V Mariboru je znova zagorelo. Kot je sporočil tiskovni predstavnik Policijske uprave (PU) Maribor Miran Šadl, je znova zagorelo v Surovini. "Intervencija je še vedno v teku," je malo po 18. uri povedal direktor Gasilske brigade Maribor Aleš Ciringer. "Gre za ogromen objekt in prebijamo se zelo počasi," je dodal.
Po prvih nestrokovnih ocenah je nastalo za okoli tri milijone evrov škode
"Ob 12.44 smo bili obveščeni o požaru, ki je izbruhnil v podjetju Surovina v Mariboru. Na kraj so bili takoj napoteni gasilci in policisti. Prve informacije kažejo na to, da gori v skladišču predelanih bioloških odpadkov, velikosti okoli 50 krat 70 metrov. Gasilci so požar omejili, vendar ga še gasijo. Nevarnosti za okoliške stavbe ni več, saj imajo gasilci požar pod nadzorom. Po doslej zbranih podatkih ni bilo nihče poškodovan," je zapisal Šadl.
Pri gašenju požara je sodelovalo več kot 230 gasilcev iz poklicne GB Maribor in 23 prostovoljnih gasilskih enot iz občin Maribor, Hoče-Slivnica, Rače-Fram, Ruše, Starše, Miklavž na Dravskem polju in Duplek.
"Po prvih nestrokovnih ocenah je nastalo za okoli 3.000.000 evrov materialne škode," je še dodal. Policisti so mejili dostop do kraja požara. Ta je dovoljen samo interventnim službam. "Vseeno pa se na dovoznih poteh in v okolici kraja požara zbirajo radovedneži, ki pa s tem ovirajo delo gasilcev," je še opozoril. Policija zato poziva vse, ki tam niso zaradi gašenja, naj se umaknejo s pločnikov in cestišč in naj ne ovirajo dela interventnih služb. "Predvsem gasilci so na nujnih vožnjah, saj morajo s cisternami dovažati vodo za gašenje," sporočajo policisti.
Gasilci tudi pozivajo vse ljudi, naj zaradi gostega dima zaprejo vsa okna in vrata ter naj se ne zadržujejo na prostem in naj se po nepotrebnem ne izpostavljajo dimu in plinom, ki se sproščajo.
Oblasti pozivajo prebivalce v bližnji okolici, naj se ne zadržujejo na prostem
Na Gasilski brigadi (GB) Maribor pa so nam potrdili, da so zagoreli odpadki in da gre za obsežnejši požar. "Na terenu sta gasilska brigada in javna gasilska služba," so še dodali.
Oblasti pozivajo prebivalce v bližnji okolici, naj se ne zadržujejo na prostem, piše STA. "V neposredni bližini naj se ljudje zadržujejo v prostorih, naj ne hodijo v okolico intervencije in naj zaprejo okna v stanovanjih, pisarnah in drugih objektih," je povedal vodja mariborske službe za zaščito, reševanje in obrambno načrtovanje Matej Zupanič. Po njegovih prvih informacijah gre za obsežen požar, ki pa ga imajo gasilci že pod nadzorom.
Direktor Surovine Jure Fišer je za STA povedal, da je zagorelo v skladišču nenevarnih odpadkov, pripravljenih za trdno gorivo. "Prihaja tudi do onesnaženja zraka zaradi dima, ki je nastal pri gorenju skladiščenih snovi. Požar gasijo intervencijske ekipe in skrbijo, da se požar ne bo razširil na okolje. Vse prebivalce naprošamo, da se ne približujejo in zadržujejo v območju požara, ker lahko pride tudi do eksplozij," je opozoril.
"Zaradi dušljivih plinov, ki nastajajo pri gorenju, vas prosimo, da ostanete v stanovanjih ter da zaprete okna in poslušate obvestila po lokalni radijski postaji, kjer vas bomo tudi obvestili, ko bo gibanje spet varno," je dodal.
Po njegovih ocenah je tudi tokrat prišlo do samovžiga. Kot je dejal Fišer, so v zadnjih dveh mesecih okrepili nadzor nad območjem, a jim tega ni uspelo preprečiti. "Imamo konstantno dva varnostnika 24 ur prisotna s 15-minutnimi obhodi, imamo novo tehnologijo za detekcijo požara, zato lahko rečem, da smo na preventivnem nivoju naredili vse, kar je v naši moči," je dejal.
To je že tretji požar na tem območju v zadnjem tednu dni, s tem da sta bila prva dva manjša. Fišer zagotavlja, da med zagorelimi ni nevarnih odpadkov in da odpadke skladiščijo v skladu z zakonodajo in ostalimi predpisi. "Poslujemo v skladu z vsemi okoljskimi dovoljenji. Skladiščenje odpadkov je v obsegih, kot nam jih dovoljuje zakon. Je pa dejstvo, da v Sloveniji ni nobenih rešitev na področju sežiga odpadkov. To je glavni problem. Odpadki predolgo tičijo pri nas, preden dobimo izvozna dovoljenja, in odkar je Madžarska zaprla svoja vrata, imamo resne težave - ne le mi, ampak celotna Slovenija - z izvozom teh odpadkov. Dokler to ne bo rešeno, bodo odpadki vedno problem," je še povedal direktor Surovine.
Z Inšpektorata RS za okolje in prostor so sporočili, da bo inšpektor izvedel inšpekcijski nadzor takoj, ko bodo na požarišču končale z delom interventne skupine.
Pred dobrim tednom zgorelo za 300 kubičnih metrov odpadkov
V podjetju za ravnanje z odpadki Surovina je nazadnje gorelo 24. februarja. Takrat je gorelo približno 300 kubičnih metrov mešanega odpadnega materiala. Tujo krivdo so izključili. V podjetju so takrat pojasnili, da požar ni povzročil večje škode, gorelo pa naj bi v hali z nenevarnimi odpadki.
Inšpektorica je opravila izreden inšpekcijski pregled po požaru in ugotovila, da naprava za proizvodnjo ni bila poškodovana, prav tako niso bila poškodovana tla skladiščnih prostorov, zato ni bilo treba prepovedati ali omejiti nadaljevanja proizvodnje.
Najbolj obsežen je bil požar leta 2013, ko je gorelo več dni.
KOMENTARJI (171)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.