Direktor Zavoda za prestajanje kazni zapora Koper Dušan Valentinčič priznava objektivno odgovornost, zato se bo, namesto, da bi odstopil, upokojil. Dodal je, da je vesel, da je končno prišel do besede, a da je generalni direktor določil pisno komuniciranje, ki ga je sam spoštoval, čeprav se z njim ni strinjal.
Njegov odstop so sicer zahtevali koprski pravosodni policisti, ki so pred dnevi v odprtem pismu opozorili na gluha ušesa vodstva glede nepravilnosti v zaporu in na hudo kadrovsko stisko.
'Videonadzorni sistem ni optimiziran - alarmni sistem ni povezan s kamerami'
Direktor Uprave za izvrševanje kazenskih sankcij Jože Podržaj je pojasnil, da je takoj po dogodku ustanovil komisijo zaposlenih na uradu, med katerimi je bil tudi direktor zavoda na Dobu. Zagotovil je, da ni ničesar, kar bi želeli prikriti ali zamolčati.
Predsednica interne komisije Janja Pahor Mohorič je najprej opisala okoliščine dogodka. "Preverili smo vse okoliščine. Tudi klic enega od pobeglih pripornikov direktorju zavoda. Preverili smo pisno dokumentacijo zavoda, uradne zaznamke pravosodnih policistov, opravili razgovore z vodstvom in zaposlenimi na zavodu, ogledali smo si posnetke nadzornih kamer ter opravili ogled na kraju dogodka," pojasnjuje.
"Pripornika sta se dalj časa skrbno pripravljala na pobeg, k temu, da je pobeg uspel pa je pripomoglo več okoliščin. Sistem videonadzora omogoča, da se za večino kamer v zavodu vklopi detekcija gibanja, ki pomeni, da se v trenutku gibanja sproži snemanje. V gibanju se kamera prikaže na ločenem monitorju, ki ga spremlja policist v operativnem centru," pojasnjuje predsednica komisije.
"Pobeg in gibanje pripornikov sta zaznali dve kameri v zaporu. Videonadzorni sistem ni optimiziran, ker alarmni sistem ni povezan s kamerami. Policist 12 ur spremlja zelo veliko število kamer, zato je težko zagotoviti, da je celoten čas osredotočen na dogajanje," dodaja Pahor Mohoričeva.
Pahor Mohorič: Ni se izvajal ustrezen nadzor rešetk, kot je predviden v načrtu zavoda
Druge pomembnejše ugotovitve komisije: "Ni se izvajal ustrezen nadzor rešetk, kot je predviden v načrtu zavoda, kar je omogočilo, da sta dlje časa žagala rešetke. Ne moremo oceniti koliko časa, a glede na trdoto materiala predvidevamo, da je to trajalo dlje časa. Ocenjujemo, da kvaliteta jekla dejansko odgovarja zahtevam. Smo pa odredili analizo materiala."
"Splošne ugotovitve: pravosodni policisti nočne izmene v pobegu, ki so bili zadolženi za nadzor, niso opravljali vseh nalog v skladu načrta, niso opravili predvidenih kontrol, nadzori pa so bili nestrokovni in pomanjkljivi," nadaljuje Pahor Mohoričeva.
Na pomanjkljiv nadzor kaže tudi dejstvo, da sta dalj časa skrivala žago in jo uporabila. "Dopuščala se je praksa, da imajo zaprte osebe na okenskih rešetkah obešena oblačila in brisače. Tudi pripornika sta imela brisačo, ki je onemogočala pregled rešetk od zunaj," pojasnjuje predsednica komisije.
'Objektivno odgovoren je direktor, subjektivno pa nekateri pravosodni policisti'
Komisija je ugotovila še, da so bili pobeglima v pomoč tudi kontejnerji, ki jih je bilo mogoče premikati in vzmetnice, ki so bile dalj časa ob teh kontejnerjih. "Vzmetnice niso bile ključne, ker niso mogli vedeti, kdaj bodo odstanjene, so pa pobeg olajšale," pravi Janja Pahor Mohorič.
Oba pobegla pripornika sta bila označena kot begosumna ne pa tudi kot nevarna. V času njunega bivanja so zabeležile en incident verbalnega napada na pravosodnega policista, ki pa ni predlagal nobenega ukrepa zoper pripornika. Nihče ni pregledal prostora pripornikov.
Ni mogoče izključiti možnosti, da so pri pobegu sodelovale druge osebe, ki so čez zid pripornikoma metali žage in tudi pripornik, ki je bil s pobeglima skupaj v prostoru. Policija je zoper njega že vložila ovadbo zaradi suma kaznivega dejanja pomoči pri pobegu.
Komisija je zaključila, da je za pobeg objektivno odgovoren direktor zavoda, subjektivno pa nekateri pravosodni policisti in njihovi neposredno nadrejeni, pobeg pa ni bil posledica pomanjkanja pravosodnih policistov, saj je bilo v noči pobega število policistov v skladu z načrtom varovanja.
Valentinčič: Tukaj se ne odstopa, ker sem uradnik
Vsi smo bili presenečeni, ko smo izvedeli za pobeg pravi direktor koprskih zaporov: "Če bi mene vprašali, kako se je zgodil pobeg, bi naštel vse druge načine kot tega, ki se je zgodil. Je pa to neke vrste velika klofuta in tudi streznitev za vse zaposlene."
Na vprašanje, ali se mu zdi primerno, da se umakne v pokoj in ali bo tudi odstopil, odgovarja: "Tukaj se ne odstopa, ker sem uradnik. Kakorkoli se preneha z delom je isto."
Nesporno je, da ugotovitve komisije držijo, nadaljuje. "Razlogi so številni: sistemske pomanjkljivosti varovanja in pomanjkljiv nadzor pravosodnih policistov. Treba bo prevzeti odgovornost, zavedam se objektivne odgovornosti, zato sem se odločil, da se upokojim. Pogoje sem imel že lani, rok upokojitve pa bom skrajšal zaradi tega dogodka. Ne samo zaradi objektivne odgovornosti, ampak tudi zaradi tega, da ne bom del pokvarjenih iger, ki spremljajo ta dogodek," pojasnjuje Valentinčič.
"Zavod dobro dela in bo še naprej dobro delal. Ne pomeni, da so pravosodni policisti lenuhi, malomarni. Večina je dobrih delavcev, so pa v težkem položaju, ker jih je že dolgo premalo," se je Valentinčič najprej zavzel za svoje podrejene, nato pa dodal, da direktor, ki je bil na dopustu ne more prevzeti subjektivne odgovornosti namesto policistov, ki so bili v službi v času pobega. Za slabše stanje v zaporu je okrivil tudi povečano število pripornikov, predvsem ilegalnih migrantov, ki da prihajajo zanemarjeni in z drugačnimi kulturnimi navadami.
Pravi, da so nekateri, izpostavil je predvsem vodjo sindikata Frančiška Verka, pobeg izkoristili za obračun z njim, generalnim direktorjem in z obstoječim konceptom pripora in zapora. "Frančišek Verk – predsednik sindikata – naš bivši sodelavec, je z mano v dolgoletnem boju. Skuša škodovati. To ni samo moja zgodba," se brani prvi mož zapora v Kopru. Dejal je, da je bilo v zadnjem času izrečenih veliko laži. Zanika tudi, da je preprečil predlagan nadzor v sobi.
Podržaj: Z ministrico sva opravila izčrpen pogovor
"Z ministrico sva opravila izčrpen pogovor. Dogovor je, da se v torek dobimo v Kopru na obisku zapora, kjer se bomo na sami lokaciji seznanili z okoliščinami," pojasnjuje direktor Uprave za izvrševanje kazenskih sankcij Jože Podržaj.
"Pristopili smo k intenziviranju vseh postopkov in kontrol po vseh lokacijah. To je normalna reakcija na takšen dogodek. Ponovno bomo preverili vsa navodila, napotke in usmeritve, predvsem v izogib kakršnim koli nadaljnim očitkom zaposlenih, da nimajo navodil in usmeritev, ki jih sicer zavračam," nadaljuje.
Lotil se je predvsem zaposlenih, ki so opravljali nadzor v času pobega. Trdi, da so izjave, da so bili samo štirje za 150 zaprtih, nerealne: "Teh 150 je bilo zaklenjenih v svojih sobah z rešetkami."
"Štirje zaposleni očitno ne preverjajo zaprtih, debeli dve uri je minilo popolnoma brez nadzora. In ta rutina in slabo delo se ne more prodajati kot razlog za to, da se je nekaj zgodilo. Če bi samo nekdo v teh dolgih dneh in nočeh, pa ne vem, če je to bilo 52 dni ali ne, naredil nekaj od tega, kar je jasno določeno, en postopek, ki ne bi bil rutinski, ampak bi bil po kmečki pameti, se to ne bi zgodilo," trdi Podržaj.
Ta pobeg se je po znani maniri zlorablja za druge namene in potrebe, še dodaja in s prstom kaže na sindikat. "Ne gre za Podržaja, Valentinčiča ali ne vem koga. Gre za to, da del zaposlenih skuša pod krinko sindikata in borbe za zaposlene, skuša opravičiti svoje slabo delo. To je zaščita slabih delavcev, ki škodijo tudi dobrim delavcem," je kritičen Podržaj.
Pojasnil pa je, da so predvidili, da bi za ureditev razmer v slovenskih zaporih potrebovali 138 novih pravosodnih policistov in 29 strokovnih delavcev.
Po oceni Verka vodstvo URSIKS le išče dežurnega krivca
Sindikalist Frančišek Verk je zavrnil očitke vodstva Uprave RS za izvrševanje kazenskih sankcij, češ da skuša zaščititi slabo delo v zaporih. Vzrok za pobeg iz koprskega zapora vidi v napaki v sistemu in prvenstveno tudi v napaki vodstva zapora.
Koprskega zapora sam že leto dni ni obiskal, saj da je ugotovil, da se z direktorjem Valentinčičem sindikat ni mogel dogovoriti o izboljšanju razmer. To je po mnenju sindikalista pri sebi vedel tudi Podržaj, a je zadevo pustil pri miru. "Zdaj pač išče dežurnega krivca," je ocenil sindikalist.
Na vprašanje, ali ima informacijo o tem, da paznika naj ne bi opravila svoje naloge, je Verk odvrnil, da tako sicer navaja poročilo in da tako trdi generalni direktor uprave, a sam tega ne more trditi.
Spomnil pa je, da je pobegli sam pojasnil, da je rešetke žagal več kot dva meseca. "To pomeni, da nihče dva meseca teh rešetk ni od blizu pogledal," je poudaril Verk. Po njegovi oceni gre najverjetneje za napako v sistemu, prvenstveno pa najverjetneje tudi za napako koprskega zapora. Za več medijev je Verk tako poudaril, da ne razume poskusa vodstva zapora in uprave zvaliti krivdo na nekatere kolege.
Pravosodni policisti: Razmere v zaporu so katastrofalne
Pred kamere naše televizije je po dogodku stopil pravosodni policist, ki je bil na dan pobega v službi. Opozarja, da je soba zapornikov ponoči tako rekoč nedotakljiva, takšna so navodila, je jasen sogovornik: "Razmere v zaporu so katastrofalne, posluha vodstva ni, svojega dela ne moremo opraviti, kot je treba."
V odprtem pismu so se oglasili pravosodni policisti, zaposleni v Zavodu za prestajanje kazni zapora Koper. "Opozarjali smo na številne napake, a nas nihče ni poslušal," pravijo in želijo, da vlada direktorja Valentinčiča nemudoma odstavi.
Mitrović iz Italije: Za pobeg je kriv slovenski sistem obravnavanja zapornikov
Pripornika Dragan Milosavljević in Damjan Mitrović, ki sta bila v priporu od 26. avgusta oziroma 12. septembra lani, sta iz koprskega zapora pobegnila 29. decembra ponoči tako, da sta prežagala rešetke na oknu in se z vrvjo iz rjuh spustila na notranje dvorišče zapora, nato pa se s pomočjo zabojnikov za smeti, vrvi in starih vzmetnic povzpela prek rezilne žice. Da ju ni več v zaporu, so ugotovili ob sobotnem jutranjem bujenju in deljenju zajtrka. Varnostnik ob vhodu je njun pobeg po vsej verjetnosti prespal, trdi Mitrović.
S svobode v Italiji, kjer se naj bi že prijavil policiji,je Mitrović, eden od pobeglih pripornikov, z nasmehom za našo televizijo povedal, da pa res ni težko pobegniti iz koprskega zapora. "Verjetno obstaja vsaj sedem ali osem načinov, kako pobegniti iz tega zapora," je dejal in poudaril, da so lahko jetniki v zapor prejeli, kar so želeli.
Bosanski mediji so tudi poročali, da bi naj ubežnika sodelovala pri umoru v Sarajevu, a je te informacije Interpol zanikal.
KOMENTARJI (281)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.