Na reki Soči se je zgodila tragedija, v kateri je umrl deček. Kot so sporočili s PU Nova Gorica, so jih ob 16.31 o obvestili o nesreči na reki Soči pri Kajak centru v Solkanu, v kateri je reka mlajšo osebo odnesla proti državni meji z Republiko Italijo.
Takoj po prijavi so bili poleg policistov in kriminalistov na kraj napoteni tudi novogoriški poklicni gasilci s potapljači, ki jih je tja poslal Regijski center za obveščanje Nova Gorica, reševalci Nujne medicinske pomoči ZD Nova Gorica in člani Enote za hitre intervencije Civilne zaščite, ki so se nemudoma vključili v reševanje mlajše osebe v strugi in na obrežju reke Soče pod kajakaškim centrom v smeri Italije.
Kasneje so mlajšo osebo potegnili iz reke Soče, reševalci NMP ZD Nova Gorica pa so dečka takoj pričeli oživljati, vendar žal neuspešno, so pojasnili policisti. O tragični nesreči so obvestili tudi preiskovalnega sodnika in okrožno državno tožilko. Policija nadaljuje z zbiranjem obvestil.
Poveljnik civilne zaščite Nova Gorica: Šlo je za splet nesrečnih okoliščin
Kot so poročali v oddaji 24UR ZVEČER, se je deček po treningu z drugimi mladimi kajakaši spustil po brzicah. Kot je povedal poveljnik civilne zaščite mestne občine Nova Gorica Andrej Biaggio je "šlo za splet nesrečnih okoliščin. Ko je deček plaval po brzicah, se je s kopalkami ujel za vejo, ki je bila zapičena v skale in tako ga je voda potisnila proti globini, kjer se je žal nesrečno utopil."
Kot je zahtevno reševanje opisal Simon Vendramin, poveljnik poklicne gasilske enote Nova Gorica, "smo imeli kar nekaj težav, najprej smo morali locirati dečka, potapljač je pristopil do njega, vendar ga zaradi velikega pretoka vode ni uspel zadržati, zato je moral prerezati oblačila. Potem smo začeli z oživljanjem, ki je trajalo približno uro in petdeset minut, a je bilo žal neuspešno."
Nesreča se je sicer zgodila na istem mestu in manj kot leto dni po lanski tragediji, ko je v Soči utonil desetletni deček. Zgodila se je zaradi hitrega dviga vodostaja, še preden bi pristojne službe našle ustrezno rešitev za večjo varnost kopalcev. Dosedanje izkušnje kažejo, da je Soča na območju rekreacijskega centra Solkan najnevarnejša takrat, ko se zaradi uravnavanja vodostaja v državni hidroelektrarni Solkan nenadoma poveča pretok, kar je bilo krivo tudi za lansko utopitev dečka.
Minister Vizjak pred tednom dni obiskal novogoriškega župana in obljubljal rešitve
Novogoriški župan Klemen Miklavič je prejšnji teden gostil ministra za okolje in prostor Andreja Vizjaka. Govorila sta tudi o ukrepih za večjo varnost kopalcev v reki Soči. Kot je tedaj dejal minister, je rešitev po njegovem mnenju v vzajemnem dogovoru med koncesionarjem, novogoriško občino in tudi kopalci. Kopališče na reki Soči v Solkanu je tradicionalno kopališče, kjer pa je kopanje – kot vsepovsod na Soči – razmeroma nevarno.
"Menim, da se da dogovoriti o nekih spremembah režimov v času, ko se ljudje tam tudi kopajo. To je v času poletnih mesecev in čez dan, ko so spremembe gladine Soče zaradi delovanja hidroelektrarne na nek način napovedljive. Kopalci morajo biti obveščeni o tem, kaj se bo dogajalo z vodostajem. Prepričan sem, da se da vse to tudi narediti," je v izjavi po odprtju povedal Vizjak.
Okoljski minister je v pogovoru z županom odprl tudi temo uravnavanja pretoka vode, kar je po besedah novogoriškega župana pomemben premik pri tej problematiki. "Zagotovil nam je, da bo govoril s HSE in poskušal doseči, da se tudi to prilagodi. Ko se bomo začeli pogovarjati v tej smeri, bo k reševanju pristopila tudi občina z vsem, s čimer lahko pomaga. Dejstvo je, da smo danes odprli pravo vprašanje, to pa je spuščanje vode skozi hidroelektrarno. To je v pristojnosti koncesionarja, tako kot upravljanje s celotnim vodotokom." Vsekakor bo treba hitro najti rešitve, saj se je začela letošnja kopalna sezona, sta ocenila 16. junija.