Poklicna gasilka enota Nova Gorca je bila nekaj po 16. uri popoldan obveščena o požaru nad cesto Miren-Opatje Selo pri Lokvici. Požar je bil do večera že pod nadzorom.
Gorelo je na približno 500 metrih dolžine in 100 metrih globine, na dokaj nedostopnem in neprehodnem terenu. Zaradi izjemne suše in vetra se je požar hitro širil, gorela pa je sicer predvsem podrast, suha trava, ogenj je zajel tudi krošnje dreves.
Pri gašenju je pomagalo tudi prostovoljno gasilsko društvo Šempeter pri Gorici. Povedali so, da je iz njihovega društva na teren odšlo 15 gasilcev in štirje gasilski tovornjaki. "Prezgodaj je, da bi lahko ocenili obsežnost in zahtevnost požara, vendar pa gašenje pri takih temperaturah in ob takih vremenskih pojavih ni enostavno," so dodali v petek. Gašenje sta oteževala tudi bližnji daljnovod in veter.
Na kraj požara so prispela tudi nekatera druga manjša prostovoljna gasilska društva z obalno-kraške regije. Na terenu je bilo okoli 120 gasilcev iz poklicne gasilske enote Nova Gorica in prostovoljnih gasilskih društev (PGD) Nova Gorica, Kanal, Dobrovo, Šempeter, Dornberk, Renče-Vogrsko, Kostanjevica na Krasu, Komen in pripadniki izobraževalnega centra Ig, ki opravljajo požarno stražo v Sežani. Pomagali so jim tudi italijanski gasilci.
Cesta Miren - Opatje selo je bila tudi zvečer zaradi odstranjevanja posledic požara zaprta pri Lokvici.
Ker je na območju, kjer je divjal požar, še precej neeksplodiranih ubojnih sredstev iz prve svetovne vojne, so se gasilcem pridružili tudi pirotehniki, ki so jih pomagali usmerjati pri gašenju požara.
Poveljnik gasilske zveze Slovenije Franci Petek je za oddajo 24UR ZVEČER povedal, da je požar pod nadzorom. "Ob hitremu ukrepanju gasilcev, pomoči Slovenske vojske in italijanskega helikopterja, smo uspeli požar hitro omejiti," je povedal. Zgorelo je šest hektarjev zemlje.
"Zaradi požara, ki se je v istem času odvijal v Postojni, smo imeli veliko srečo, da je bil helikopter sploh na voljo," je še povedal poveljnik. Nad vasjo Trnje v občini Pivka je namreč zagorel gozd na težko dostopnem terenu. Na pomoč je prišel tudi helikopter slovenske vojske, ki vodo zajema v Trnju.
Z italijanskimi gasilci so sodelovali na podlagi v začetku meseca sprejetega sporazuma CROSSIT SAFER. Pri gašenju požarov, ki nastanejo na območju Goriškega Krasa vedno sodelujejo tudi s pirotehniki, saj je na območju veliko ostankov neeksplodiranih ubojnih sredstev iz prve svetovne vojne. "Vsakič na pomoč pridejo pirotehniki za čim bolj varno gašenje," je razložil.
Na območju se trenutno še nahaja lokalna straža, skupno okoli 50 gasilcev. Požar se namreč še gasi. Petek predvideva, da bo pogašen do jutri, a ker na tem območju močno piha, bodo morali biti prisotni gasilci pozorni, da požar spet ne vzplamti.
KOMENTARJI (31)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.