Bralec je v sredo okoli 18. ure posnel nevarnega voznika med vijuganjem po dolenjski avtocesti na relaciji Grosuplje–Ivančna Gorica. Nanj je postal pozoren pri vključevanju v Grosupljem, ko je na avtocesto zapeljal s hitrostjo 45 kilometrov na uro. Sčasoma je pospešil na 60 do 70 kilometrov na uro. Policistov ni obvestil, "ker ne sme telefonirati med vožnjo", za snemalno opremo pa ima v vozilu stojalo.
Inštruktor varne vožnje na AMZS Brane Legan sumi, da je bil voznik pod vplivom alkohola. Tudi če ni bil, je taka vožnja zelo nevarna. Na avtocesti, kjer so velike hitrosti, je namreč ključnega pomena zanesljiva in zbrana vožnja, saj lahko ob najmanjši napaki voznika zanese in "nesreča je tukaj".
Obenem je voznik po njegovem mnenju ogrožal tudi z majhno hitrostjo, ker je na avtocesti najnižja dovoljena hitrost 60 kilometrov na uro. "Zakon zahteva od voznika, ki vozi več kot polovico manj od najvišje dovoljene hitrosti, vključitev vseh štirih utripalk." S tem namreč druge voznike opozori, da je njegovo vozilo počasnejše od pričakovane hitrosti.
Vijuganje po cesti je zelo nevarno, tudi ker je pričakovano, da vozniki vozijo po sredini svojega pasu. "Lahko so manjša odstopanja, ampak ne za meter ali dva levo in desno, kot v tem primeru. To je bilo res ekstremno," ugotavlja Legan. Če bi se znašel v podobnem položaju kot bralec, nevarnega voznika verjetno ne bi sam poskušal opozoriti, "ker nikoli ne veš, kako se bo odzval". Bi pa obvestil policiste, da se nekaj dogaja, "ker je to res nevarna vožnja. Voznik ogroža tako sam sebe kot tudi druge udeležence v prometu".
Glede voznikov, ki so ga prehitevali, je Legan dejal, da je to pri hitrosti 130 kilometrov na uro zelo nevarno, a verjetno niso imeli druge možnosti. Sam bi prilagodil hitrost, po potrebi zavrl in tudi vključil štiri utripalke, s čimer bi druge voznike opozoril, da se nekaj dogaja, "da je pred njimi neobičajna in nepričakovana situacija".
Obvestite policiste!
Policistov ni nihče obvestil o nevarnem vozniku. Zato vnovič priporočajo, da jih o podobnih situacijah obvestite na številko 113, "seveda pod zakonskimi pogoji za uporabo mobilnih telefonov". Navedite smer vožnje, trenutno lokacijo in opis vozila. Z nevarno vožnjo namreč ogroža tako sebe kot druge udeležence v prometu, s klicem pa lahko preprečite tragedijo.
"Vsi ostali manevri voznikov, ki vozijo za takšnim vozilom, so odvisni od takratne situacije, torej od hitrosti in načina vožnje, izkušenj voznikov, ki vozijo za njim, lokacije vožnje, na primer ali je v tunelu ali na odprtem. Nikakor naj se vozniki ne izpostavljajo nevarnostim, kot je morebitna vožnja na prekratki varnostni razdalji za takšnim voznikom ter naj ne ogrožajo sebe in ostalih z drznim prehitevanjem ali vožnjo mimo," so dodali.
KOMENTARJI (129)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.