To pa je bil povod, da so v ponedeljek, 10. junija, izvedli poostren nadzor nad vozniki avtobusov in odkrili številne nepravilnosti.

Kot so sporočili s PU Koper, imajo piranski policisti dolgoletno ustaljeno prakso sodelovanja z osnovnimi šolami, ki jim najavijo organizirane prevoze šolskih otrok z avtobusi na izlete. Tako najavljeni prevoz na izlet je bil tudi 22. maja letos. Zjutraj so policisti z voznikom avtobusa opravili postopek v cestnem prometu in mu odredili preizkus alkoholiziranosti z indikatorjem alkohola, ki je bil pozitiven oziroma je pokazal 0,28 mg alkohola v litru izdihanega zraka (še dopustna meja je 0,24 mg/l). Vozniku so prepovedali nadaljno vožnjo, mu začasno odvzeli vozniško dovoljenje in mu izdali plačilni nalog.

Prav tako so bili na policijski postaji Piran obveščeni, da je inšpektorat za promet, energetiko in prostor posredoval pisno obvestilo, ki se nanaša na kršitve voznikov mestnih in primestnih avtobusov na območju Obale, ki naj bi med vožnjo telefonirali in pri tem kršili zakon. Tudi piranski policisti so med rednim delom pridobili kar nekaj informacij o cestnoprometnih kršitvah voznikov avtobusov, nekatere celo s sumom tehnične neustreznosti vozil.
Ustavili tri voznike in pri vseh treh odkrili prekrške
Na podlagi teh dejstev in zaznani problematiki kršitve voznikov avtobusov so 10. junija v sodelovanju s policisti specializirane enote za nadzor prometa izvedli usmerjen nadzor nad avtobusi v cestnem prometu na območju občine Piran. Zaustavili so tri voznike avtobusov, ki so vozili na rednih avtobusnih linijah in pri vseh treh ugotovili prekrške.
Zaradi suma tehničnih nepravilnosti in predelav na vozilu so za vsa tri vozila odredili izredni tehnični pregled. Pri tem so bile ugotovljene naslednje napake:
– Avtobusi so bili naknadno predelani. Vsi so bili podaljšani, dolžina se ni ujemala s potrdilom o skladnosti (homologacijo) in podatki, zapisanimi v prometnem dovoljenju.
– Ugotovljene so bile napake na izpušnem sistemu glede izločanja emisij CO2.
– Naprave za zaviranje oziroma zavore niso delovale učinkovito.
– Prav tako je bilo neustrezno vzmetenje vozil glede na njihovo predelavo.
– V avtobusih so bili vgrajeni dodatni sedeži, tako se je povečalo število sedežev za prevoz potnikov.
Policisti so avtobuse izločili iz prometa in voznikom prepovedali nadaljnjo vožnjo. Začasno so jim odvzeli registrske tablice in prometna dovoljenja. Voznikom so izdali plačilne naloge zaradi kršitev določil 42. člena zakona o motornih vozilih, zoper pravno in odgovorno osebo pa bo uveden hitri postopek pri prekrškovnem organu. Za vsako kršitev določil zakona o motornih vozilih je zagrožena globa, za pravno v višini najmanj 4000 evrov, za odgovorno osebo pa v višini najmanj 400 evrov.
Spremembe na avtobusih 'pozabili' vpisati v homologacijo
Po pojasnila, kako to, da avtobusi niso bili v skladu s tehničnimi zahtevami, smo se obrnili tudi na družbo Arriva Dolenjska in Primorska, katerih last so bili pregledani avtobusi. V odgovoru so zapisali: "Omenjena vozila so bila že včeraj s strani pristojnega organa napotena na izredni tehnični pregled zaradi tehničnih sprememb na avtobusih (le-ti so bili fizično podaljšani za 80 cm, dodana so bila tudi 4 dodatna sedišča), ki pa niso bile vpisane v homologacijski list. Za tehnične spremembe obstajajo vsi ustrezni certifikati, ki so danes že bili vpisani v homologacijske liste."
KOMENTARJI (63)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.