Pobeglega člana srbske kriminalne združbe zemunski klan Miloša Simovića so prijeli davi ob poskusu nezakonitega prehoda iz Hrvaške v Srbijo v bližini kraja Morović, poročajo srbski mediji.
Hrvaška policija bremeni Simovića, da je v torek streljal na Sretka Kalinića, prav tako člana zemunskega klana. Kalinića je hrvaška policija aretirala v torek v zagrebškem predmestju, potem ko ga je, kot je sam povedal, s strelnim orožjem ranil Simović, eden od obsojenih za umor srbskega premierja Zorana Đinđića marca 2003.
Kalinić in Simović sta bila na begu od atentata na Đinđića, sodili pa so jima v odsotnosti. Oba sta bila zaradi umora Đinđića obsojena na 30 let zaporne kazni, Kalinić pa še na dodatnih 40 let zapora zaradi sodelovanja v 19 umorih, treh ugrabitvah in dveh terorističnih akcijah. Za njim je tudi že sedem let razpisana Interpolova tiralica.
Kalinić se trenutno nahaja v zagrebški bolnišnici, njegovo zdravstveno stanje pa je stabilno. Kalinić je znan kot eden najbolj surovih pripadnikov zemunskega klana. Pri atentatu na Đinđića naj bi bila njegova naloga, da zagotovi izvršitev zločina, na mestu dogodka pa naj ne bi bil prisoten. Iz Srbije je pobegnil leta 2003, že takrat pa so mnogi ugibali, da bi bil lahko na Hrvaškem, kjer je bil tudi rojen.
Bili so pozorni tudi na Slovenijo
Medtem je tudi predstavnik hrvaškega notranjega ministrstva Krunoslav Borovec potrdil, da so v Moroviću pri obmejnem prehodu Bajakovo prijeli Simovića. Dodal je, da je njegovo identiteto potrdila srbska policija, ki je prijela Simovića. Borovec je še dejal, da so domnevali, da bo Simović zapustil Hrvaško, ter so okrepili nadzor meje tudi proti Sloveniji in BiH.
Zavrnil je ugibanja, da je hrvaška policija spustila Simovića srbski policiji, ker je pravnomočno obsojen za sodelovanje v Đinđićevem umoru. Poudaril je, da bodo proti Simoviću vložili kazensko ovadbo zaradi poskusa umora.
Za ranjenega Kalinića je povedal, da je zunaj smrtne nevarnosti ter da bo njegov status prijete osebe moralo določiti sodišče, ki bo odločalo o njegovi izročitvi Srbiji. Srbske oblasti so namreč danes poslale zagrebškemu Interpolu zahtevo za izročitev Kalinića, ki je tudi hrvaški državljan.
Hrvaško pravosodno ministrstvo je v sredo pojasnilo, da ga ne morejo izročiti Srbiji dokler na Hrvaškem ne bodo sprejete ustavne spremembe in podpisana dvostranska pogodba s Srbijo o medsebojnem izročanju osumljencev za težka kazniva dejanja.
Borovec danes ni hotel govoriti o podrobnosti preiskave in ali so Kalinić in Simović imeli pomoč na Hrvaškem. Dejal je zgolj, da sta bila financirana iz Srbije, ter da sta v sedmih letih pobega pogosto menjala kraj bivanja in identiteto.
Zemunski klan je v preteklosti usodno krojil življenje v Srbiji in je predstavljal pomembno organizirano kriminalno skupino znotraj srbske mafije. Slednja pa je ena najpomembnješih in zloglasnejših v Evropi in na svetu.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.