Slovenski kriminalisti so v eni najuspešnejših akcij v zadnjih letih zasegli kar 865 kilogramov prepovedanih drog. Podrobnosti preiskave so danes predstavili Branko Japelj, direktor Uprave kriminalistične policije na GPU, Dean Jurič, vodja Sektorja kriminalistične policije PU Koper in Harij Furlan, vodja Specializiranega državnega tožilstva Republike Slovenije, višji državni tožilec.
Slovenski del združbe organiziral in izvajal prevoz droge
Japelj je dejal, da je zelo vesel, da lahko predstavijo enega največjih uspehov slovenske kriminalistične policije zadnjih nekaj let. Preiskavo so začeli po informaciji nemških kolegov, da slovenski državljani organizirajo dobavo droge v ostale evropske države. Pojasnil je, da so trg oskrbovali na debelo, se pravi grosistično.
Drogo prevažali slovenski tovornjaki
Po napotkih treh slovenskih državjanov so avtoprevozniki s tovornjaki slovenskih registrskih tablic skupaj z zakonitim tovorom prevažali drogo. “Člani te združbe so za potrebe drugih združb organizirali prevoz, dobavo,” pojasnjuje Japelj. Skrbeli so za logistiko. Slovenske člane združbe so sicer usmerjali trije osumljenci z Nizozemske. Slovenski tovornjaki, ki so prevažali prepovedane droge, so v lasti slovenskih podjetij, medtem ko so bili vozniki večinoma z območja držav nekdanje Jugoslavije.
V mednarodni preiskavi so zasegli 865 kilogramov različnih vrst drog. Droga je bila zasežena na širšem evropskem trgu, ne na slovenskem.
Celotna združba je vključevala 28 oseb
Združba je vkjučevala 28 oseb. trenutno je priprtih 10 članov, pravi Harij Furlan s tožilstva. Delovala je od septembra 2014 do novembra 2016, in sicer na območju 11 držav. Specializirano državno Tožilstvo je intenzivno sodelovalo s tožilstvi več drugih držav, tako neposredno kot prek Eurojusta in Europola. Posebnost preiskave pa je bila po besedah Furlana v tem, da so se prikriti preiskovalni ukrepi na podlagi slovenskih in finskih zaprosil izvajali tudi na Nizozemskem.
Do tega trenutka je za pet osumljencve odrejen pripor, eden je v hišnem priporu, za dve osebi pa je odločitev o priporu prepuščena senatu celjskega sodišča. Odločitev glede ene osebe še poteka. Kot pravi Furlan, je okrožno sodišče izdalo tudi evropski priporni nalog zoper tri fizične osebe, ki se nahajajo na Nizozemskem. Nalog je bil poslan v izvršitev. "Pričakujemo izročitev teh treh oseb," pravi. Glede na široko razvejano dejavnost in vlogo posameznika pa obstaja možnost razširitve preiskave.
Droge natovarjali večinoma v Španiji, na Nizozemskem in v Italiji
Vodja koprskih kriminalistov Dean Jurič je povzel še nekatere podrobnosti preiskave. Ta se je začela lani, v začetku letošnjega leta so začeli izvajati prikrite preiskovalne ukrepe zoper tri slovenske državljane.
Na ta način so ugotovili, da na ozemlju Slovenije potekajo dogovori o transportih velikih količin drog, in sicer predvsem s slovenskimi vozili. V sklopu preiskave so kriminalisti identificirali 13 posameznih prevoznikov, prevoze pa so koordinirali trije osumljeni, vsi z bivališčem na območju Nizozemske.
Droge so povečini natovarjali v Španiji, Nizozemski in Italiji, namenjene pa so bile v Nemčijo, Švico, Norveško, Finsko in Švedsko. Slovenski policisti so zato navezali stik in sodelovali tudi s kolegi iz omenjenih držav. Aktivnosti sta koordinirala tudi Europol in Eurojust.
V okviru preiskave so policisti zasegli 216 kilogramov hašiša, 38 kilogramov kokaina, 45 kilogramov heroina, 123 kilogramov amfetamina in 443 kilogramov konoplje, je povedal Jurič.
Ob grosistični preprodaji teh drog bi bi združba po njegovih besedah lahko pridobila premoženjsko korist med štiri in 10 milijoni evrov. Če bi droga dosegla končne uporabnike, bi lahko ta številka celo presegla 20 milijonov evrov. Samo slovenski del združbe pa si je s prevozi pridobil med 400.000 in enim milijonom protipravne premoženjske koristi.
Med ovadenimi 13 slovenskih državljanov
V sklepni fazi preiskave so koprski kriminalisti na Okrožno sodišče v Celju kazenske ovadbe zoper skupno 19 osumljencev, med katerimi je eden še mladoleten, in sicer zaradi suma 14 kaznivih dejanj neupravičene proizvodnje in prometa s prepovedanimi drogami v hudodelski združbi. Za kazniva dejanja je zagroženih med pet in 15 leti zapora.
Med ovadenimi je 13 slovenskih državljanov iz več krajev po Sloveniji, ovadbo pa so podali tudi zoper dva nizozemska, tri bosanske državljane ter zoper enega državljana Srbije.
Na sodišče v spremstvu do zob oboroženih policistov
Kot smo poročali, je slovenska policija v sodelovanju s tujimi varnostnimi organi včeraj izvedla zaključno akcijo in aretacije več osumljencev članov mednarodne organizirane kriminalne združbe, ki je v širšem, mednarodnem prostoru, organizirala in izvrševala kazniva dejanja s področja prepovedanih drog. Hišne preiskave so se v zvezi s tem sicer odvijale že od torka dalje, ko so na Obali izvedli več hišnih preiskav, del teh pa tudi na območju drugih policijskih uprav.
"Kriminalistična preiskava, ki je potekala pod usmerjanjem Specializiranega državnega tožilstva RS, je ena izmed najobsežnejših v zadnjih letih. V njej smo razkrili kriminalno združbo, ki je oskrbovala evropski trg z večjimi količinami prepovedanih drog," so včeraj še sporočili iz Generalne policijske uprave.
KOMENTARJI (137)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.