
Svet za preventivo in vzgojo v cestnem prometu Mestne občine Maribor je v sodelovanju z direkcijo za ceste in PU Maribor izdal zloženko, s katero želijo udeležence v prometu dodatno seznaniti s pravilno vožnjo v krožnih križiščih. Kot je na današnji novinarski konferenci pojasnil avtor zloženke Gabrijel Strnad, je ta izšla v 4000 izvodih.
Strnad, sicer inšpektor Policijske uprave Maribor, je povedal, da so se za izdajo zloženke odločili kljub temu, da krožna križišča niso posebej problematična z vidika zagotavljanja prometne varnosti. Po njegovih besedah se policisti še vedno srečujejo s pomanjkljivim znanjem voznikov v krožiščih, kar je po njegovem tudi posledica tega, da so se ta pojavila šele v zadnjem času.
Leta 2003 se je v krožnih križiščih na območju PU Maribor zgodilo 17 prometnih nesreč, štiri leta pozneje pa kar 79, vendar je to po Strnadovih besedah predvsem posledica tega, da se je število takšnih križišč v tem času precej povečalo. V omenjenih primerih je šlo v glavnem za gmotno škodo, nekaj pa je bilo tudi nesreč z lažjimi telesnimi poškodbami.
Namestnik predsednika sveta za preventivo in vzgojo v cestnem prometu Andrej Borkovič je pojasnil nekatera najpomembnejša dejstva, ko se voznik znajde v krožnem križišču. Po njegovem je najpomembnejše pravilo, da ima voznik v krožišču vselej prednost pred tistim, ki se vanj šele vključuje, slednjemu pa pri tem ni treba vklopiti smerne utripalke. Uporaba slednje je potrebna pri izhodu iz križišča, prav tako pa je pomembno pravočasno razvrščanje v krožišču.
Kot je še dodal Borkovič, imajo krožišča kljub nekaterim manjšim slabostim, veliko več prednosti. Med njimi je naštel zlasti večjo pretočnost, manj strupenih izpustov in hrupa, manj čelnih trkov, možnost križanja več cest, kot najpomembnejše pa je omenil predvsem umirjanje prometa.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.