Okoli 12.30 je v Rušah zagorelo v podjetju Agro Ruše, ki se ukvarja z mešanjem umetnih gnojil, delajo pa tudi zaščitne premaze za les. Kot smo izvedeli, je zagorelo v skladišču. Poslopje podjetja, v katerem je zagorelo, je sicer na območju nekdanje tovarne dušika Ruše. Požar so potrdili tudi policisti, ki so sporočili, da v njem ni bil poškodovan nihče.
Gasilcem je požar uspelo pogasiti, kako nevaren pa je lahko dim, ki se je vil visoko nad tovarno in so ga opazili tudi v 15 kilometrov oddaljenem Mariboru, pa za zdaj ni znano.
Iz cisterne, ki je počila zaradi požara, naj bi po prvih podatkih izteklo okoli 1000 litrov fosforne kisline, a se je pozneje izkazalo, da se je v treh 1000-litrskih cisternah nahajal alkohol in sredstvo za proizvodnjo premazov.
Na kraju samem poklicni gasilci iz Maribora sicer niso mogli ničesar narediti, ker naj bi nevarna snov med gašenjem požara odtekala skupaj z vodo oziroma izparela.
Poklicni gasilci so zato na pogorišče poklicali premični ekološki laboratorij in inšpektorat za okolje in prostor, da bi na ta način ugotovili, kako nevarna je odtekla snov za okolje in ljudi, ki so sodelovali pri gašenju požara. Natančne količine iztekle nevarne snovi in njena morebitna koncentracija v okolju bo znana po opravljenih analizah.
Pri gašenju požara je po besedah občinskega poveljnika gasilske zveze Ruše Draga Strnada sodelovalo 110 gasilcev s 128 vozili, ki so požar v pol ure pogasili in v eni uri lokalizirali.
Strnad ob tem poudarja, da je imelo skladišče dobre požarne zidove, sicer bi se požar razširil na sosednji prostor, kjer so skladiščeni alkoholi in pesticidi. Po njegovih besedah bi v tem primeru lahko prišlo do eksplozije in bi bila nastala škoda mnogo večja.
V zadnjih nekaj letih je to že tretji požar na tem območju. Škoda je ogromna, po prvih ocenah pa znaša več 10 tisoč evrov. A brez hitrega posredovanja gasilcev bi bila škoda zagotovo še večja.
V podjetju prepričani, da do onesnaženja ni prišlo
Po navedbah direktorja družbe Agro Ruše Veselina Djuroviča domnevajo, da je do požara prišlo zaradi proizvodne dejavnosti v bližini.
V podjetju so prepričani, da do onesnaženja okolja in podtalnice ni prišlo. Kot navajajo v sporočilu za javnost, so vsa njihova skladišča pregledana in ustrezajo normativom ter predpisom. Obdaja jih zadrževalni lovilni bazen in halda, ki je prekrita z neprepustno folijo, zadnji inšpekcijski pregled pa so imeli pred dvema dnevoma.
Djurovič je v sporočilu za javnost še zapisal, da so strokovnjaki zavoda za zdravstveno varstvo takoj po dogodku odvzeli vzorce in opravili meritve morebitnega vpliva požara na okolje. "Po prvih informacijah, ki jih imamo, meritve niso pokazale odstopanj od predpisanih vrednosti, natančnejši izsledki raziskav pa bodo znani v naslednjih dneh. V družbi bomo o dogajanju in rezultatih javnost obveščali," je še zapisal Djurovič.
KOMENTARJI (68)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.