V sredo okoli 15. ure so občani policiste obvestili o voznici osebnega avtomobila, ki naj bi na Seidlovi cesti ogrožala pešce in druge udeležence v prometu. Vozila naj bi po pločniku ter po levi in desni strani prehitevala druga vozila.
Takoj so se odzvali, voznico izsledili, jo izločili iz prometa in odpeljali v prostore za pridržanje. Zbrali so obvestila in ugotovili, da je 49-letna kršiteljica povzročila tudi prometno nesrečo. Med vožnjo po Seidlovi cesti proti centru mesta je v križišču trčila v avtomobil voznice, ki je ustavila ob rdeči luči na semaforju, so sporočili s Policijske uprave Novo mesto.
49-letna voznica je dovoljeno mejo presegla za več kot štirikrat, saj je imela v litru izdihanega zraka 1,11 miligrama alkohola oziroma 2,3 grama na kilogram telesne teže. Zoper njo bodo na pristojno tožilstvo podali kazensko ovadbo zaradi kaznivega dejanja nevarne vožnje v cestnem prometu in ji zaradi kršitev cestno prometnih predpisov izdali plačilni nalog.
Pijani voznik poškodoval zapornico na prehodu čez železniško progo
Prav tako v Novem mestu v Kandiji je v sredo voznik kombiniranega vozila na prehodu ceste čez železniško progo trčil v spuščeno zapornico in odpeljal s kraja nesreče. Na podlagi opisa vozila so policisti izsledili 65-letnega povzročitelja nesreče, ki je imel v litru izdihanega zraka 0,50 miligrama alkohola. Odredili so mu strokovni pregled, zaradi kršitev cestno prometnih predpisov pa bodo uvedli postopek o prekršku.
Dovoljena meja je sicer 0,24 grama alkohola na liter izdihanega zraka ali 0,5 grama alkohola na kilogram telesne teže. Za začetnike, poklicne voznike in druge posebne skupine voznike pa je zahtevana popolna treznost.
O podobnem primeru smo poročali že pred dnevi, ko je imel voznik kar 4,6 promila alkohola v krvi, s svojo vožnjo pa je ogrožal druge udeležence v prometu. Še en tak primer pa se je zgodil pretekli teden, ko je imel voznik v krvi kar tri promile alkohola in je vijugal po gorenjski avtocesti, njegovo vožnjo in skorajšnjo nesrečo pri Torovem pa je prijavil drugi voznik.
Samo v torek pa so gorenjski policisti ustavili tri pijane vozniki, vsi pa so vozili tudi brez vozniških dovoljenj.
Alkohol ter vožnja pod vplivom alkohola je še vedno eden izmed glavnih dejavnikov tveganja za nastanek prometne nesreče
Zaradi alkohola se zmanjšujejo naše sposobnosti varnega sodelovanja v prometu, zaznave, predvidevanja in presoje ter odločanja in končne izvedbe ustreznega ravnanja. "Zato se zaradi vpliva alkohola že pri koncentraciji 0,5 promila verjetnost povzročitve prometne nesreče podvoji, pri 1,1 promila alkohola pa osemkrat poveča v primerjavi s treznim voznikom," opozarjajo na Agenciji RS za varnost prometa.
Kot navajajo na Agenciji, so učinki alkohola na naše sposobnosti, pomembne za varno sodelovanje v prometu: VID: zoženje vidnega polja, bleščavost, oslabi sposobnost prepoznavanja odtenkov svetlobe, slabše prepoznavanje barv – predvsem rdeče, slabše zaznavanje gibanja, globine, oddaljenosti ali bližine. MOTORIKA: upočasni hitrost odzivanja in spremeni doživljanje časa, slabša koordinacija rok, nog. SAMODOJEMANJE: samoprecenjevanje, odsotnost uvida v slabše zmožnosti, občutek poguma pri obvladovanju stvari, zanikanje posledic. ČUSTVENA STANJA: spodbudi negativno doživljanje, lahko stopnjevano do resnih in globljih čustvenih težav (depresivnost, jeza, agresivnost). |
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.