Prvotni sum so pri svojem delu zaznali delavci Finančne uprave Republike Slovenije, ki so o ugotovitvah obvestili celjske kriminaliste, le ti pa so jeseni leta 2022 začeli s predkazenskim postopkom, ki ga je usmerjalo Specializirano državno tožilstvo. Zaradi kompleksnosti in obsežnosti primera je Specializirano državno tožilstvo ustanovilo specializirano preiskovalno skupino, v kateri so poleg celjskih sodelovali še novomeški, ljubljanski in mariborski kriminalisti ter predstavniki Finančne uprave Republike Slovenije in drugih pristojnih institucij, so sporočili iz PU Celje.
"Kompleksnost predkazenskega postopka izhaja predvsem iz analize prepletenosti izvršenih nelogičnih finančnih transakcij v mreži več kot petnajstih lastniško in poslovodno povezanih gospodarskih družb iz različnih držav Evropske unije."
Ugotovili so, da so osumljenci pri izvrševanju kaznivih dejanj v obdobju med 2018 in 2021 načrtno in organizirano uporabljali več kot 15 lastniško in poslovodno prepletenih gospodarskih družb. "Zlorabe pri poslovanju so izvajali z nelogičnimi finančnimi transakcijami, izdajanjem lažnih računov ter izkazovanjem medsebojno prepletenih, mednarodno povezanih denarnih tokov. Na podlagi navedenih dejanj so osumljeni od FURS zahtevali tudi izplačilo izstopnega DDV, ki je osumljenim predstavljal neposredno protipravno premoženjsko korist."
Na podlagi zbranih dokazov so nato konec lanskega leta na Specializirano državno tožilstvo podali kazensko ovadbo proti dvema pravnima in 11 fizičnim osebam z območja Celja, Ljubljane, Maribora in Novega mesta, medtem ko so bile štiri osebe iz tujine. Večina ostalih pravnih oseb je bila pred podajo kazenske ovadbe že izbrisanih iz poslovnega registra Slovenije.
Osumljenci so z navedenimi kaznivimi dejanji pridobili za več kot dva milijona evrov protipravne premoženjske koristi.
Za vsa navedena kazniva dejanja je v skladu z določbami Kazenskega zakonika (KZ-1) zagrožena kazen zapora, in sicer za kaznivo dejanje zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti kazen zapora od enega do osmih let, za davčno zatajitev kazen zapora od 1 do 8 let, za pranje denarja kazen zapora do 5 let in za ponareditev ali uničenje poslovnih listin kazen zapora do 2 let.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.