Med Križankami in Gornjim trgom so včeraj od 15. vse do 18. ure območje zaprli za ves promet. Sprehajalce je malo pred 16. uro vznemirilo tudi brnenje helikopterja. "Helikopter je približno 20 minut nekaj delal ekstremno nizko," je poročal naš bralec. Dodal je še, da je imel pritrjeno tudi kamero.

Možno bi bilo, da bi Policija s helikopterjem spremljala kakšno intervencijo, a smo po klicu na Policijsko upravo Ljubljana to idejo ovrgli. Prav tako so včeraj v centru Ljubljane potekali protesti, ki so jih proti diskriminatornim ukrepom, povezanim z zakonom o tujcih, in težavam, s katerimi se srečujejo prosilci za azil, pripravile civilnodružbene organizacije, sindikati in prosilci za azil. Vendar pa se je protest začel kasneje, ob 16. uri pa na Prešernovem trgu še ni bilo množice, ki bi jo morda lahko spremljal helikopter.
Še eden od razlogov, zakaj bi Ljubljano lahko preletaval helikopter, bi lahko bilo spremstvo varovane osebe. Včeraj je bil v Sloveniji na delovnem obisku namreč hrvaški premier Andrej Plenković, ki ga je na Brdu pri Kranju sprejel predsednik slovenske vlade Robert Golob. Po sestanku sta podala tudi skupno izjavo in poudarila, da sta s srečanjem zadovoljna.
Ker sta izjavo podala okoli 14.30, bi bilo povsem možno, da bi se okoli 16. ure premikala po Ljubljani.
'Potekala je specializirana operacija visokega tveganja'
A kot kaže, helikopter ni bil namenjen niti spremstvu. Kot so nam potrdili na Policiji, je šlo za snemanje filma. Produkcijska hiša je zaprosila za dovoljenje in spremljanje pri snemanju filma. "Helikopter je letal nad Ljubljanico, in sicer od Šentjakobskega pa do Mesarskega mostu," so pojasnili. Hkrati so policisti postavljali kratkotrajne zapore zaradi varnosti, so še dodali.
"Včeraj je nad Ljubljano potekalo snemanje iz zraka, t. i. specializirana operacija visokega tveganja (High Risk Specialised Operations – HR SPO)," medtem odgovarjajo iz Agencije za civilno letalstvo (CAA) in pojasnjujejo, da je helikopter (z odobritvijo) letel pod minimalno dovoljeno višino (minimalno dovoljena višina letenja nad poseljenimi/naseljenimi kraji je sicer 300 metrov nad terenom), ekipa pa je napovedala letenje na okoli 100 metrov nad ovirami.
"Operacijo je izvajal madžarski operater s helikopterjem AS355F2, ki je bil odobren v okviru postopka čezmejnih operacij (cross-border operation), ki jo ureja Uredba (EU) 965/2012," so dodali.
Kako poteka postopek odobritve čezmejnih operacij?
Postopek za čezmejne specializirane operacije je tak, da pristojni organ operatorja, tj. Madžarska (CAA HU), prosi pristojni organ na področju delovanja, tj. Slovenija (CAA SI), za mnenje in potrditev o predlagani operaciji, pojasnjujejo na agenciji. CAA nato pregleda oceno tveganja operacije, standardne operativne postopke in tako naprej. "Samo dovoljenje/avtorizacijo operatorju pa na koncu izda pristojni organ, kjer je operator registriran (v tem primeru: Madžarska – CAA HU)," razlagajo.
Tako dovoljenje oz. avtorizacija za specializirane operacije visokega tveganja (HR SPO) se izda za slovenske operatorje za neomejen čas, medtem ko se za tuje operatorje izda za največ eno leto. "V tem konkretnem primeru pa je bilo izdano dovoljenje za izvedbo ene operacije v obdobju med 13. in 31. marcem, ker je bilo tako zaprošeno tudi s strani CAA HU," še navajajo.
Postopek odobritve sicer lahko traja od dva do štiri tedne, povprečno pa za izvajanje čezmejnih specializiranih operacij visokega tveganja dobijo do tri na leto. "Vendar ni nujno, da vse operacije potekajo nad Ljubljano. V letu 2021 so bili taki zahtevki trije, v letu 2022 dva, v letu 2023 pa tudi že trije," so še pojasnili za 24ur.com.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.