Po informacijah Uprave RS za zaščito in reševanje je ob 4.44 zagorelo na odlagališču industrijskih nenevarnih odpadkov v naselju Bezena v občini Ruše.
Požar so gasili gasilci PGD Bistrica ob Dravi, Smolnik, Ruše, Lovrenc na Pohorju, Selnica ob Dravi in Slemen. Sodelovalo je 51 gasilcev s 16 gasilskimi vozili.
Damjan Šteger, poveljnik Gasilske zveze Ruše in vodja intervencije, je za 24ur.com dejal, da je požar zajel med 400 in 500 kvadratnih metrov površin. Po njegovi oceni je bila intervencija zahtevnejša. "Ni se nam sanjalo, da je to tako velika zadeva," je dejal in dodal, da je bil požar ob njihovem prihodu popolnoma razvit. Prve enote so takoj pristopile h gašenju, uporabili so tudi delovni stroj na deponiji. Do 8. ure so ga uspeli povsem omejiti, trenutno pa izvajajo sanacijo območja. Po besedah Štegarja so očitno požari na deponijah zaradi pogostosti postali nacionalni šport.
"Vse občane preventivno prosimo, da zaradi morebitnih nevarnih snovi v zraku danes zapirajo okna in ugasnejo klimatske naprave, ter tako preprečijo vdor nevarnih snovi v stanovanja, saj so lahko škodljiva za zdravje," so zjutraj sporočili iz PGD Bistrica ob Dravi. Zaradi požara se je namreč v smeri proti Mariboru valil oblak gostega nevarnega dima, zato so prek Regijskega centra za obveščanje ljudi opozorili, naj zaprejo okna. Omenjen poziv prebivalcem so zdaj že preklicali.
Po besedah ruške županje Urške Repolusk, ki si je dopoldne ogledala kraj požara, na pogorišču še vedno tli. "Delajo analize zraka in vode. Po prvih podatkih naj ne bi šlo za nevarnost, a uradnih podatkov še nimamo," je dejala.
Kot je dejala, so na občini prejeli tudi klice zaskrbljenih občanov, ki so jih spraševali, "če lahko jedo solato".
Vzrok požara še preiskujejo
Po zagotovilih lastnika deponije Matica Vaukana so zagoreli nenevarni industrijski odpadki, za odlaganje katerih so imeli vsa potrebna dovoljenja. Po prvih informacijah naj bi zagorele avtomobilske pnevmatike, a po trditvah lastnika teh na deponiji ni. Gre sicer za območje, ki je nekoč pripadalo Tovarni dušika Ruše, zdaj pa je v zasebni lasti.
Po besedah lastnika deponije so pred tremi tedni policiji prijavili primer vandalizma. Neznani storilci so se spravili nad stroje, pri čemer je nastalo 20.000 evrov škode.
Vzrok požara ni znan, po neuradnih informacijah bi lahko zagorelo zaradi samovžiga stekla. Kraj dogodka so si že ogledali tudi policisti in pristojne inšpekcijske službe. Gasilci trenutno na območju pogorišča izvajajo požarno stražo. "Policisti so do sedaj ugotovili, da je zgorelo približno 40 ton površinskih
nenevarnih odpadkov na območju v velikosti 20 x 30 metrov. V dopoldanskem času
bodo opravili ogled in dodatno zbiranje obvestil, na podlagi katerega bodo poskušali
ugotoviti vzrok in druge okoliščine požara. Po dosedanjih ocenah
premoženjska škoda ni nastala, prav tako nihče ni bil poškodovan," so sporočili iz Policijske uprave Maribor.
Na prizorišču požara so bili predstavniki Nacionalnega inštituta za javno zdravje ter mobilna enota Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano, ki je naredila meritve zraka in požarne vode. Vzeli so tudi vzorce odpadkov iz deponije.
Do znanih rezultatov meritev prebivalcem svetujejo, da upoštevajo priporočila:
- Osebe, ki so bile izpostavljene dimu in čutijo zdravstvene težave, naj se posvetujejo s svojim zdravnikom.
- Če ste bili izpostavljeni snovem, ki so nastajale pri požaru, odstranite prah in onesnaženo obleko ter jo shranite v plastično vrečko. Izpostavljeno kožo operite z milom in velikimi količinami vode. Obrišite se in ponovno izperite.
- Če je vidna kakršnakoli onesnaženost okolja, je najbolje, da se temu področju izognemo, dokler ta območja niso očiščena.
- Izogibajte se dotikanju izpostavljenih površin in tekočin, ki so povezane s požarom.
- Glede uporabe pitne vode upoštevajte priporočila upravljavca vodovoda oz. Uprave RS za zaščito in reševanje. Za lastnike kapnic velja, da pred nastopom padavin preusmerijo vodo iz s požarom onesnaženih lovilnih površin stran od hranilnika za vodo in s tem preprečijo onesnaženje vode.
- Priporočamo čiščenje površin, ki jih je dosegel dim.
- Priporočamo, da vrtnine in sadje, ki so vidno onesnažene s sajami in bi glede na doseženo stopnjo rasti oz. zrelosti že bili primerni za uporabo, zavržete. Ostale vrtnine in sadje pred zaužitjem temeljito operite.
- Če je mogoče, preprečite raznos onesnaževal v neonesnažena območja (npr. menjava obutve, uporaba predpražnika, čiščenje tačk domačih živali).
KOMENTARJI (92)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.