Črna kronika

Zaslišali pet prič

Ljubljana, 16. 01. 2008 09.27 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Zavašnik trdi, da se je dogovoril, da bo Lipo varovalo vsaj pet varnostnikov. Vodja varnostne službe trdi nasprotno.

Zavašnik še vedno javno ne komentira primera.
Zavašnik še vedno javno ne komentira primera. FOTO: POP TV
Vse priče so potrdile, da je bila na ta dan pred lokalom velika neobvladljiva množica. Med njimi je bilo tudi več vinjenih ljudi.

Na sodni obravnavi zoper Roberta Tomaža Zavašnika v zadevi Lipa je bilo zaslišanih pet prič. Kot je po obravnavi povedala tožilka Tatjana Devčič Svetek, nobena od prič ni potrdila obdolženčevega zagovora. Zato očitki, da iz malomarnosti ni ustrezno poskrbel za varovanje prireditve, po njenem mnenju držijo.

Koliko je bilo varnostnikov?

Zavašnik je pred sodnim senatom potrdil izjave iz prejšnje obravnave. Poudaril je, da je lokal vodila in urejala njegova mati Milena Zavašnik. Za varnost je bilo ustrezno poskrbljeno, saj so bile ponekod tudi kamere. Za varovanje pa se sta se on ali pa njegova mati dogovarjala z varnostno službo Enigma, ki jo je vodil Stjepan Bagarič. Kot je povedal Zavašnik, je bilo s pogodbo sklenjeno, da bodo za varnost poskrbeli od dva do štirje varnostniki, v decembru pa pet do sedem.

Bagarič je na zaslišanju zanikal, da sta se dogovorila za več kot enega varnostnika. Kot je povedal, je ponavadi lokal varoval varnostnik z licenco Milan Lazarevič, včasih pa tudi on sam. O varovanju se je dogovarjal izključno z Zavašnikom, "njegova mati pa na sestankih ni bila nikoli prisotna". Po prvem ogledu objekta je Bagarič ocenil, da je bil ta varen, saj je imel protipožarni sistem, požarne stopnice in kamere. Glede števila ostalih varnostnikov brez licence pa je Bagarič povedal, da sta bila poleg njihovega varnostnika vedno tudi dva reditelja.

Nato je pred sodni senat kot priča stopil varnostnik Lazarevič. Povedal je, daje tisti dan zaradi gneče, ki mu ni dovoljevala dostopa do vhoda, v objekt pred 22. uro prišel skozi vrtna vrata. V predprostoru je pregledoval obiskovalce in jih po deset spuščal v notranjost lokala. Ob tem je opazil, da pred vhodom ljudje pritiskajo na pohodno ograjo, da bi prišli noter. Tam sta po njegovem pripovedovanju stala dva reditelja, Marko Kampuš in neki Matjaž. Na vprašanje obdolženčevega odvetnika, zakaj ni začel vzpostavljati reda, ko je ob prihodu zagledal veliko množico, je Lazarevič dejal, da se ga ni dalo vzpostaviti.

Klub Lipa v Zgornjih Pirničah, kjer so decembra 2005 umrla tri dekleta.
Klub Lipa v Zgornjih Pirničah, kjer so decembra 2005 umrla tri dekleta. FOTO: POP TV
Na naslednjih obravnavah bodo zaslišali še veliko prič. Kot je povedala tožilka, bo med njimi tudi sodni izvedenec za varovanje, ki bo pojasnil, kako bi moglo potekati varovanje na takih množičnih prireditvah. Med pričami pa bodo tudi starši pokojnih deklet ter Blaž Šmid, ki je bil tisti večer odgovoren za glasbo. Naslednja glavna obravnava bo 23. januarja.

Na obravnavi so zaslišali tudi Mladena Frliča, ki je bil tisti dan v vlogi varnostnika brez licence. Kot je dejal, je na kraj prišel okrog 22. ure. Takrat je na dovozni poti že opazil dve dekleti, ki sta ležali po tleh. Skozi vrtna vrata je prišel do vhoda, kjer sta bila po njegovem pripovedovanju Lazarevič in Trampuš. Vsi skupaj so poskušali ljudi odmakniti stran od ograje pred vhodom. Nato je Frlič poskušal od zadaj premakniti ljudi, da ne bi več pritiskali, vendar je množica kmalu spet potiskala naprej. Frlič je poudaril, da tudi dodatnih pet varnostnikov množice ne bi moglo obvladati. Tudi Frlič je potrdil, da se o varovanju ni nikoli dogovarjal z obdolženčevo materjo.

Marko, ki je bil takrat odgovoren za red na parkirišču, je na obravnavi povedal, da je po pozivu obdolženčeve matere prišel na vhod in tam pozival množico, naj ne porivajo naprej, vendar tega niso upoštevali. Zanikal je domneve, da bi množico zadrževali do 22. ure, ko bi obiskovalci morali plačati vstopnino, "saj je bil lokal do te ure že poln".

Spregovorila tudi natakarica

Na koncu je bila zaslišana tudi natakarica Sonja Sešek, ki pa je povedala, da je opazila le veliko množico. V lokalu naj bi jih bilo okrog 800. Ob tem je povedala, da je za vse stvari skrbela Milena Zavašnik, ki je bila pogosto tudi v lokalu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

risbo100@gmail.com
16. 01. 2008 21.46
coms veš kako pravjo: "piši kako govoriš"... drgač ima pa tudi tvoj komentar napako: "naredeila" sicer prvič slišim za to besedo ampak nihče ni popoln in tudi ti nisi.....lp
coms
16. 01. 2008 15.53
Žalostna zgodba, vendar bodo nasankali napačni ljudje. Če se prav spomnim dogodka tega črnega decembra, do 22.ure prosti vstop, nato vstopnina. Zanimiva stvar, kje pa so bili ljudje do 22. ure, da se je kar naenkrat naredeila tako množična gneča. Tudi dandanes prihajajo ljudje v lokale šele po 23.uri, ker se baje ravno ob tej uri začne tisto naj-naj. Pa še komentar na risbo100 | 16.01.2008 | 13:54 ; kam tonemo slovenci, da še pravilno ne znamo pisati pravopisje- slovensko oziroma povedati kaj hočemo.
risbo100@gmail.com
16. 01. 2008 13.54
kriv je nej ga zaprejo za neki let....zaradi njega sta umrli dve prijateljici samo zaradi tega ker mu gre za denar zdaj pa poskuša krivdo zvaliti na druge,,,,če je hotel denar naj zdaj tudi odgovarja......vse je imel čez dokler je bilo vse v redu ko pa gre nekaj narobe pa reče: jaz nisem imel nič pri tem......prasec pohlepen!!!!!!
eBuddy
16. 01. 2008 12.14
andrej se strinjam.....ta medijski linč varnosti ne bo izboljšal.....
andrej.rajh@ibe.si
16. 01. 2008 12.00
Na žalost v Sloveniji še obratujejo podobne gostilne, ki imajo neurejene, z gorljivimi materijali zakrite, slabo označene in poddimenzionirane zasilne - požarne izhode, ki se celo nahajajo v kletnih prostorih. Varuejo jih osebe z licenco, pa kljub temu ne vedo čemu služijo taki izhodi in kako morajo biti urejeni. A so sploh že v kakšni gostilni izvedli požarno vajo. V tujini, s katero se tako radi primerjamo so take vaje nekaj povsem običajnega. Upravitelj (lastnik) objekta tako pred pristojnim organom vsako leto dokazuje da je možno objekt sprazniti/evakuirati v predvidenem času, drugače mu ga zapečatijo. Ves sistem šolanja varnostnikov bi morali korenito spremeniti. Žalostno je da se starši ne zavedajo, kam pošiljajo otroke