
Gorenjski kriminalisti so na kranjsko tožilstvo podali kazensko ovadbo zoper 55-letnega Ljubljančana zaradi suma storitve več kaznivih dejanj v kranjskem tekstilnem podjetju in povzročitve za preko pet milijonov evrov škode. Ta naj bi prodajal nepremičnine podjetja, denar od tega pa v obliki posojila nakazoval na račun svojega lastnega podjetja. Pri tem je kranjsko podjetje oškodoval za preko pet milijonov evrov, kar naj bi po besedah predstavnikov policije med drugim privedlo do stečaja.
Nepremičnine prodal, kupnino nakazal na račun drugega podjetja
"Konec leta 2009 so gorenjski kriminalisti od Okrožnega državnega tožilstva v Kranju prejeli zahtevo za zbiranje obvestil zaradi suma, da je bilo storjenih več kaznivih dejanj v tekstilnem podjetju s sedežem v Kranju. Kriminalisti so z zbiranjem obvestil ugotovili, da je odgovorna oseba podjetja, 55-letni Ljubljančan, v letih 2008 in 2009 osumljen storitve več kaznivih dejanj,“ je danes sporočil policijski predstavnik za odnose z javnostmi Leon Keder.
Vodilni naj bi glavnino materialne škode podjetju povzročil s tem, da je nepremičnine podjetja prodal enemu izmed leasing podjetij, kupnino pa, na podlagi posojilne pogodbe, prenakazal drugemu podjetju s sedežem v Ljubljani, katerega zakonit zastopnik je bil sam. "Obenem je od leasing podjetja, ki mu je prodal nepremičnine, kupil iste nepremičnine nazaj na podlagi leasing pogodbe. Ker kreditojemalec posojila ni vračal kranjskemu podjetju, prav tako se niso plačevali leasing obroki, je privedlo do tega, da je bil za podjetje iz Kranja zahtevan in uveden stečajni postopek,“ še navaja policija.

Na ovadbo so se odzvali nekdanji zaposleni kranjske Zvezde
Na policijsko sporočilo so se odzvali nekdanji zaposleni v kranjskem tekstilnem podjetju Zvezda, ki so pred dvema letoma zaradi nenavadnih poslov ovadili večinskega lastnika Dušana Dolamiča.
Zaposleni v Zvezdi so na nepravilnosti v zvezi s poslovanjem opozarjali že vse od spremembe lastniške strukture v družbi, ko je večinski lastnik postal Dolamič. Družba je naročila prejemala, prav tako so obstajale možnosti za sklenitev poslov, vendar pa podjetje ni moglo realizirati niti že potrjenih naročil, ker ni imelo razpoložljivih finančnih sredstev. "Denarna sredstva, ki so prihajala na račun, so odtekala za posojila in poroštva fizičnim in pravnim osebam, ki niso imela nikakršne povezave s poslovanjem Zvezde," so pred dvema letoma ob vložitvi ovadbe zoper Dolamiča zapisali v Svetu gorenjskih sindikatov. Delavci Zvezde so bili prepričani, da je Dolamič zlorabil svoj položaj oziroma je z družbo nevestno gospodaril.
Vložili ovadbe, odškodninske tožbe še ne
Kot je danes povedala pravnica Sveta gorenjskih sindikatov Jasna Erman, bivši zaposleni v Zvezdi zaenkrat poleg ovadb niso vložili tudi odškodninskih tožb. "Videli bomo, kaj se bo iz kazenske ovadbe izcimilo in ali se bodo pokazale kakšne možnosti, da bi delavci vendarle dobili nekaj denarja, ki jim ga je podjetje ostalo dolžno," je poudarila in pri tem ni izključila možnosti za poznejšo odškodninsko tožbo. "Če se bo karkoli izkazalo, bomo sigurno razmišljali o nadaljnih postopkih," je za 24ur.com še dejala Ermanova.
Bivši zaposleni brez poplačila svojih terjatev
Zaposleni so namreč od jeseni 2009 zaman čakali na plače, maja 2010 pa se je zoper podjetje v likvidaciji vendarle začel stečajni postopek in okrog 50 zaposlenih, ki so bili na čakanju in so spomladi zaradi velikih finančnih težav celo razmišljali o zasedbi tovarne, se je vendarle lahko prijavilo na zavod za zaposlovanje. Zaposlitev je obdržalo le 15 delavcev, zaposlenih v hčerinski družbi SPT.
Velikega poplačila svojih terjatev si bivši zaposleni sicer tudi v stečajnem postopku ne morejo nadejati. Stečajna masa bo namreč sestavljena le iz kupnine za SPT in prodaje strojev, kar ne bo zadostovalo niti za poplačilo treh milijonov evrov prednostnih terjatev.
KOMENTARJI (49)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.