Mariborski policisti opozarjajo, da kar precej ukradenih avtomobilov visokega cenovnega razreda pride in ostane tudi v Sloveniji. Svetujejo, naj bodo ljudje ob nakupih vozil kar se da previdni, saj imajo lahko poleg izgube denarja, ki ga plačajo za avtomobil, tudi druge nevšečnosti in težave.

Kot so sporočili z mariborske policijske uprave, so te dni tako odkrili osebni avtomobil, za katerega so ugotovili, da je bil ukraden v Španiji in je bil s ponarejeno in prirejeno dokumentacijo namenjen za nadaljnjo prodajo v države nekdanje Jugoslavije.
Tiskovni predstavnik PU Maribor Franc Virtič je za 24ur.com potrdil, da sta bili na osebni avtomobil znamke BMW 523i nameščeni nemški registrski tablici. Z avtomobilom je v soboto ob tretji uri zjutraj na mejni prehod Gruškovje pripotoval 50-letni državljan Hrvaške in Srbije, ki je želel vstopiti na Hrvaško. Mariborski kriminalisti so 50-letnika že aretirali. S kazensko ovadbo so ga privedli tudi k preiskovalnemu sodniku Okrožnega sodišča na Ptuju zaradi utemeljenega suma, da je storil kaznivo dejanje prikrivanja in ponarejanja listin.
Tatovi ukradejo 1500 vozil
Tatvine in odvzemi motornih vozil ter vlomi v vozila so pogosta kazniva dejanja. V Sloveniji na leto ukradejo oziroma odvzamejo okoli 1500 motornih vozil, od tega več kot 60 odstotkov na območju Policijske uprave Ljubljana. Večina avtomobilov je v Sloveniji ukradenih med 23. uro zvečer in 5. uro zjutraj, so zapisali na spletni strani policija. si. Policiji uspe izslediti le četrtino ukradenih vozil.
Za tatove so najbolj zanimiva vozila znamk Volkswagen in Renault, bistveno pa ne zaostajajo tudi vozila znamk Audi, Mercedes, BMW, Opel in drugih. Avtomobil je mogoče nasilno dokaj enostavno odpreti ter brez večjega napora in vidnih poškodb, za nasilni zagon motorja pa je potrebno specialno elektronsko orodje. Policijska statistika ugotavlja, da zelo redko izginejo vozila, v katera so vgrajene kakovostne dodatne alarmne naprave.
Z ustreznim ravnanjem in varovanjem vozila lahko možnost tatvine ali odvzema vozila oziroma vloma v vozilo močno zmanjšamo. Največ za zaščito vozila pa lahko stori prav njegov lastnik. Stran za preverjanje ukradenih vozil si lahko ogledate: http://www.policija.si/portal/preventiva/kriminal/UV-povezave.php.
Pozor pri nakupu avtomobila
Pri nakupu rabljenega vozila moramo biti pozorni na več stvari. Ob nakupu vedno zahtevajmo originalno dokumentacijo vozila (prometno dovoljenje, račune, kupoprodajne pogodbe, zavarovalno polico, zeleno karto, homologacijo, servisno knjižico, dokazila o plačanih dajatvah ...) in se ne zadovoljimo s fotokopijami ali obljubami, da nam bodo dokumente posredovali naknadno.

Dokumentacijo vozila natančno pregledamo, pozorni pa moramo biti tudi na podatke o vozilu, vpisane v dokumentacijo, in jih primerjajmo z dejanskim stanjem vozila. Preverimo, ali se podatki o številki šasije ujemajo s podatki v prometnem dovoljenju in drugih dokumentih. Številke šasije vozila so lahko prenarejene, ponarejene ali zamenjane. Pozorni moramo biti na morebitne poškodbe ali vidne sledi predelave na številkah ali v njihovi neposredni bližini. Prav tako je sumljivo, če se na številkah ali v okolici številk lušči lak ali če so številke že zarjavele. Pri nakupu rabljenega vozila pa zajtevajmo tudi rezervne ključe, poudarjajo policisti.
Kaj lahko za varnost storimo sami?
- Ne parkiramo na neosvetljenih ulicah in parkirnih prostorih. Uporabljamo urejena parkirišča, garaže in garažne hiše.
- Ko zapuščamo vozilo, izvlečemo ključ iz kontaktne ključavnice, zavrtimo volan, da se zaskoči volanska
ključavnica, zapremo vsa okna in zaklenemo vrata vozila. Ne pozabimo na prtljažnik.
- Vozilo zaklenemo, tudi če ga parkiramo v zaklenjeni garaži.
V vozilu ne puščamo dokumentov vozila (prometnega dovoljenja, zelene karte, zavarovalne police, servisne knjižice).
- Alarmna naprava, ključavnica za volan ali menjalnik in druge varnostne naprave se splačajo le, če jih uporabljate dosledno.
- Storilec lahko ob morebitnem vlomu v naše stanovanje ali hišo najde tudi kontaktne ključe in nam odpelje še vozilo. Zato kontaktnih ključev tudi doma ne puščamo na vidnem mestu.
- Dogovorimo se s sosedom o medsebojni pomoči pri opazovanju oziroma varovanju vozila.
Zaščita in vrste varoval
Avtomobil lahko zavarujemo tudi z mehanskimi ali elektronskimi varnostnimi napravami.
Mehanske varnostne naprave so predvsem kjuke za zaklepanje volana in enega izmed pedal, volanski drog, ključavnica za menjalnik, ventil s ključavnico za blokiranje zavor in skrito stikalo za prekinjanje vžiga motorja ali prekinjanje delovanja črpalke za gorivo.
Elektronske varnostne naprave pa so alarmna naprava s sireno in zvočnim opozarjanjem ter blokado motorja, blokada motorja, blokada drugih elektronskih sklopov, ki preprečujejo zagon vozila, in sistemi za nadzor gibanja vozila.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.