Kriminalisti Sektorja kriminalistične policije PU Maribor so zaključili preiskavo kaznivega dejanja izsiljevanja po 213. členu Kazenskega zakonika. Podrobnosti je v izjavi za javnost predstavil tiskovni predstavnik PU Maribor Miran Šadl.
Kot je pojasnil, je oškodovanec policiji pred tednom dni povedal, da je v svoj poštni nabiralnik prejel pismo, v katerem so bile grožnje neznanca, da bo razkril dejstva, ki bodo škodovala njegovemu dobremu imenu in časti. Pisalo je tudi, da tega ne bo storil, če mu izroči 30.000 evrov.
Oškodovanec izsiljevalcu ni dal denarja. Namesto tega so kriminalisti na dogovorjenem kraju, pri primopredaji tega denarja, storilca prijeli. Gre za 21-letnika iz okolice Maribora, z zbiranjem obvestil pa so ugotovili, da sta pri izsiljevanju sodelovala še 22- in 24-letnik iz okolice Maribora. Vsi so slovenski državljani.
Izsiljevali so ga s posnetki iz njegovega stanovanja
Šadl je pojasnil, da je trojica na spletu po naključju prišla do video posnetkov videonadzornih kamer iz stanovanja oškodovanca. Iz njih so izdelali fotografije in mu zagrozili, da jih bodo objavili. Na novinarsko vprašanje, kaj pomeni "po naključju", je odgovoril, da je sporne posnetke pridobil nekdo četrti, oni so jih samo uporabili za izsiljevanje. "Nekdo drug je to pridobil in objavil na strani s takšnimi vsebinami," je pojasnil.
Povedal je tudi, da to ni bila stalna praksa teh osumljencev, pač pa je "očitno šlo za enkratno dejanje". Storilcev v preteklosti še niso obravnavali.
Oškodovanec po njegovih besedah ni znana oseba, bi pa ti posnetki lahko škodili njegovemu ugledu.
Za izsiljevanje do osem let zapora
Policisti so vsem trem osumljencem odvzeli prostost, pozneje pa jih niso privedli k preiskovalnemu sodniku.
Pri njih so opravili tudi hišne preiskave in pri 22-letniku našli določene snovi, za katere sumijo, da so prepovedane snovi v športu. Če bodo v Nacionalnem forenzičnem laboratoriju to potrdili, bodo zoper njega podali še kazensko ovadbo za kaznivo dejanje neupravičene proizvodnje in prometa s prepovedanimi drogami ali nedovoljenimi snovmi v športu, za kar je zagrožena kazen od enega do deset let zapora. Pri tem osumljencu so prav tako našli topovski udar M81, ki spada med prepovedano orožje. Zato ga čaka še kazenska ovadba zaradi nedovoljene proizvodnje in prometa z orožjem, za kar je zagrožena kazen od šest mesecev do pet let zapora.
Za kaznivo dejanje izsiljevanja je zagrožena kazen od enega do osmih let zapora.
Policisti opozarjajo: Pri videonadzorih poskrbite za dovolj močna gesla
Ob tem dogodku policisti opozarjajo, da gre za videonadzorne sisteme, ki so zelo lahko dostopni. "Ko jih uporabite in zmontirate, varnostne nastavitve, torej gesla, prenastavite! Uporabite dovolj močna gesla, kombinacijo velikih in malih črk, številke, določene znake ... saj storilci pri enostavnih ali tovarniških geslih, kot so na primer štiri ničle, enostavno vdrejo v ta sistem!"
Zelo ranljiv je tudi videonadzorni sistem, povezan z wi fi-jem, zato tudi tam spremenite gesla. Storilci namreč lahko vdrejo v sistem in vas nadzorujejo v času, ko se gibljete v prostoru, na območju, ki ga imate videonadzorovanega.
Ranljivi so tudi sistemi, pri katerih je več kamer povezanih v mrežo in se podatki shranjujejo v oblake, še opozarja Šadl. "Kaj hitro se lahko komu zgodi, da bo svoje posnetke iz zasebnih prostorov drugi dan našel na spletu."
KOMENTARJI (59)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.