Dobrih pet mesecev po ropu zlatarne v Spodnji Šiški v Ljubljani, ki se je končal z umorom 59-letnega zlatarja Antona Paplerja, je na zatožno klop okrožnega sodišča v Ljubljani danes sedla šesterica, ki naj bi sodelovala pri zločinu.
Umora iz koristoljubja sta obtožena 23-letni Simon Tkalčec in leto dni starejši Sandi Prešeren, a na današnjem poravnalnem naroku krivde nista priznala. Tudi 32-letni Alijan Brajdič, ki naj bi omenjena izbral za izvedbo skrbno načrtovanega ropa ter jima izročil pištolo, krivde ne priznava. Sodišče je odločilo, da jim ponudi še eno možnost za razmislek, in sicer 19. junija. Če dejanj tudi takrat ne bodo priznali, jih čaka sojenje. Okrožna državna tožilka Manja Prezelj ne pričakuje, da bo postopek dolgo tekel, saj da so dokazi jasni. Ob tem je dejala, da zagotovo ne bo zahtevala nizke kazni ter dodala, da je samo za umor iz koristoljubja zagrožena kazen nad 15 let zapora.
Ostala trojica krivdo priznala, čaka jih večletna zaporna kazen
Drugi trije, ki so bili vpleteni v organizacijo ropa zlatarne Papler v Šiški, pa so dejanje priznali. Ivan Kanduč se je pogodil za 3 leta in 10 mesecev zaporne kazni, prestajal pa jo bo v zaporu na Dobu. Armin Hasanagić je dobil 3 leta in dva meseca zapora v Novi Gorici, Matjaž Režek pa se je pogodil za 4 leta in pet mesecev zaporne kazni, prestajal pa jo bo v zaporu v Kopru.
Kot je danes pojasnil Kandučev zagovornik Boris Grobelnik, nova zakonodaja, ki uvaja možnost preobravnalnega naroka, v zameno za priznanje krivde predvideva neke vrsto "nagrado" oziroma nižjo kazen, saj se s tem izognejo rednemu postopku in obremenjevanju sodišča. Hasanagićev zagovornik Blaž Mlinar Kovačič pa je ocenil, da so z dogovorom državnemu proračunu prihranili vsaj 100.000 evrov in tako "privarčevali več kot vlada z določenimi ukrepi".
Štirje načrtovali, dva ropala
Kot smo poročali, naj bi mladeniča po načrtu štirih preostalih nepridipravov oropala zlatarno, a se je 28. novembra lani vse skupaj zalomilo kmalu po vstopu v zlatarno v bližini Stare cerkve. Papler, ki je bil v zadnjem delu zlatarne, ju je presenetil med krajo in se jima uprl. Toda roparja sta ga ustrelila in v naglici iz zlatarne odnesla za okoli 80 tisoč evrov zlatnine in nakita.
Roparja sta bila le izvajalca načrta, ki so se ga domislili štirje nepridipravi. Policisti, ki so jih prijeli šest dni po ropu, so bili prepričani, da so rop načrtovali več dni.
Ideologi ropa naj bi torej bili 39-letni Matjaž Režek iz Ljubljane, 42-letni Ivan Kanduč, prav tako iz Ljubljane, 31-letni Alijan Brajdić iz okolice Novega mesta in 28-letni Armin Hasanagić z Jesenic. Po večkratnih ogledih so se odločili za zlatarno Papler na Vodnikovi cesti v Ljubljani. Za "izvedbo" so angažirali Tkalčeca in Prešerna, ki naj bi bila odvisnika od drog, izbral pa naj bi ju Brajdić in jima tudi izročil pištolo. Na dan ropa ju je po ugotovitvah policije do bližine zlatarne odpeljal Kanduč, ki ju je pobral tudi po ropu, nato pa ju je proti Novemu mestu odpeljal Brajdić.
Najprej, 1. decembra, so policisti v romskem naselju Brezje pri Novem mestu prijeli roparja, ki sta umorila zlatarja, v naslednjih dneh pa še preostalo četverico. Za umor je zagrožena kazen najmanj 15 let zapora, za kaznivo dejanje ropa pa si je možno prislužiti od tri do petnajst let bivanja v zaporu.
KOMENTARJI (121)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.