Ko je v sredo ob francoski obali v ladjo Louis Majesty udaril skoraj osem metrov visok val, sta na mestu umrla Nemec in Italijan. Na nesrečni ladji je bilo 56 Slovencev, nekaj jih je bilo poškodovanih, je danes za 24ur.com dejal Tomaž Krejačič, ki je bil v času nesreče na ladji. V družbi Mediteran International, ki v Sloveniji zastopa Louis Cruises, so povedali, da so bili trije hospitalizirani. Okoli 15 lažje poškodovanih Slovencev so zdravniki oskrbeli že na ladji, je še dejal Krejačič.
Agencija je zagotovila, da naj bi vse slovenske popotnike v Slovenijo prepeljali že danes, vendar ni tako. Za oddajo 24ur zvečer pa je Krejačič pojasnil, da je 11 Slovencev ostalo na letališču v Barceloni. Povedal je, da tudi sam ne ve več, kje se je zalomilo in da ima že vsega čez glavo. Po njegovih besedah je 11 Slovencev moralo iz neznanih razlogov z letala, na njem pa so bili Italijani, ki v nesreči niso bili poškodovani oziroma so v času nesreče bili daleč od najnevarnejšega dela ladje. Dodal je, da so bili med Slovenci, ki so morali z letala tudi taki, ki so bili zaradi poškodb šivani. Zdaj po njegovih besedah čakajo ne letališču in da ne morajo domov. Hkrati jih organizator niti ni obvestil, kdaj bodo lahko odšli.
Predstavnik slovenskega posrednika že na poti domov
Slovenski predstavnik podjetja, ki organizira križarjenje, naj bi odšel z omenjenim letalom, sami pa se sedaj pogovarjajo, kaj storiti. Po nekaterih podatkih naj bi jih želel organizator prepeljati nazaj na ladjo, a tega nekateri slovenski potniki ne želijo. Sam je tudi napovedal tožbo proti organizatorju. "S temi prevozi nam še posebej pomagajo, tako da smo že na koncu z živci," slikovito opisuje neprijetne občutke, ki jih doživljajo ujeti slovenski udeleženci križarjenja. Na vprašanje, ali so bili res poškodovani le trije Slovenci, je odgovoril, da je to laž in da bodo "poškodovani trije na agenciji, ko pridemo mi nazaj," je še jezno dodal in pojasnil, da je v bolnišnici šest slovenskih dopustnikov, od tega naj bi bila dva spremljevalca svojh partnerjev, ki pa sta bila po njegovih besedah prav tako poškodovana. Na vprašanje ali so bile to sicer sanjske počitnice, pa je cinično odgovoril: "Kot bi rekel Jan Plestenjak, samo obratno, od raja do pekla. Najprej smo se kopali na Kanarskih otokih, zdaj smo pa tu."
Agencija obljublja, da bodo najkasneje jutri vsi na poti domov
Na telefon smo dobili tudi predstavnico podjetja Cruise & Ferry Center, ki nam je pojasnila, da bo večina slovenskih potnikov proti Genovi iz Barcelone poletela ob 22.30, preostali pa naj bi poleteli v petek zjutraj. Zakaj je prišlo do takega zapleta, pa ni znala pojasniti.
Je za nesrečo kriv kapitan?
Marjan Tončič, kapitan dolge plovbe in ravnatelj SPŠK, pa je povedal, da za sredozemsko morje taki valovi niso povsem nenavadni. Gre za t. i. interferenčne valove, ki dosegajo tudi do 4- ali 5-krat večjo višino, kot jo dosegajo običajni valovi. Sicer ima ladja, ki naleti na tak val, po mnenju Tončiča tudi nekaj smole. Po njegovih besedah bi vsak kapitan ladje ob takem vremenu nekoliko upočasnih hitrost ladje. Sam sicer ni seznanjen z manevri, ki jih je uporabil kapitan, a meni, da je verjetno kapitan vozil prehitro, ker se mu je verjetno mudilo v Genovo. V 11 letih plutja po morju sam ni doživel takih valov, pri čemer dodaja, da je imel v glavnem vedno dovolj sreče, da se mu s takimi razmerami ni bilo treba soočati.
64-letna Slovenka med najhuje poškodovani
Ena gospa naj bi se težje poškodovala, zato naj bi en teden ostala na zdravljenju v Barceloni, so nam še povedali v družbi. V španski bolnišnici Hospital Vall de Hebron so za 24ur.com potrdili, da je na zdravljenju 64-letna Slovenka, ki je na intezivni negi na travmatološkem oddelku. Imela naj bi resne poškodbe, vendar je zunaj smrtne nevarnosti.
Kot so še sporočili, bodo potnike s posebej organiziranimi prevozi prepeljali v Slovenijo.
Bilo je kot v filmu
V ladjo so udarili trije približno 8-metrski valovi. Po prvem valu je premec ladje znatno spustilo, nato pa je naslednji val bliskovito udaril v peto nadstropje ladje in razbil stekla na oknih.
Pred usodnim valom so bili Slovenci v sprednjem delu križarke, da bi se pogovorili o izkrcanju v Genovi. Krejačič je še dejal, da so ladijski zdravniki oskrbeli poškodovane osebe, vendar pa je bilo v času nesreče na voljo premalo zdravnikov. "Tu je bilo vse krvavo, kot v nekakšnem filmu,“ je dejal Krejačič.
Po mnenju Krejačiča je bilo morje izredno valovito, nenaden val pa je udaril čez ladjo. Prvi val je direktno zajel ladjo, tretje in četrto nadstropje ter mnoge kabine so bile pod vodo. Ladja je trenutno zasidrana v pristanišču v Barceloni, obiskali pa so jih tudi policisti, da bi preverili, kaj se je dogajalo na ladji. Poudaril je še, da so ljudje nad petim nadstropjem ostali v svojih kabinah.
Izjemno težka noč
"Komaj smo čakali, da gremo domov. To je bil prevelik val za to ladjo. Je dosti treslo in premetavalo,“ je povedal Krejačič. Pred nesrečo je kapitan ladje potnike pomiril in jim dejal, da je zaliv v bližini mesta Lyon varen in da so valovi nekaj normalnega. Krejačič poudarja, da ko je kapitan ladje videl, kaj se dogaja, je ladjo takoj obrnil proti Barceloni.
"Voda je po stopnišču tekla kot v potokih. Nepopisno, zelo grozno. Celo noč nisem spal, ker se mi je ta film v glavi vseskozi vrtel.“ Poudaril je še, da so preživeli tisti, ki so se umaknili od steklenih oken. 69-letni Nemec in 52-letni Italijan sta bila najverjetneje na mestu mrtva. "Vsakdo je skrbel za sebe, vse je letelo naokoli, voda je celo iz podov ladje iztrgala tepihe. Voda je odnesla vse – klopi, stole."
"Ko je val prišel notri, je razbil stekla in je metalo kot v Titaniku," je dejal naš sogovornik. "Stoli in mize so leteli. In potem je prišel še en val skozi odprta stekla in nas je vse pometalo ven, tista dva, ki sta bila najbližje, tista dva tujca sta umrla," je v sredo opisal nesrečo Krejačič.
Dodal je še, da so si ljudje po prvem valu priskočili na pomoč. Italijanski potnici, ki je bila na invalidskem vozičku, so na pomoč priskočili potniki in jo rešili. Sklenil je, da je bila za njimi izredno težka noč.
Poškodovane odpeljali v bolnišnico
Že v sredo zvečer je več reševalnih vozil poškodovane ljudi odpeljalo v barcelonsko bolnišnico. Potniki, ki so bili v tretjem in četrtem nadstropju, ki sta bila tudi najbolj poškodovana, so noč preživeli v enem izmed hotelov v Barceloni.
V družbi Mediteran International, zastopnice Louis Cruise v Sloveniji, ki je lastnica omenjene križarke, so nam povedali, da je bilo na krovu 56 Slovencev, od tega so tri prepeljali v bolnišnico. 64-letna gospa bo zaradi hujših poškodb ostala na zdravljenju, dva pa se bosta predvidoma pridružila preostalim na povratnem transferju. Slovenka naj bi imela zlomljeni obe nogi, a k sreči ni v smrtni nevarnosti.
Predstavnica družbe nam je še povedala, da ladja ni močno poškodovana, močan val je razbil stekla na petih oknih in nekoliko poškodoval pohištvo, kar bodo v najkrajšem možnem času tudi popravili. Kljub temu pa so potovanje, ki naj bi se začelo danes, odpovedali. Ladja bo po programu plula spet 14. marca.
Na vprašanje, ali so že kdaj imeli podobne izkušnje, so nam v družbi pojasnili, da je morje v tem delu sicer večkrat močno razburkano, da pa takšnih razmer še niso doživeli.
Ladja se je vračala s Kanarskih otokov
Skupina Slovencev se je s križarko Louis Majesty sicer odpravila na 12-dnevno križarjenje. Ladja se je vračala s Kanarskih otokov, ko so pri obali Francije vanjo udarili valovi. Na križarki je bilo 1350 potnikov in 580 članov posadke.
Louis Majesty pluje pod malteško zastavo, njegova lastnica pa je družba Louis Cruises.
KOMENTARJI (163)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.