Nemško mesto Winnenden, ki leži kakih 25 kilometrov stran od Stuttgarta, je danes v znamenju osrednjih žalnih slovesnosti za žrtve morilskega pohoda 17-letnega Tima K., ki je 11. marca v srednji šoli Albertville in kasneje med begom ubil 15 ljudi. Na uradni državni komemoraciji je sodeloval tudi nemški predsednik Horst Köhler. Tim Kretschmar, nekdanji dijak omenjene šole, je kot kaže zaradi psihičnih težav in jeze na nekdanje sošolce 11. marca v morilskem pohodu ubil devet učencev in tri učitelje šole, med begom pa še tri mimoidoče.
Napad je močno pretresel tako lokalno skupnost kot celo Nemčijo, v kateri je v manj kot desetih letih prišlo že do treh podobnih napadov. Najhujši je bil v začetku leta 2002 na srednji šoli v Erfurtu na vzhodu Nemčije, ko je 19-letni napadalec pobil 16 ljudi, nato pa si je sodil sam. Podobno je novembra 2006 končal tudi dijak, ki je streljal po šoli na Spodnji Saški in ranil 37 ljudi. Leta 2002 pa je prišlo tudi do umora na šoli v Freisingu, kjer je 22-letnik ubil ravnatelja.
Zvonenje cerkvenih zvonov
V mestu Winnenden danes kljub dejstvu, da se je v kraju zbralo več tisoč obiskovalcev, vlada spokojnost, ki jo je prekinilo zgolj 15-minutno zvonjenje cerkvenih zvonov po celotni zvezni deželi Baden-Württemberg.
Tisoči zvonovi so sredi dopoldneva oznanjali osrednjo versko žalno slovesnost v Cerkvi sv. Karla Boromeja v Winnendenu in vernike po vsej zvezni deželi pozivali, naj si slovesnost, ki se je začela ob 11. uri, ogledajo po televiziji. Versko slovesnost, ki se je je udeležilo 900 ljudi, sta skupaj vodila evangeličanski deželni škof Frank Otfried July in katoliški škof Gebhard Fürst.
Kasneje sta na državni žalni slovesnosti spregovorila nemški predsednik Horst Köhler in deželni premier Günther Oettinger. V Winnendenu so danes v znak spomina na preminule zaprte številne trgovine, ljudje pa so na drevesa obesili žalno cvetje. Ob vstopu v mesto stoji štiri metre visok transparent, na katerem piše "Žalujemo", ljudje pa so po večini oblečeni v črno.
Celo pred hišo staršev Tima K. so neznanci v znak odpuščanja položili cvetje in okoli ducat sveč. Hiša zakoncev Kretschmar, ki jo varujejo policisti, sicer deluje zapuščeno, saj Timova starša od pokola ne živita več v njej. Tim po navedbah policije še ni bil pokopan. "Ne bomo javno objavili, kdaj se bo to zgodilo," so poudarili v lokalni policiji. Od žrtev njegovega nesmiselnega dejanja pa so se medtem že zadnjič poslovili.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.