Nekaj minut pred 9. uro so bili ljubljanski policisti obveščeni, da so v vložišče poslopja državnega organa na Šubičevi ulici v Ljubljani prejeli poštno ovojnico z belim prahom.
Sumljivo pošiljko je odprl uslužbenec v vložišču, kjer obdelujejo vhodno pošto.
Na kraju dogodka so posredovali gasilci in policisti, ki so izvedli ukrepe v skladu s protokolom. Kraj dogodka so zavarovali, za eno osebo pa določili karanteno. Nato so zavarovali pošiljko in jo poslali na analizo. Zaradi dogodka je bil nekaj časa za promet zaprt tudi en pas Šubičeve ulice.

V DZ so povedali, da tovrstne pošiljke nikoli ne dosežejo naslovnika, saj njihov sprejem poteka po natančno predpisanem in ustaljenem postopku. Odprejo jih namreč javni uslužbenci pri obdelavi vhodne pošte oziroma v vložišču, ki jim te pošiljke zagotovo niso namenjene.
Policisti in druge interventne službe so z ogledom že končali. Kot je sporočila predstavnica za odnose z javnostmi Policijske uprave (PU) Ljubljana Nataša Pučko, so na podlagi prvih analiz neznane prašnate snovi ugotovili, da snov ni nevarna za zdravje in življenje ljudi. Policisti v zvezi dogodkov nadaljujejo z zbiranjem obvestil.

Prah po pošti prejela znana kritičarka in nekdanji poslanec
Sumljive pošiljke z belim prahom pa niso prejeli le v DZ, ampak tudi nekateri znani Slovenci na svoje domače naslove.
Dopoldne so bili policisti tako obveščeni še o eni sumljivi pošiljki, ki jo je v poštni nabiralnik stanovanja v Ljubljani dobila fizična oseba. "Tudi v tem primeru policisti in druge službe izvajajo vse aktivnosti po protokolu," so dopoldne sporočili s PU Ljubljana.
Prah po pošti je dobila znana kritičarka, znanstvenica, antropologinja in Večerova kolumnistka Svetlana Slapšak, ki je fotografijo kuverte, skupaj s sporočilom in belim prahom, objavila na svojem Facebook profilu.
Pošiljko z belim prahom je prejel tudi nekdanji poslanec Jerko Čehovin.
Koprski policisti so sporočili, da je okoli 10. ure občan prinesel na policijsko postajo Postojna kuverto, iz katere se je na postaji, v sobi za razgovore, vsul bel prah. V stiku s to snovjo je bil le ta občan. Policisti so prostor zapečatili, oseba pa je začasno ostala v karateni. Policijska postaja je kljub temu normalno delovala.
Čehovin je potrdil, da je on tisti, ki je prinesel kuverto na policijo ter da je bil v posebni sobi v karanteni na policijski postaji v Postojni, kjer so pristojni prevzeli sumljivo pošiljko in jo odnesli na analizo veterinarski upravi.
Na delu so bili bombni tehniki Specialne enote policije in gasilci. Prah so odpeljali na analizo v Ljubljano, od koder pa so popoldne sporočili, da na podlagi prvih analiz prašnata snov ni nevarna za zdravje in življenje ljudi. Policisti nadaljujejo z zbiranjem informacij, so še sporočili s PU Koper.

Sumljiva pošiljka namenjena tudi novinarki
Koprski policisti so okoli 13. ure sporočili, da je sumljivo pošiljko prejela tudi ena od novinark medijske hiše v Kopru. "Policisti in druge službe izvajajo vse aktivnosti po protokolu. Trenutno je prostor s pošiljko zapečaten, v karanteni pa so tri osebe, ki so bile v stiku s pošiljko," je zapisala predstavnica za odnose z javnostmi PU Koper Anita Leskovec.
Gre za novinarko in koprsko dopisnico Televizije Slovenija Eugenijo Carl, ki je to prav tako potrdila na svojem Facebook profilu. Carlova je pošiljko prejela v medijsko hišo v Kopru, kjer dela.
Tudi s PU Koper so popoldne sporočili, da snov ni nevarna, policisti pa nadaljujejo z zbiranjem informacij.
Interventne službe vse pošiljke zavarovale in poslale na analizo
Protokol, ki poteka ob takšnih primerih, obsega delo več interventnih služb, in sicer policije, gasilske enote in delavcev medicinske fakultete ali veterinarske fakultete. Ob prijavi so prve aktivnosti policistov na kraju zavarovanje ožjega in širšega območja, po potrebi preusmeritev prometa, evakuacija iz objekta ter umik oseb, ki so bile v stiku s snovjo.
Na kraju opravijo še hiter test, s katerim ugotavljajo prisotnosti eksplozivnih ali radioaktivnih snovi oziroma drugih nevarnih snovi. Po hitrem testu se snov zavaruje in pošlje v analizo laboratorija, so pojasnili na PU Koper.
V medijskih hišah obsojajo ustrahovanje kritičnih ljudi
Radiotelevizija Slovenija (RTVS) in uredništvo Večera obsojata pošiljki z belim prahom, ki sta ju prejeli njuni sodelavki. Društvo novinarjev Slovenije se pridružuje obsodbam in pozivom uredništev.
"Svobodno novinarstvo je eden izmed temeljev vsake demokracije in napad na novinarje je napad na demokracijo," so zapisali vodstvo RTVS, novinarji in uredniki informativnega programa Televizije Slovenija in vsi zaposleni na RTVS, ki najostreje obsojajo napad na njihovo sodelavko, novinarko Carlovo.
Opozorili so, da je v Sloveniji treba okrepiti kulturo javnega dialoga in za vsako ceno ohraniti neodvisnost in avtonomnost novinarskega dela.
Tudi v uredništvu Večera so zgroženi zaradi groženj njihovi kolumnistki Slapšakovi, ki za Večer piše že leta in za katero so bili vedno ponosni, da je kot izjemna intelektualka njihova sodelavka, so zapisali.
Ostro obsojajo in zavračajo ustrahovanje kritičnih ljudi, saj so poleg Slapšakove beli prah prejeli še nekateri drugi. "Temeljna odgovornost vseh nas je, da ne dopustimo, da Slovenija kot družba zdrsne proti coni somraka, kjer dobivajo grožnje in sovražni govor domovinsko pravico," so zapisali v uredništvu Večera.
Temu je treba po njihovem pozivu bolj glasno in odločno kot kdajkoli reči 'No passaran!'. "Dolžnost pristojnih organov je, da ljudi, ki na ta način ustrahujejo in grozijo, najdejo," so opozorili. Slapšakova ima po njihovih zagotovilih polno podporo uredništva in v soboto bo v njihovi prilogi V soboto mogoče brati njeno novo kolumno, so napovedali.
KOMENTARJI (59)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.