Okoli polnoči so gasilci JZZPR Maribor prejeli obvestilo o tem, da so se neznanci z ognjem spet spravili na enega izmed novih mariborskih radarjev. Tokrat je bil tarča radar na Ulici heroja Šercerja. Kot so za 24ur.com povedali na JZZPR Maribor, je ob prihodu gasilcev gorelo podnožje radarja. Požar so gasilci pogasili, na radarju pa so bile vidne poškodbe zaradi ognja.
Le nekaj minut po prvem obvestilu pa so odhiteli še na Cesto Proletarskih brigad, saj je tudi tam obstajala nevarnost, da bo ogenj zajel radar. "Ob radarju je bila najverjetneje molotovka in tisto smo potem pogasili, vendar pa radar v drugi intervenciji ni bil poškodovan," so povedali gasilci.
Po podatkih PU Maribor so vandali povzročili 800 evrov škode.
Kot je znano, so v Mariboru nove radarje prvič zažgali konec tedna, čeprav je mariborski župan Franc Kangler sporočil, da prekrškarjem, ki so jih v prvem tednu ujeli novi mestni radarji, ne bo treba plačati kazni. Včeraj je sicer opozicija v mariborskem mestnem svetu zahtevala moratorij na izvajanje meritev hitrosti, a jo je koalicija preglasovala. Točka ni prišla niti na dnevni red.
MOM: V prvem tednu skoraj 16.000 prekrškov
Iz Mestne občine Maribor (MOM) so danes poslali najnovejšo statistiko. V prvem tednu, torej med 16. in 21. oktobrom, so novi radarji zaznali 15.847 prekrškov. Prvi dan so jih zabeležili 4.453, drugi dan 3.337, tretji dan 2.164, četrti dan 1.757, peti dan 2.349, šesti dan pa 1.787. Šest voznikov je dovoljeno hitrost prekoračilo za več kot 50 kilometrov na uro.
Zaradi številnih vprašanj o novem sistemu so se na občini odločili tudi za dodatna pojasnila. Osnovni namen projekta je obravnava vseh vidikov urbane prometne problematike. Ker želijo zmanjšati število prometnih nesreč, predvsem pa preprečiti najhujše nesreče, so izbrali rešitev v vzpostavitvi avtomatske mreže prekrškovnih sistemov, ki bo umirila prometni tok na ravni celotnega mesta. "Statistični podatki kažejo, da se največ poškodb peščev zgodi na cestah v naselju. S projektom si prizadevamo za večjo varnost vseh udeležencev v prometu in energijo usmerjamo v to, da bi voznike prepričali, da vozijo v skladu s predpisi," so zapisali.
Prednost sistema po njihovih besedah ni le v koordinaciji posameznih križišč, temveč tudi v prometno odvisnem delovanju semaforskega sistema v primeru izrednih dogodkov – športne in kulturne prireditve, v primeru zastojev in nesreč, omogočanju prioritetnega delovanja sistema za potrebe reševalcev, gasilcev in policije, omogočanju prioritetnega delovanja sistema za potrebe sredstvom javnega prevoza ...
Merilci hitrosti v sistemu avtomatizacije cestnega prometa so nastavljeni na omejitev, ki velja na cesti, ki vodi v križišče. Če je pred križiščem znak za omejitev hitrosti na 70 km/h, je takšna omejitev tudi nastavljena v sistemu, ki meri hitrost. Treba je upoštevati, da nimajo vsi kraki v vseh križiščih iste omejitve hitrosti, tako da je treba upoštevati prometno signalizacijo na cesti, ki vodi v posamezno križišče. "Naši sistemi za samodejno beleženje prevoza hitrosti delujejo po popolnoma istih oz. podobnih fizičnih zakonitosti, kot deluje 223 sistemov, ki jih je država namestila na državnem omrežju, kot jih uporabljajo druge redarske službe v Sloveniji in kot delujejo takšni sistemi v drugih evropskih mestih," so še dodali.
KOMENTARJI (620)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.