32-letnega Slovenca so zasačili v ponedeljek na mednarodnem letališču Simon Bolivar v kraju Maiquetia severno od venezuelske prestolnice Caracas, poročajo današnje Slovenske novice.
S svojim rožnatim kovčkom naj bi bil varnostnikom sumljiv že od daleč, zato so ga pregledali, še preden se mu je uspelo vkrcati na Lufthansin let na liniji Caracas–Frankfurt–München. Sum se je izkazal za utemeljenega, saj so v kovčku z dvojnim dnom odkrili kar 9,2 kilograma kokaina. Namesto na letalo so ga tako pospremili v pripor.
Generalni komisar venezuelskega urada za kriminalistične preiskave Wilmer Flores Trosel je ob tem navdušeno dejal, da gre za prvi večji "ulov" na tem letališču, odkar so poostrili nadzor nad sumljivimi potniki.
Z Ministrstva za zunanje zadeve (MZZ) so za 24ur.com sporočili, da o tem primeru niso bili uradno obveščeni, a treba je vedeti, da so slovenski pristojni organi o priporu državljana v skladu z Dunajsko konvencijo obveščeni le s privolitvijo zaprtega.
Lani v zaporih po svetu 261 Slovencev
32-letnik je tako še en Slovenec, ki bo kazen najverjetneje prestajal v južnoameriškem zaporu. Slovenci so v tujini največkrat zaprti zaradi drog ali ilegalnih vstopov v države, pa tudi zaradi kršitev javnega reda in miru.
Septembra letos so perujske oblasti aretirale dva slovenska državljana, ki naj bi v Španijo poskušala pretihotapiti okoli 15 kilogramov kokaina. Kazen tam pa že od lanskega septembra prestajajo tudi 26-letni Danilo Stergar, 28-letni Aleš Trunkelj in 25-letni Toni Sojič, ki so jih na letališču v mestu Cuzco aretirali, ko naj bi poskušali pretihotapiti 55 kilogramov kokaina. Kasneje je oče enega od fantov pojasnil, da je bila to celotna teža prtljage, dejansko pa naj bi šlo za osem kilogramov kokaina.
Po podatkih MZZ je bilo v zaporih po svetu v letu 2009 priprtih oziroma zaprtih 261 slovenskih državljanov, največ v zaporih na Hrvaškem, pa tudi v Srbiji, Nemčiji, Italiji, Bosni in Hercegovini, Avstriji, Veliki Britaniji, Švici, Peruju, Braziliji, Kolumbiji, Venezueli, Senegalu, Maroku, Egiptu, Indoneziji in na Kitajskem. A prav zaradi neobveznega obveščanja je to le okvirna številka. Nekatere so že izpustili, vendar natančnih številk ni, saj o odpustu vseh zaprtih državljanov slovenski državni organi niso obveščeni. Za to izvedo le v primerih urejanja dokumentov iz zapora, če po prestani kazni sledi izgon iz države ali če gre za izročitev državljana Sloveniji.
KOMENTARJI (148)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.