Osumljenec za podtaknjeno bombo na vhodnih vratih v upravno stavbo Vegrada septembra lani, 50-letni Bojan Poplaz, je na celjskem okrožnem sodišču zanikal vse obtožbe. Dejal je, da nikoli ni delal v Vegradu in da z njim ni bil nikoli povezan. Obenem je zanikal, da bi sam izdelal bombo in jo nastavil. Bomba sicer ni eksplodirala.
Tožilstvo mu očita kaznivo dejanje nedovoljene proizvodnje orožja in eksploziva ter prometa z njima in kaznivo dejanje povzročitve splošne nevarnosti, za kar je zagrožena več kot 10-letna zaporna kazen. Po njihovih trditvah je Poplaz, ki je že od aretacije v priporu, sam izdelal ročno bombo in jo osebno v noči na 1. september lani namestil na vhodna vrata v Vegradu. Med hišno preiskavo pri njem doma na Ostrožnem pri Celju so policisti našli dve fotografiji Vegrada, zasegli so mu tudi nekaj kosov streliva za dolgocevno orožje, več mobilnih telefonov in druge predmete.
Na obravnavi je pričal tudi nekdanji Vegradov izvršni direktor za gradnje Matej Košič, ki je prvi prišel na sedež podjetja in odkril podtaknjeno bombo. Po odkritju eksplozivne naprave je poklical varnostnika Sintala, s katerim sta ugotovila, da gre morda za eksplozivno sredstvo, zato sta poklicala policijo.
Sodišče je sprejelo predlog o pričanju izvedenca balistične stroke Franca Sabliča, ki je že pregledal odstranjeno eksplozivno telo z vhodnih vrat Vegrada, ter Tomaža Škergeta in Romana Tkalca, ki sta varno odstranila bombo. Zaradi primerjave bioloških sledi bo pričal tudi Aljaž Žbogar iz nacionalnega forenzičnega laboratorija.
Poplazov zagovornik Boštjan Verstovšek je od sodišča zahteval izločitev posnetkov nadzornih kamer, saj naj bi bili posneti na nezakonit način. O njegovi zahtevi se sodišče še ni izreklo, obravnava se bo nadaljevala predvidoma 18. aprila.
Poplaz je bil v preteklosti že obravnavan za nasilniška kazniva dejanja, tako v Sloveniji kot tudi v Nemčiji, kjer je bil leta 1991 zaradi hujših ropov v treh primerih obsojen na 12 let zapora. Vešč naj bi bil ravnanja z eksplozivnimi telesi in njihove prirejene izdelave, saj je bil v francoski tujski legiji.
Iz pripora je pisal prijateljem in ostro zanikal navedbe policije o njegovi nasilni preteklosti. Po njegovih besedah je bil v Sloveniji kaznovan dvakrat. Priznava pa, da je pred leti desetletje preživel za rešetkami v Nemčiji, vendar po krivem.
"Obsojen sem bil, ker naj bi prodal pištolo, s katero so bili storjeni trije ropi. Kot tujcu so mi želeli soditi za sam rop, k sreči pa so bili osumljenci visoki okrog 170 centimetrov, jaz pa sem visok 191 centimetrov," je zapisal v pismu. O razlogih, zakaj naj bi nastavil bombo v Vegradu, ni pisal.
Med prestajanjem zaporne kazni v Nemčiji je sicer končal gimnazijo in izpit za elektrotehnika energetika. Štiri leta je študiral filozofijo, dve leti pa elektrotehniko, ki pa je ni dokončal.
KOMENTARJI (107)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.