Včeraj so se na križanjih ceste in železnice zgodile tri prometne nesreče, dve s smrtnim izidom. V Slovenskih železnicah ''iskreno obžalujemo nesreče in izgubo dveh življenj. Kot kaže, so se vse tri nesreče pripetile zaradi neprevidnosti voznikov cestnih vozil. Zato vse voznike še enkrat pozivamo, naj ob prečkanju proge vedno spoštujejo prometne predpise, znake in signalizacijo pred prehodom.''
Voznikom svetujejo, naj se vedno ustavijo pred železniškimi prehodi, označenimi s prometnimi znaki. Pot naj nadaljujejo, ko se prepričajo, da lahko varno prečkajo progo. Upoštevajo naj, da ima vlak vedno prednost pred cestnim vozilom in naj se ne zanašajo, da jih je strojevodja videl prečkati progo. Zavorna pot težkega vlaka je namreč lahko dolga tudi do en kilometer.
Voznikom svetujejo tudi, naj vedno upoštevajo vidne in zvočne signale ob železniških prehodih. Prečkanje proge je dovoljeno šele, ko se rdeče luči ob prehodu ugasnejo in zvočni signal utihne. Čeprav je vlak že zapeljal čez prehod, lahko namreč na dvotirni progi že čez nekaj sekund pripelje vlak iz druge smeri, na kar še vedno opozarjajo vidni in zvočni signali. Seveda je strogo prepovedana in predvsem nevarna tudi vožnja ali hoja mimo zapornic, ki se ravno spuščajo ali celo obvoženje polzapornic. Avtomatske zapornice se spustijo oziroma dvignejo, ko vlak prevozi določeno točko na progi. Med spuščanjem zapornic in prihodom vlaka pa pogosto mine manj časa, kot pričakujemo.

Vsi vlaki Slovenskih železnic 24 ur na dan vozijo s prižganimi lučmi. Pred problematičnimi odseki proge na prihod vlaka strojevodje opozarjajo z zvočnimi signali, hitrost vlakov pa je na križanjih brez zapornic omejena. Po najboljših močeh se trudijo za čim več zavarovanih prehodov, a so finančno omejeni. ''Za letos je tako v sklopu vzdrževalnih del v javno korist predvidena vgradnja avtomatskih zapornic na šestih prehodih in celovita obnova enega prehoda. Brez previdnosti udeležencev v cestnem prometu pa tudi ti ukrepi ne bodo dali pravih rezultatov. Zato voznike vseh vrst vozil in pešce še enkrat pozivamo, naj upoštevajo predpise in nam pomagajo skrbeti za varnost cestnega in železniškega prometa,'' so sporočili.
Tri železniške nesreče v enem dnevu
Najprej se je zgodila manjša nesreča v Gornji Radgoni. 38-letnik je okoli 8.55 z avtom pripeljal do nezavarovanega železniškega prehoda v industrijski coni na Ljutomerski cesti. Ni se prepričal, ali prihaja vlak in zapeljal na tire. Takrat je po progi pripeljal tovorni vlak, ki se kljub zaviranju ni mogel izogniti trčenju. Voznik v avtu je bil na srečo le lažje poškodovan.
Nekaj čez 9. uro je sledila prva tragična nesreča na Verovškovi ulici v Šiški. Kljub temu da so bile polzapornice že spuščene, je 65-letnica v avtu nadaljevala vožnjo čez tire. Takrat je z njene leve smeri iz Kranja pripeljal potniški vlak, ki je zadel avtomobil. V nesreči se je tako hudo poškodovala, da je umrla na kraju nesreče.
Tretja nesreča, tudi s smrtno žrtvijo, se je zgodila v Vnanjih Goricah nekaj pred 19. uro. 32-letni voznik tovornjaka iz okolice Trebnjega, ki je vozil po Podpeški cesti iz Brezovice proti Notranjim Goricam, se kljub spuščenim polzapornicam ni ustavil pred prehodom čez železniško progo, ampak peljal naprej, nakar se je vanj z desne strani zaletel potniški vlak. V nesreči je 32-letnik utrpel tako hude poškodbe, da je na kraju nesreče umrl.
KOMENTARJI (47)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.