Novinar Vladimir Vodušek in velenjski poslovnež Stanislav Gaberc nista več v priporu. Kot so sporočili z vrhovnega sodišča, okoliščine, ki se nanašajo na težo dejanja, ter okoliščine, v katerih je bilo dejanje storjeno, po njihovi oceni ne dajejo prepričljive podlage za sklepanje, da bi obdolženca lahko ponovila kaznivo dejanje.
Navedli so še, da ponovitve nevarnosti ne more utemeljevati niti slabo finančno stanje obdolžencev, ki ga ugotavlja sodišče prve stopnje. "Golo dejstvo, da sta obdolženca v slabem finančnem položaju, pa je vse presplošno, da bi zadoščalo za prepričljiv sklep o tem, da bosta z istovrstnimi dejanji, kljub razkritju, nadaljevala," so zapisali v obrazložitvi odločitve.
Vrhovno sodišče tudi meni, da je verjetnost, da bosta obdolženca ponovno poskušala izsiljevati oškodovanega, majhna, če ne nerealna. Oškodovanca sta dejanje prijavila policiji in zahtevanega denarja nista izročila, dokumentacija, s katero sta obdolženca izsiljevala, pa je bila izročena državnemu tožilstvu, so pojasnili na vrhovnem sodišču.
Vodušek je sicer napovedal, da bo dokazal svojo nedolžnost. Verjame tudi, da tožilstvo obtožnice ne bo vložilo. Odločitev vrhovnega sodišča pozdravlja in verjame, da v Sloveniji obstaja "vsaj košček pravne države". Poudaril je, da so argumenti, ki jih je obramba vseskozi navajala glede ponovitvene nevarnosti, prevladali in da je bil zaprt protipravno.
Kot je pojasnil, je zgodba sestavljena iz dveh delov. Po Voduškovih besedah je njegov primer podoben procesu proti četverici v aferi JBTZ ter aferi Depala vas, "kjer so bili vključeni tajni sodelavci". Vodušek je poudaril, da so mu "vseskozi prisluškovali in sledili", meni tudi, da so mu nastavili prisluškovalne naprave. "Obdelali so me s posebnimi metodami in sredstvi," je dodal Vodušek, prepričan, da gre za "skonstruirani proces" in "inkvizicijski postopek".
Danes je napovedal, da se namerava po izpustitvi iz pripora seznaniti z vsemi okoliščinami in ozadji tega postopka. V svoji 24-letni novinarski karieri namreč ni nikoli nikogar izsiljeval, je izpostavil, saj to ni njegov način novinarskega dela.
Vse, kar se je namreč dogajalo, so bili poslovni pogovori, je dejal Vodušek. Poudaril je, da je postal žrtev lokalne mafije, "ki je grobo zlorabila policijo, tožilstvo in sodstvo", da bi obračunala z njim, čeprav mu razlogi za to niso jasni.
Na vprašanje, kdo konkretneje je lokalna mafija, je odgovoril, da tisti, ki so ga ovadili. "Ker poznam vsebino dokumentov, je jasno, da bi ti gospodje morali biti v priporu zaradi kaznivih dejanj, ki so jih izvedli," je prepričan Vodušek. Nadaljeval je, da so se tisti, ki so ga ovadili, z organi pregona dogovorili za amnestijo zase, njega pa ponudili policiji. Na zadnjem pričanju naj bi prijavitelji po Voduškovih besedah tudi povedali, da so imeli namen ovaditi Voduška, ki je prišel do dokumentov o domnevno spornem poslovanju družb Unior in Rhydcon.
Vodušek je ostro zavrnil tudi navedbe, da ima dokumente Združenih arabskih emiratov in da bi zaradi tega lahko bil begosumen. "To je največja norost, kar sem jih slišal, in se lahko samo smejim nad škodoželjnostjo in natolcevanjem v medijih," je povedal. Kot pravi Vodušek, tujec po zakonodaji Združenih arabskih emiratov ne more pridobiti državljanstva, prav tako tudi potnega lista ne.
Pred tem so se namreč v javnosti pojavile neuradne informacije, da naj bi imel Vodušek potni list Združenih arabskih emiratov in da naj sploh ne bi imel stalnega bivališča v Sloveniji. Penko je dejal, da o tem ne ve nič, da tega ne verjame in da se o tem tudi ni pogovarjal s svojo stranko. Je pa še enkrat poudaril, da Vodušek ni bil v priporu, ker naj bi bil begosumen, temveč zaradi suma, da bi lahko domnevno kaznivo dejanje ponovil. Dodal je, da Vodušku ni bilo omejeno gibanje, razen tega, da se mora javljati na vabila sodišča in udeleževati postopka.
V zvezi s temi neuradnimi informacijami smo se obrnili tudi na zunanje ministrstvo z vprašanjem, ali med Slovenijo in Združenimi arabskimi emirati obstaja sporazum o izročitvi domnevnih zločincev. Odgovorili so, da iz njihovih evidenc izhaja, da Slovenija nima z Združenimi arabskimi emirati sklenjenega nobenega tovrstnega sporazuma. "Iz naše evidence izhaja tudi, da Slovenija ni nasledila nobenega takšnega sporazuma po Jugoslaviji, saj tudi slednja ni s to državo sklenila takšnega sporazuma," so še povedali za 24ur.com.
KOMENTARJI (150)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.