Na Okrožnem sodišču v Ljubljani so danes izrekli sodbo v primeru kriminalne združbe, ki je vse do leta 2014 tihotapila in preprodajala drogo v Sloveniji ter tujini.
V družbi naj bi imel glavno vlogo Senad Muhamedagić, ki ga je sodišče danes spoznalo krivega nedovoljene proizvodnje in preprodaje prepovedanih drog v letu 2014. Sodišče ga je obsodilo na šest let in pol zapora, trenutno je v priporu. Drugega člana združbe Zvonka Hajška, ki je v hišnem priporu, je obsodilo na pet let in pol zapora, ob tem pa vsakemu prisodila še dobrih 6000 evrov stranske denarne kazni, ker naj bi na območju Slovenije in Hrvaške organizirala nabavo ter prodajo okoli pet kilogramov heroina.

Sodba še ni pravnomočna. Tožilka Mateja Jadrič Zajc je že napovedala pritožbo.
Na klopi za obtožene so poleg Muhamedagića in Hajška sedeli še Mario Bučan, Matevž Jenko, Dragan Miladinović, Darko Ostojić, Slavko Ferjan, Ivica Nenadić, Samo Amon, Saša Dujmović, Zoran Zadravec in Daniel Simikić. Vsi omenjeni so bili oproščeni proizvodnje in preprodaje prepovedanih drog. Prav tako so bili vsi člani združbe oproščeni obtožb združevanja v hudodelski združbi in tega, da naj bi načrtovali rop Zorice Škrbić, partnerice roparja sefov banke SKB Dejana Vidmarja. Verjeli so namreč, da je denar iz sefov SKB zazidan v njenem stanovanju.
Sodnica je bila danes ob utemeljevanju svoje odločitve o oprostitvi kritična do dela policije. Naštela je primere, ko so bili očitki na račun obtoženih premalo konkretizirani. Tako za več oseb, ki so se pojavljale v prisluhih, ni jasno, kakšna je bila njihova vloga ali o čem naj bi se dogovarjali.
Sredi Atlantika naj bi odvrgli kokain
12 članov združbe naj bi bilo med drugim vpletenih v prevoz več sto kilogramov kokaina iz Brazilije v Evropo z jadrnico. Ker se je jadrnici med plovbo pokvaril motor in zlomil jambor, je bolgarski skiper moral poklicati na pomoč. Zato je v morje vrgel več sto kilogramov kokaina, vrednega med 10 in 20 milijonov evrov, da droge ne bi odkrila tovorna ladja, ki je prihitela na pomoč. Načrtovali naj bi še en podoben prevoz kokaina čez ocean, ki prav tako ni bil v celoti uspešen.
Vodja kriminalne združbe naj bi bil Muhamedagić, ki naj bi bil poleg poslov z drogo na območju Hrvaške in Slovenije vpleten še v posle z drogo v Braziliji in s posledičnimi prevozi kokaina v Evropo. Drugi naj bi bili prodajalci ali kurirji oziroma prevozniki.

Tožilstvo je za združbo zahtevalo bistveno višjo kazen
Tožilstvo je za dvanajsterico obtoženih sicer zahtevalo skupno 100 let in sedem mesecev zapora, 148.000 evrov denarne kazni, odvzem zasežene jadrnice, avtomobila in drugih predmetov. Za domnevnega vodjo združbe Muhamedagića pa sta tožilki predlagali 16 let in devet mesecev zapora ter 30.000 evrov denarne kazni, medtem ko je za ostale obtožene tožilstvo predlagalo kazni med pet in 12 let zapora.
Tožilka je po izreku sodbe dejala, da je zadovoljna z obsodilnim delom sodbe, je pa poudarila, da je kazen za oba obsojena na spodnji meji.
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.