Celjski kriminalisti so 27-letnika iz Maribora, ki ima državljanstvo Slovenije in Kosova, osumili, da je kot lastnik in direktor dveh podjetij od novembra 2008 organiziral nezakonito preseljevanje tujcev. Po besedah policije se je s tujci, predvsem albanske narodnosti, predhodno dogovoril, da jim bo za plačilo skozi prikazano zaposlitev v svojih podjetjih uredil dokumente za vstop v Slovenijo.

Osumljenec je nato kot lastnik podjetij zavodu za zaposlovanje in upravni enoti prikazal fiktivno zaposlitev, na podlagi česar so tujcem izdali delovna in v nadaljevanju bivalna dovoljenja, s katerimi so tujci legalno vstopili v Slovenijo. Po prihodu so, ne da bi se zaposlili v podjetjih 27-letnika, odšli v druge države Evropske unije. Tujci se namreč lahko na podlagi veljavnega slovenskega bivalnega dovoljenja prosto gibljejo v območju držav članic Evropske unije.
Osumljeni je na omenjen način poskrbel za nezakonito preseljevanje najmanj 79 tujcev. Kriminalisti so v sodelovanju z zavodom za zaposlovanje in upravnima enotama Maribor in Celje dobili večjo količino dokumentacije, po hišnih preiskavah pa Mariborčana kazensko ovadili za 15 kaznivih dejanj. Preiskovalni sodnik je osumljenca po zaslišanju izpustil na prostost.
Kitajci 'uvažali' Kitajce
V sodelovanju s kočevskimi in velenjskimi policisti pa so celjski kriminalisti preiskali še kazniva dejanja prepovedanega prehajanja meje in overitev lažne vsebine. Policisti so za navedena kazniva dejanja osumili štiri državljane Kitajske, dva moška in dve ženske, stare od 28 do 40 let. Osumljenci so zakonski partnerji, ki stalno prebivajo v Sloveniji.

Omenjeni so od konca leta 2008 do začetka letošnjega leta ustanovili 14 fiktivnih družb. Družbe so ustanavljali izključno za pridobivanja delovnih dovoljenj o zaposlitvi državljanov Kitajske v teh družbah. Tako so lahko na podlagi prikazane fiktivne zaposlitve v teh družbah pri slovenskih upravnih organih vlagali vloge za izdajo dovoljenja za prvo prebivanje iz razloga zaposlitve ali dela. Ko so upravni organi v upravnih postopkih izdali določena dovoljenja, so tujci legalno vstopili v Slovenijo z namenom zaposlitve ali dela. Osumljeni kitajskih državljanov niso zaposlili, z izjemo nekaterih, ki so jih zaposlili samo za nujno potreben čas, da je posamezni tujec v tem času lahko odšel v katero drugo državo Evropske unije. Osumljeni so tujcem torej omogočili priselitev na ozemlje Slovenije oziroma nadaljnjo pot v druge države Evropske unije.
Nekatere od fiktivno ustanovljenih družb so selili na nove naslove, ob spremembi sedeža družbe pa so se menjavali tudi družbeniki, kar pomeni, da je na novo imenovan družbenik v podjetju na podlagi tega lahko na povsem legalen način pridobil delovno dovoljenje in dovoljenje za prvo prebivanje v Sloveniji. S tako pridobljenim dovoljenjem za prvo prebivanje je lahko vstopil v Slovenijo, kjer se je pozneje za njim izgubila vsaka sled.
Na omenjen način so osumljeni na območju Kitajske zbirali ljudi za nezakonito preseljevanje na ozemlje Slovenije. Tako so s 14 fiktivno ustanovljenimi družbami v navedenem obdobju storili 39 kaznivih dejanj in v Slovenijo nezakonito preselili najmanj 41 državljanov Kitajske.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.