
Le še nekaj dni nas loči, da bodo okolice šol in poti, ki vodijo proti šolam, polne otrok. Še posebej velja opozorilo voznikom, naj bodo izjemno pozorni, da se ne pripeti nesreča, kakršna se je denimo zgodila v Logatcu.
Nesreča se je zgodila v ponedeljek nekaj pred 15. uro. Ljubljanski policisti so ugotovili, da je 35-letna voznica z osebnim vozilom peljala iz Kalc proti Logatcu in v bližini naslova Tržaška cesta 134 trčila v osemletnega otroka, ki je v tistem trenutku pravilno prečkal vozišče po prehodu za pešce. Ob trku je otrok utrpel lahke telesne poškodbe, z reševalnim vozilom pa so ga odpeljali v ljubljanski klinični center. Voznici so policisti izdali plačilni nalog.
Policisti že v akciji
Policija ob bližajočem se začetku novega šolskega leta opozarja, da so otroci v prometu šibkejši udeleženci, zato moramo za njihovo varnost skrbeti predvsem drugi udeleženci v cestnem prometu, še posebej vozniki.
Te dni policisti že intenzivno opozarjajo voznike na upoštevanje cestnoprometnih predpisov. A tudi otroke je treba že zgodaj vzgajati v odgovorne udeležence v prometu, najpomembnejši pa je dober zgled, poudarjajo.
"Policijsko preventivno in represivno delo je usmerjeno predvsem v problematiko otrok in mladoletnikov kot potnikov ter v nadzor nad upoštevanjem prometnih predpisov voznikov na območjih, kjer se otroci najpogosteje zadržujejo," je pojasnil vodja sektorja prometne policije Ivan Kapun.
Kot je izpostavil Kapun, so ob začetku šolskega leta otroci na cestah veliko pogosteje kot med počitnicami, prvič se na šolskih poteh znajdejo tudi prvošolci, za katere je tudi skrb za varno pot v šolo nekaj novega.
Voznike policija poziva k skrbi, da bodo otroci na svoji šolski poti varni. "Otroci so kot udeleženci v prometu nepredvidljivi, prometne predpise si razlagajo po svoje oziroma jih šele spoznavajo, poleg tega ne zmorejo pravilno oceniti hitrosti in oddaljenosti bližajočega se vozila. Zato smo za njihovo varnost dolžni skrbeti predvsem drugi udeleženci v cestnem prometu," je spomnil Kapun.
Za večjo varnost otrok policisti staršem svetujejo, naj v dneh pred začetkom šole in tudi v prvih šolskih dneh čim več časa namenijo prometnovarnostni vzgoji otrok. Preverijo naj, kaj otroci znajo in zmorejo, ne le na šolski poti, ampak tudi na sprehodu, na kolesu ali v avtomobilu. Starše in skrbnike tudi opominjajo, naj ne pozabijo na lasten dober zgled, naj se sami dosledno pripenjajo z varnostnimi pasovi, otroke pa prevažajo izključno zavarovane v ustreznih otroških varnostnih sedežih.
Druge voznike pa policisti opominjajo, naj bodo v prometu še posebej pozorni na otroke in njihovo nepredvidljivost, naj svoj način vožnje prilagodijo dejstvu, da so na cesti spet otroci, še posebno pozornost pa svetujejo v bližini vrtcev in šol ter krajev, kjer se morda otroci igrajo.
V zadnjih dveh letih sta v Sloveniji v prometnih nesrečah vsako leto umrla po dva otroka, stara do sedem let, ter po en, star od sedem do 15 let, kažejo podatki policije. "Razen enega so bili vsi potniki v osebnem avtomobilu potniki svojih staršev in nikakor niso vplivali na svojo poškodbo. Zato tista opozorila, da so starši zgled oz. tisti, ki lahko največ naredijo, držijo," je opomnil Kapun.
Previdni naj bodo tudi kolesarji in mopedisti
Kranjski policisti opozarjajo, da so med ranljivejšimi skupinami tudi kolesarji in mopedisti, med katerimi so v zadnjem obdobju zabeležili več nesreč. Prav zato bodo poostrili tudi nadzor nad kolesarji in mladoletniki. Na kranjski policijski upravi so opozorili, da morajo imeti kolesarji do dopolnjenega 18. leta starosti med vožnjo na kolesu pripeto ustrezno zaščitno kolesarsko čelado. Globa za neuporabo čelade je 120 evrov, v prekrških otrok pa se ugotavlja odgovornost tistih, ki so dolžni skrbeti za otroka (starši, skrbniki itd.).
Čelado morajo uporabljati tudi vozniki mopedov do 25km/h, ki ga v prometu na določenih prometnih površinah sme voziti otrok od 12. leta starosti naprej, ki ima opravljen kolesarski izpit, ali oseba, ki je starejša od 14 let. Voznik mopeda ima lahko namesto motoristične čelade tudi kolesarsko čelado, ki mora biti pripeta in uporabljena pravilno. Voznik mopeda, mlajši od 16 let, ne sme prevažati potnika, so še pojasnili na PU Kranj.
Na novo šolsko leto se pripravljajo tudi v Ljubljani
V Mestni občini Ljubljana (MOL) se s številnimi aktivnostmi pripravljajo na začetek šolskega leta. Ljubljanski župan Zoran Janković je izpostavil, da bodo za varnost otrok med drugim poskrbeli s prisotnostjo številnih policistov, redarjev in prostovoljcev na šolskih poteh. Ob tem pa je zagotovil, da ima vsak šola zagotovljeno varno pot.
Predstavnik sveta za preventivo in vzgojo v cestnem prometu MOL Franc Možina je pojasnil, da bo ob vseh osnovnih šolah postavljen nov prometni znak Šolska pot. Zagotovili so že posebna parkirna mesta za krajše ustavljanje ter omogočili varno prihajanje v šolo s kolesi.
Predstavnik Policijske postaje Ljubljana Refik Hodžič je glede aktivnostih policije, povezanih z varno potjo v šolo, povedal, da so te razdeljene v tri sklope. Prvi zajema aktivnosti pred začetkom šolskega leta, kot so pregled signalizacije in načrtov šolskih poti ter meritve hitrosti v bližini šol. Kot drugega je izpostavil aktivnosti v prvih dveh tednih ob začetku šolskega leta, ko bodo s prostovoljci skrbeli za varnost na prehodih za pešce ter nadaljevali z meritvami hitrosti. V tretji sklop pa so vključene aktivnosti, ki se bodo odvijale skozi celo leto, med drugim predavanja staršem in drugi varnostni ukrepi za večjo varnost otrok.
Vodja sektorja za preventivo in vzgojo v cestnem prometu na Javni agenciji RS za varnost prometa Mateja Markel pa je izpostavila, da ob začetku šolskega leta izvajajo različne aktivnosti s skupnim sloganom Poskrbimo za varnost otrok. Poleg tradicionalnih aktivnosti pripravljajo v letošnjem letu zbirno spletno platformo šolskih poti, kjer bodo zbrani načrti šolskih poti na slovenski ravni. Vsaki občini so zagotovili prometni znak Šolska pot, podelili pa so tudi 15 prikazovalnikov hitrosti.
Po njenih besedah je skrb za varnost otrok stvar deljene odgovornosti, kjer morajo starši, šole, občine in državni organi ter posamezni udeleženci v prometu storiti vse, da otroci niso žrtve prometnih nesreč, saj otroci potrebujejo v prometu posebno skrb in pozornost.
KOMENTARJI (41)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.