
V Ljubljani na Kamnogoriški cesti se je včeraj v kopalnici z ogljikovim monoksidom zastrupil otrok. Gasilci so ugotovili, da je bil izvor nevarnega plina pokvarjeni plinski bojler, je zapisano na spletni strani Uprave za zaščito in reševanje. Gasilci so zaprli plinsko pipo in prezračili prostor. Reševalci pa so otroka odpeljali v bolnišnico.
O dogodku so bili obveščeni tudi policisti. Na Policijski upravi Ljubljana so povedali, da kriminalisti v zvezi okoliščin dogodka še zbirajo obvestila. O zbranih obvestilih bodo obvestili pristojno tožilstvo.
Ne moremo ga videti, okusiti ali vonjati
Ogljikov oksid oziroma monoksid (CO) je plin brez barve, vonja in okusa, je gorljiv in strupen. S človeškimi čutili ga ne moremo niti videti, niti okusiti, niti vonjati. Ogljikov oksid se v krvi veže na hemoglobin veliko bolje kot kisik. To povzroča ogljikohemoglobin, ki zavira transport kisika do tkiv, so zapisali na Upravi za zaščito in reševanje.
Ogljikov oksid lahko nastaja med zgorevanjem ogljika oz. snovi, kjer se pojavlja ogljik. Tako se lahko v stanovanju pojavlja povsod tam, kjer se uporablja peči na trdno gorivo, peči na naftne derivate (peč na kurilno olje, bencin ali petrolej) in peči oz. bojlerje na zemeljski plin (metan). Ogljikov oksid nastaja tudi med delovanjem motorjev z notranjim zgorevanjem. Tako lahko povečane koncentracije CO najdemo v domačih garažah in v podzemnih garažnih hišah že med običajnim obratovanjem vozil.
Kako se lahko zaščitimo?

Na upravi naštevajo tudi nekaj preventivnih ukrepov, ki jih je treba kot zaščito pred prekomernim nastajanjem ogljikovega oksida, izvesti v stanovanju. Ti so:
– redni pregledi in čiščenje dimovodnih naprav (pri tem velja opomniti, da je treba čiščenja kurilnih naprav na trdna kuriva opravljati večkrat (odvisno od moči kurilne naprave) v kurilni sezoni,
– redni pregledi in čiščenje zračnikov,
– zagotoviti je treba ustrezno prezračevanje oz. dovod zraka za zgorevanje kurilne naprave oz. plinskega bojlerja. Zunanja nova okna s tesnili ne ustrezajo zadostnemu prezračevanju oz. oskrbi z zrakom. Zadostna oskrba z zrakom je potrebna tudi za delovanje plinskih peči v avtodomih in počitniških prikolicah.
– V zaprtih prostorih se ne sme uporabljati naprav, ki jih poganjajo motorji z notranjim zgorevanjem (motorne žage, agregati ipd.) – tudi kadar delujejo agregati zunaj in so nameščeni neposredno ob objektu, naj bodo izpušne cevi usmerjene stran od objekta,
– ob zagonu motorjev vozil z notranjim zgorevanjem v garaži, naj bodo garažna vrata odprta,
– preventivno se lahko v bivalne prostore namesti javljalnike ogljikovega oksida (CO javljalniki). Javljalniki naj se namestijo čim bližje višini glave oseb, ki bivajo v prostoru. Tako naj se v spalnicah ali otroških sobah javljalnike ogljikovega oksida namesti v višino glave na steno poleg postelje. Namestitev javljalnika naj služi kot sekundarni preventivni ukrep, ko so bili predhodno že izvedeni prej našteti preventivni ukrepi.
KOMENTARJI (36)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.