Med preiskavo se je izkazalo, da naj 43-letnik kot odgovorna oseba ptujske družbe davčnim inšpektorjem ne bi želel predložiti poslovnih knjig in evidenc. Ker je želel preprečiti ugotovitev dejanske obveznosti podjetja, se je izogibal davčnemu pregledu. Obenem naj bi stečajnemu upravitelju izročil ponarejeno kupno pogodbo, s katero naj bi lažno prikazoval prodajo nepremičnine drugemu podjetju. Njegov namen naj bi bil, da bi stečajni upravitelj v zmotnem prepričanju o resničnosti pravnega posla izločil nepremičnino iz stečajne mase, tako da se iz tega premoženja ne bi mogli izplačati upniki v stečaju.
Kriminalisti so ugotovili tudi, da so osumljenci kot odgovorne osebe štirih podjetij plačevale fiktivne račune za storitve, ki niso bile nikoli opravljene. Pomagal jim je dogovor z direktorjem "missing trade" družbe, domnevno ustanovljene izključno za izvrševanje kaznivih dejanj. S tem naj bi pridobili veliko premoženjsko korist.
Odgovorna oseba podjetja, ki je plačala ponarejene račune "missing trade" družbe, je večji del nakazanega denarja v gotovini prejela nazaj in ga v obliki osebnih posojil spet nakazala na transakcijski račun družbe, s čimer je poskušala prikriti nezakonit izvor denarja. Na tak način so svoja podjetja oškodovali za več kot 750.000 evrov.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.