Kot so sporočili iz Evropskega policijskega urada Europol, je v operaciji Emma 5, ki so jo izvedli med septembrom in novembrom, sodelovalo več kot 650 bank, 17 bančnih združenj in druge finančne institucije. To je bila že peta usklajena preiskava v tako velikem obsegu. Poleg evropskih organov pregona so sodelovali tudi preiskovalci iz ZDA in Avstralije. V 1025 preiskavah so prijavili 7520 sumljivih transakcij, s tem pa preprečili za 12,9 milijarde evrov oškodovanja.
V operaciji so odkrili 3833 denarnih mul, ter 386 tistih, ki so jih novačili. Denarne mule so posredniki, ki jih kriminalne organizacije uporabljajo v transakcijah nezakonito pridobljenih sredstev, ki jim pomagajo pri prenosu denarja med bančnimi računi ali državami. S tem organizacije, ki se ukvarjajo tudi s preprodajo drog ali trgovino z ljudmi, operejo denar.
Slovenska policija preiskala 78 denarnih mul
Slovenija je v operaciji Emma 5 preiskovala 53 zadev, v katerih so identificirali denarne mule, ki so kazale elemente večjega številka kaznivih dejanj: goljufije, poslovne goljufije, ponarejanja listin in pranja denarja, so pojasnili na Generalni policijski upravi (GPU): "Skupno smo preiskovali 78 denarnih mul, ki so na svoje račune neupravičeno prejele denarna sredstva, ki izvirajo iz kaznivih dejanj, v skupni višini nekaj več kot tri milijone evrov. Policija je v sodelovanju z Uradom RS za preprečevanje pranja denarja, slovenskimi bankami in tujimi varnostnimi organi uspela začasno zaustaviti in preprečiti oškodovanja slovenskih in tujih fizičnih in pravnih oseb za nekaj več kot 700.000 evrov."
Slovenski policisti so tako prijeli štiri storilce in izvedli šest hišnih preiskav. Ob tem so podali 45 predlogov za mednarodno pravno pomoč oziroma evropskih preiskovalnih nalogov.
Kriminalci za privabljanje mul uporabljajo različne zvijače
Letos je po navedbah Europola opaziti porast ljubezenskih goljufij, pri čemer kriminalci vse pogosteje pridobivajo svoje žrtve na spletnih straneh za zmenke in jih čez čas prepričajo, da odprejo bančni račun, da bi nakazali ali prejeli denar. Vse pogoste uporabljajo tudi družbena omrežja in žrtve privabljajo z oglasi, ki obljubljajo hiter zaslužek. Ta tehnika je še posebej priljubljena za privabljanje mladih in študentov.
Slovenska policija pa je v zadnjem obdobju obravnavala večje število denarnih mul – predvsem tujih državljanov, ki imajo v Sloveniji odprte transakcijske račune, na njih pa iz tujine prejmejo nakazila denarnih sredstev, ki izvirajo iz kaznivih dejanj. Običajno gre za kazniva dejanja računalniške kriminalitete, kot so vdori v informacijske sisteme, ribarjenje (phising) in različne oblike spletnih goljufij (na primer CEO – direktorske goljufije, nigerijske goljufije in druge poslovne goljufije), so pojasnili z GPU.
Europol opozarja, da denarne mule zagrešijo kaznivo dejanje, čeprav to storijo iz naivnosti. Organi pregona najprej izsledijo imetnika bančnega računa, ki lahko utrpijo različne posledice, tudi daljše zaporne kazni, kar je odvisno od zakonodaje posameznih držav.
Da bi ljudi bolje seznanili s tem načinom prevar, so po Evropi danes zagnali kampanjo osveščanja o denarnih mulah #dontbeaMule (#nebodimula). Gradivo, ki je na voljo v 25 jezikih, tudi slovenščini, javnost seznanja o delovanju kriminalcev, ki novačijo denarne mule, kako se lahko zaščitijo ter kaj lahko storijo, če postanejo žrtev, so še sporočili iz Europola.
Tudi slovenska policija opominja: "Pomembno je, da se državljani zavedajo dejstva, da posameznik, ki na svoj bančni račun prejme denarna sredstva, za katera ve ali pa bi moral in mogel vedeti, da so bila pridobljena s kaznivimi dejanji, nato pa jih na zahtevo take osebe prenakaže na drug transakcijski račun ali jih dvigne v gotovini, jih uporabi pri gospodarski dejavnosti in s temi dejanji zakrije izvor sredstev, stori kaznivo dejanje pranja denarja."
KOMENTARJI (43)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.