Za zidovi vrstne hiše v ugledni četrti zgornjeavstrijskega mesta Linz se je sedem let odvijala nedojemljiva družinska tragedija. Med leti 1998 in 2005 je imela psihično bolna mati svoje tri hčere, ki so danes stare 14, 18 in 21 let, zaprte v hiši, le najmlajša med njimi je smela občasno na vrt.
Dekleta akademsko izobraženih staršev so živela v človeku nevrednih razmerah: v hiši ni bilo tekoče vode, prižgana je bila le ena sama svetilka, po sobah pa so se podile miši in mrčes.
Šele oktobra 2005 je posegla socialna služba in 53-letni pravnici odvzela otroke, ki od takrat živijo v terapevtski ustanovi na Koroškem.
Primer je prišel na dan šele pred kratkim, ko se je izvedelo, da se bo morala pravnica zagovarjati pred sodiščem. Novinar lokalnega časnika je namreč za deklice vedel že leta 2005, vendar zadeve zaradi prošenj očeta ni razkril javnosti. Oče, sicer sodnik v Linzu, naj bi po lastnih trditvah tako poskušal zavarovati interese otrok.
Socialna služba ni želela pomagati očetu
Oče naj bi v času njihovega ujetništva skušal hčerke obiskati, vendar mu je mati to preprečevala, socialna služba pa mu pri njegovih prizadevanjih ni pomagala. Ženska je namreč trdila, da so hčerke bolne ali pri stari materi, šolskim oblastem pa je zatrjevala, da otroke sama poučuje.
Deklice po poročanju avstrijskih medijev še vedno trpijo za posledicami travme in so deležne pomoči psihiatrov. Zastopnica dveh deklic, Margreth Tews je medtem avstrijske oblasti kritizirala zaradi poznega posredovanja. Po njenih besedah bi morali socialni delavci in predstavniki oblasti posredovati že leta 2001, ko je mati prvič poiskala pomoč v bolnišnici.
Socialna služba in predstavniki oblasti na očitke odgovarjajo, češ da njihovi uslužbenci skušajo vedno ravnati v korist otrok. Zanje naj bi bilo najbolje poskrbljeno v krogu družine, odvzem otroka pa naj bi bil skrajni ukrep, ki se ga le redko poslužujejo.
Ko zlorabi roditelj, je terapija težavnejša
Ugledni otroški psihiater Max Friedrich meni, da primera ni mogoče enačiti z ugrabitvijo Natasche Kampusch, saj naj bi šlo za drugačno obliko zlorabe, pri kateri je glavna povzročitejica mati, ki naj bi bila v normalnih okoliščinah otrokova zaščitnica in ne mučiteljica. Prav tako meni, da utegne nadaljnji medijski pritisk na dekleta uničujoče vplivati na njihovo psihično stanje, ki naj bi bile bolj labilne kot je bila Kampuscheva.
"Otroci, ki doživijo tovrstno zlorabo, svojih doživetij ne morejo ustrezno predelati, če so izpostavljeni javnosti," meni psihiater Friedrich. "Žrtve, ki jih pred ali med puberteto iztrgajo iz socialnega okolja, se lahko na takšne dogodke odzovejo z avtističnim vedenjem."
Obtožnico proti materi, ki se nahaja v preiskovalnem zaporu bodo po podatkih tožilstva v Celovcu vložili v štirih do šestih tednih. O zadevi potekajo še zadnje preiskave, saj so o njenem zdravstvenem stanju že dobili mnenje strokovnjakov.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.