega prispevajo vsi davkoplačevaci EU. Projekt je nastal leta 1989, ko so bili prejemki evropskih poslancev odvisni od pravil posamezne države članice, kar je med njimi – za enako delo – ustvarjalo precejšnje finančne razlike. Po letu 2009, ko so v Bruslju sprejeli nova pravila in poenotili tako plačo kot pokojnino za vse izvoljence ljudstva, luksemburški sklad ni več sprejemal novih vplačnikov, je pa še vedno zavezan k izplačevanju tistim, ki so vanj investirali pred letom 2009 in so danes upokojeni. Po sedmih letih vplačevanja so si namreč evroposlanci zagotovili dosmrtni prejemek. Tudi to pa je razlog, kot so že pred enim letom opozorili na portalu Investigate Europe, da se sklad sooča s hudimi finančnimi težavami, ki so jih sicer – vsaj začasno uredili.
Na seznamu politikov, ki so prispevali v sklad, najdemo tudi štiri slovenske nekdanje evroposlance in eno aktualno, ki se poteguje za še en mandat, to so: Mojca Drčar Murko, Jelko Kacin, Lojze Peterle, Miha Brejc in Ljudmila Novak. Ker je Novakova še vedno delovno aktivna, izplačil iz sklada še ne prejema.
Lojze Peterle je bil v Evropski parlament prvič izvoljen na prvih volitvah v Sloveniji leta 2004. Izvoljen je bil še dvakrat, leta 2009 in 2014, pred petimi leti se je s tretjega mesta na listi NSi neuspešno potegoval za še četrto izvolitev. Velja za prejemnika ene najvišjih pokojnin, za prvi mandat mu je sicer pokojnino odmerila Slovenija, za druga dva prejema približno tri tisočake. Prišteti pa moramo še izplačilo luksemburškega sklada in obdobje, ko je bil zaposlen v Sloveniji.
Evropskim poslancem se sicer pokojnina ne dviguje v nedogled, tudi če so izvoljeni štirikrat. Najvišja pokojnina nekdanjega evroposlanca glede na statut EP ne sme presegati 70 odstotkov bruto plače. Kot je znano, ta trenutno znaša 10.075 evrov, konkretno to pomeni, da je najvišja pokojnina 7052 evrov. Stroški pokojnin nekdanjih evropskih poslancev se krijejo iz proračuna EU.
Nadomestilo ob prenehanju mandata
Evropski poslanci, ki 9. junija letos ne bodo več izvoljeni, lahko dobijo začasno nadomestilo, ki ga prejemajo toliko mesecev, kolikor let so bili poslanci, a ne več kot dve leti. Nadomestilo pa je enako njihovi mesečni plači, seveda brez dodatkov.
KOMENTARJI (423)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.