Na policiji pravijo, da na tem področju redno in dobro sodelujejo z Združenjem bank ter da so bili sprejeti tudi določeni preventivni ukrepi za zmanjšanje števila vlomov v bankomate.
Prve primere napadov na bankomate je policija evidentirala po letu 2000. Šlo je le za posamične primere, prvo večjo serijo tatvin bankomatov pa so zabeležili v letu 2005 na območju policijskih uprav Koper in Nova Gorica. V teh primerih so storilci dejansko ukradli bankomate iz krajev, kjer so bili nameščeni, in jih nato na vnaprej pripravljeni lokaciji odpirali s pomočjo kotnih brusilk, izvijačev in ostalega orodja. Skupino storilcev je policija konec leta 2005 prijela in s kazensko ovadbo predala preiskovalnemu sodniku.
V letošnjem letu je policija zabeležila eno tatvino bankomata in 20 vlomov in poskusov vlomov v bankomate, od tega 13 na območju ljubljanske policijske uprave. Lani je bilo zabeleženih sedem vlomov in poskusov vlomov v bankomate in nobene tatvine bankomata.
Z družbe za varovanje Sintal, ki s protivlomnim alarmnim sistemom varuje nekaj sto bankomatov po Sloveniji, so sporočili, da so bankam predstavili nov sistem varovanja, ki je po njihovih navedbah v svetu nameščen na več kot 50.000 bankomatih. Gre za sistem, ki v primeru vloma v bankomat obarva denar, ki tako postane neuporaben. V kaseti z denarjem se namreč nahaja enota za obarvanje, ki se avtomatsko aktivira v primeru vloma ali tatvine bankomata.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.