Slovenska zakonca Mihael in Alenka Karner v priporu v Celovcu čakata na odločitev preiskovalnega sodnika, ali ju bo Avstrija izročila ZDA ali ne. V zvezi s tem bosta zaslišana 11. januarja, je pojasnil njun odvetnik Roland Grilc.
Po avstrijskem pravnem redu morata biti za izročitev osumljencev izpolnjena dva pogoja, je pojasnil. Prvi pogoj se ugotavlja na osnovi dokumentov, ki jih pošlje država prosilka za izročitev, v tem primeru ZDA. Dokumenti morajo izkazati utemeljen sum storitve kaznivega dejanja. Drugi pogoj pa je, da je dejanje kaznivo v obeh državah, torej tako v Avstriji kot v ZDA, kar v tem primeru je. Kot je še dodal Grilc, Avstrija ponavadi osumljene in obtožene ZDA izroči, če jih ta zahteva. Karnerjeva sta sicer po Grilčevih besedah prepričana, da pogoja nista izpolnjena.
Je pa Karnerjeva že zaslišal preiskovalni sodnik, ki jima je pojasnil, česa sta osumljena, in izročil s tem povezane dokumente. Odredil jima je 14-dnevni pripor z možnostjo podaljšanja. Po odvetnikovih informacijah Slovenija za izročitev zakoncev ni zaprosila.
Bo v treh mesecih že vsega konec?
Kot je povedala Silvia Strasser, pristojna za stike z javnostjo pri zveznem kriminalističnem uradu, je policijska preiskava, v kateri je sodelovala avstrijska kriminalistična policija, stekla leta 2011. Preiskava se je začela, ko so prejeli prošnjo ameriških pravosodnih oblasti zaradi prijetja in izročitve obeh osumljencev. V sodelovanju in ob izmenjavi informacij med pristojnimi ameriškimi in tudi italijanskimi organi so osumljenca izsledili in ju 27. decembra aretirali.
Kot rečeno bo sodišče prvo odločitev o izročitvi sprejelo čez teden dni. Če bodo odločitvi sledile pritožbe, se bo zadeva selila na drugostopenjsko sodišče v Gradcu, potem pa bo o izročitvi lahko odločalo še avstrijsko notranje ministrstvo. Tako bi bilo lahko vse skupaj končano v treh do štirih mesecih, so poročali v oddaji 24UR OB ENIH.
Pranje denarja in prodaja anaboličnih steroidov je sicer kaznivo dejanje tako v ZDA kot v Avstriji. A prodaja anabolikov navadnim državljanom je v Avstriji prepovedana šele od leta 2008, Američani pa zakoncema Karner očitajo prodajo že od leta 2000.
Komu vse sta prodajala steroide?
Kako velika je bila skupina, na čelu katere je bil zakonski par, Strasserjeva ni želela razkriti. V oddaji 24UR OB ENIH so sicer poročali, da glede na to, komu naj bi zakonca prodajala steroide, obstaja več informacij, ki pa so nepreverjene. Tako naj bi prodajala navadnim naročnikom, kar, kot že omenjeno, pred letom 2008 v Avstriji ni bilo kaznivo. Špekulira pa se tudi o prodaji vrhunskim športnikom, kar pa je bilo kaznivo že prej. Po informacijah, ki sta jih novinarju potrdila dva vira, pa naj bi bili med naročniki tudi ameriški vojaki v Iraku. Poleg anabolikov naj bi prodajala tudi generična zdravila in viagro.
Novinarji oddaje SVET so poročali, da je šel tok denarja in prepovedanih steroidov prek tajskega podjetja British Dragon, ki je bilo ustanovljeno leta 1999 in ki so ga ameriški agentje za boj proti drogam že obiskali leta 2008, ko so na Tajskem izvedli tudi veliko racijo. Karnerjeva sta v tem podjetju naročala prepovedane snovi, nato pa jih pošiljala v tri evropske države – Grčijo, Italijo in Bolgarijo. V Sloveniji sta nato predvsem na Koroškem izbirala ljudi, ki so bili brez dela in jih pošiljala v te evropske države. Plačala sta jim nastanitev, vse stroške bivanja in od tri do pet tisoč evrov, da so prevzeli pakete s Tajske, včasih tudi Kitajske, jih prepakirali in nato poslali naprej naslovnikom, ki so prepovedane snovi naročali na eni od množice spletnih strani.
Avstrijska policija sicer domneva, da sta Slovenca s prodajo prek spleta zaslužila okoli 38 milijonov evrov. Denar naj bi prala s pomočjo slamnatih podjetij in ga investirala v številne nepremičnine. V spodnji fotogaleriji si lahko pogledate, kakšna je njuna luksuzna vila v Bad Kleinkirchheimu.
Ob luksuzni hiši v Bad Kleinkirchenheim naj bi imela Karnerjeva v lasti tudi vilo v Ljubljani, jahto, nepremičnine v Opatiji, neuradno pa še nekaj nepremičnin v tujini. Karner je tudi zastopnik podjetja Nipl, ki ima s podjetjem Velinvestment v lasti zemljišča v Ljubljani. Lastniki teh podjetij so liechtensteinski poštni nabiralniki, zemljišča pa so namenjena stanovanjski gradnji. Zanimivo pa je, da je ljubljanska občina tem zemljiščem leta 2009 spremenila namembnost v stanovanjsko gradnjo, čeprav je še decembra 2008 načelnik oddelka za prostor Miran Gajšek zatrjeval, da so in bodo zemljišča namenjena za gospodarsko rabo.
Slovenska policija preverja davčne utaje in pranje denarja
Slovenska policija v zvezi s primerom zakoncev Karner zbira obvestila zaradi suma storitve kaznivih dejanj davčne zatajitve in pranja denarja, je dejal generalni direktor policije Janko Goršek. Poudaril je, da policija v okviru vsake kriminalistične akcije vedno ugotavlja tako finančne transakcije kot tudi lastništvo nepremičnin v Sloveniji in tujini. Tako so tudi v povezavi z davčnim uradom in uradom za preprečevanje pranja denarja.
Kot pravi Goršek, so v tem primeru sodelovali s kolegi iz več držav, prav sedaj pa potekajo temeljiti pogovori z avstrijskimi policisti. Dejal je, da gre za razvejan primer, ki sega tudi "prek luže".
Kot so pojasnili na GPU, sodelovanje s tujimi policijami v tem primeru poteka že od leta 2005, in sicer v okviru Europola, v sodelovanju z varnostnimi organi ZDA pa tudi z neposrednim sodelovanjem med Slovenijo in posameznimi državami EU, ki so bile vključene v preiskavo. Med preiskavo so ugotovili, da so bila kazniva dejanja internetne prodaje nedovoljenih snovi v športu storjena v različnih delih sveta, a ne v Sloveniji.
In prav v okviru te preiskave so policisti pred leti kazensko ovadili slovenskega državljana, pri katerem so zasegli 26 kilogramov različnih nedovoljenih snovi v športu, je še dodal Goršek.
KOMENTARJI (241)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.