S Policijske uprave Celje so sporočili, da policisti preiskujejo primer, v katerem je prevarant z lažnega elektronskega naslova, ki je bil zelo podoben naslovu banke, kjer ima podjetje odprt račun, podjetju poslal elektronsko sporočilo z lažno vsebino in zlonamerno povezavo. Podjetje je sledilo povezavi, kar je storilcu omogočilo dostop do njihovega računa in posledično krajo skoraj 200.000 evrov.
V drugem primeru pa je bilo podjetje oškodovano za približno 18.000 evrov. Storilec se je predstavil kot predstavnik podjetja, s katerim oškodovano podjetje dejansko sodeluje, in jim poslal lažne podatke o "novem" računu za nakazilo. Podjetje pa je, ne da bi podvomilo, sredstva nakazalo na storilčev račun.
Policija v obeh primerih še vedno zbira obvestila v smeri suma storitve kaznivega dejanja goljufije.
Kako se podjetja lahko zaščitijo?
Zaradi pogostosti tovrstnih goljufij policija opozarja predstavnike podjetij, naj bodo izredno previdni pri elektronskih sporočilih in pri zahtevkih za plačila, ki jih prejmejo. Pozorni naj bodo na lažno predstavljanje, sumljive e-poštne naslove ali nenavadne zahteve v sporočilih. Svetujejo pa tudi, da podjetja uvedejo jasne notranje protokole za preverjanje zahtevkov za plačila.
Ker so spletne goljufije postale resna grožnja ne glede na velikost podjetja, policisti podjetja opozarjajo tudi, da pregledajo in omejijo informacije, objavljene na spletnih mestih, nadgradijo in posodobijo pa naj tudi svojo tehnično varnost.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.