
Ljubljanski kriminalisti so na ljubljansko in mariborsko okrožno državno tožilstvo podali kazenske ovadbe za več kaznivih dejanj pranja denarja, napada na informacijski sistem in velike tatvine, katerih je osumljen 41-letnik iz Ljubljane.
Ljubljančan je z lažnimi elektronskimi sporočili s pripetimi okuženimi datotekami vdiral v računalnike podjetij in samostojnih podjetnikov, ki so pri svojem delu uporabljali elektronsko bančništvo. ''Izkoristil je njihovo nepazljivost pri tem, da iz računalnikov niso odstranjevali kartic in USB-ključkov s kvalificiranimi digitalnimi potrdili,'' so sporočili s Policijske uprave Ljubljana.
Vse je imel pripravljeno za krajo več kot milijona evrov
Osumljeni je med 5. oktobrom in 14. novembrom lani vdrl v več računalnikov pri osmih podjetjih in samostojnih podjetnikih ter jih dlje časa nadziral (beležil je pritisnjene tipke na računalniški tipkovnici, imel je možnost vklopa spletne kamere in mikrofona) in tako prestrezal uporabniška imena, gesla in druge zaupne podatke.
Osumljeni je podjetja in posameznike oškodoval za skupno 270.000 evrov, ki pa so bili oškodovanim že vrnjeni. V preiskavi so kriminalisti ugotovili še, da je imel osumljeni že vse pripravljeno za odtujitev nadaljnjih 1.200.000 evrov.
Ugotovili so še, da je osumljeni za dvige odtujene gotovine proti plačilu angažiral 58-letnega moškega iz Zreč, ki so ga kriminalisti prav tako kazensko ovadili za več kaznivih dejanj pranja denarja in velike tatvine. Osumljen 41-letni Ljubljančan je v priporu.
Kako se zaščititi?
Pri SI-CERT, slovenskem centru za posredovanje pri internetnih incidentih, opozarjajo, da bodite pri vstopanju v spletno banko pozorni na obliko spletnega naslova URL, da naj bi ta t. i. varna povezava. Preverite, ali je bilo digitalno potrdilo res izdano s strani vaše banke, in se prepričajte, da komunicirate s pravo osebo. Nikoli ne posredujte svojih podatkov (številka kreditne kartice ali zasebni ključ certifikata oz. digitalnega potrdila) na spletnih straneh, saj vaša banka tega ne bi nikoli zahtevala od vas.

Pred uporabo zaprite vsa okna trenutno odprtega izbranega brskalnika ter na novo odprite izbrani brskalnik, v katerem opravljate vse svoje bančne storitve. Ko končate, se vedno odjavite iz sistema spletne banke in zaprite okno brskalnika, še opozarjajo pri SI-CERT.
En brskalnik uporabljajte izključno za prijavo v sistem svoje spletne banke, za pregledovanje drugih spletnih strani, brskanje po spletu, nalaganje programčkov itd. pa uporabljajte drug brskalnik, dodajajo.
Zapisali so še, da je dobro digitalno potrdilo (digitalni certifikat) shraniti na zunanjo napravo, kot je pametni USB-ključ, ki opravi digitalni podpis, certifikata pa z nje ni mogoče prenesti. Vsa gesla shranite na varno mesto, čim dlje od računalnika. Na centru še priporočajo, če je to seveda mogoče, ločevanje računalnikov – eden naj bo za družinsko brskanje, igranje iger ipd., na drugem pa opravljajte plačevanje računov. Pri svoji banki se pozanimajte, ali ponujajo dodatne varovalne mehanizme, še svetujejo pri SI-CERT.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.