Črna kronika

V Ekolu so zagorele odpadne krpe in tekstil, v vodi in ozračju ni nevarnih snovi

Kranj, 10. 12. 2019 07.20 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
U.V./L.Š./STA
Komentarji
19

V podjetju za predelavo nevarnih odpadkov Ekol v industrijski coni Laze pri Kranju so zagorele odpadne krpe, tekstil in zračni filtri, v vodi ali ozračju pa ni nevarnih snovi, so pokazale prve meritve prisotnosti nevarnih snovi. Po prvih podatkih je nastalo za več deset tisoč evrov materialne škode. Požar je znova razburil tudi okoliške prebivalce, ki so opozorili na nevarnost ekološke katastrofe na tem območju.

Več videovsebin
  • Iz 24UR ZVEČER: Zagorelo v Ekolu
    04:19
    Iz 24UR ZVEČER: Zagorelo v Ekolu
  • Iz SVETA: Požar v Ekolu
    03:16
    Iz SVETA: Požar v Ekolu
  • Iz 24UR: Domačini Laz v nemilosti
    03:17
    Iz 24UR: Domačini Laz v nemilosti

Po včerajšnjem požaru, ki je izbruhnil v industrijski coni Laze pri Stražišču pri Kranju, je ekološko mobilni laboratorij ELME na kraju izvedel meritve prisotnosti nevarnih snovi. Te so pokazale, da so gorele odpadne krpe, tekstil in zračni filtri.

Gre za podjetje za predelavo nevarnih odpadkov Ekol, v katerem med drugim uničujejo akumulatorje, baterije, predelujejo odpadna olja, emulzije, topila in druge nevarne odpadke.

V požaru niso gorele nevarne snovi, ker so bile skladiščene drugje in požar tega skladišča ni zajel. Prve meritve so tako pokazale, da v ozračju in vodi ni nevarnih snovi, sporočajo s Uprave RS za zaščito in reševanje. 

Voda, s katero so pogasili požar, je vsebovala penilo, ki pa ni nevarno okolje, še dodajajo. 

Intervencija gasilcev in policije se je danes zaključila, nevarnosti ni več, tudi požarna straža ni več potrebna, sporočajo s PU Kranj. 

Kriminalisti s preiskovalnega Nacionalnega forenzičnega laboratorija so opravili ogled kraja dogodka in identificirali mesto, kjer je izbruhnil požar. Zagorelo je v enem večjih zabojnikov za industrijske odpadke, od tam pa se je ogenj razširil na dva sosednja zabojnika ter parkirano tovorno vozilo, plastične zbiralnike in del nadstreška. Ogenj je bil omejen na tisti del industrijske cone, kjer se skladiščijo industrijski odpadki.

Pogorel je material v zabojnikih, pri plastičnih zbiralnikih pa je ogenj poškodoval zgolj zunanjost. 

Po prvi oceni je nastalo za nekaj deset tisoč evrov materialne škode. Požar ni bil podtaknjen, še dodaja policija.

Požar v podjetju Ekol je znova razburil tudi okoliške prebivalce, ki so opozorili na nevarnost ekološke katastrofe na tem območju.
Požar v podjetju Ekol je znova razburil tudi okoliške prebivalce, ki so opozorili na nevarnost ekološke katastrofe na tem območju. FOTO: POP TV

Še posebej v šolah in vrtcih predstavnik NIJZ svetoval preventivno ravnanje

Prizorišče požara so v ponedeljek obiskali tudi predstavniki Nacionalnega inštituta za javno zdravje, ki so preventivno svetovali upoštevanje priporočil za varovanje zdravja ob požaru. Danes je strokovni sodelavec inštituta ponovno preveril stanje na terenu, še posebej v šolah in vrtcih, kjer je svetoval preventivno ravnanje.

Pred uporabo igrišč in zunanjih površin je predlagal dodatne varovalne ukrepe, na prvem mestu čiščenje zunanjih površin in dosledno čiščenje čevljev pred vstopanjem v objekte. To so splošni higienski postopki, ki se šolam in vrtcem vedno svetujejo v podobnih primerih. Objavili pa so tudi splošna priporočila glede izogibanja onesnaženim območjem, čiščenja površin, ki jih je dosegel dim, in preprečitve raznosa pepela.

Prebivalci že vrsto let opozarjajo na nevarnost za okolje 

Ob tem spomnino, da je kranjska izpostava Uprave RS za zaščito in reševanje prav v Industrijski coni Laze konec letošnjega maja organizirala posebno vajo, v kateri so preverjali pripravljenost za ukrepanje ob požaru v skladišču nevarnih odpadkov. "Videli smo, kaj se je zgodilo v Komendi in na Vrhniki. Pri nas si takih stvari ne želimo dovoliti, zato smo proaktivni in delujemo preventivno," je tedaj povedal kranjski podžupan Janez Černe.

Prebivalci Laz in Stražišča že vrsto let opozarjajo na potencialno nevarnost za okolje v industrijski coni Laze, ki niti ni ustrezno komunalno urejena. Zato že dlje časa zahtevajo ureditev območja ali celo selitev cone na drugo lokacijo. Terjajo tudi kazensko odgovornost za izdana okoljevarstvena dovoljenja in zahtevajo neodvisno revizijo za vse naprave, ki lahko povzročajo onesnaževanje okolja večjega obsega.

Po požarih v podobnih obratih za predelavo nevarnih odpadkov, kot je Ekol v Lazah, so se še posebej zbali morebitnega takšnega požara tudi pri njih. Na območju industrijske cone so v preteklosti že večkrat zaznali izlive nevarnih snovi v potok, zgodila pa sta se tudi že najmanj dva resna požara, opozarjajo v okoljevarstveni organizaciji Alpe Adria Green in izpostavljajo slabo geostrateško lego objekta na vrhu vzpetine, v neposredni bližini naselja, pri čemer bi lahko večji požar ogrozil od 500 do 1000 prebivalcev Laz in okolice.

Mestna občina Kranj: Z ukrepi bi radi uredili območje

Z Mestne občine Kranj pa so sporočili, da območju industrijske cone Laze posvečajo vso pozornost, kar se tiče varnostnih ukrepov, urejanja kanalizacijskega omrežja in varovanja okolja. Zadnjih nekaj let je občina predlagala tudi več rešitev, tokratni požar pa ponovno odpira vprašanja urejanja območja, še posebej komunalne infrastrukture in varnosti krajanov ter ostalih podjetij na tej lokaciji.

"V Mestni občini Kranj se zavedamo, da je območje Laz potrebno prednostno obravnavati. Zato z vsem znanjem in ukrepi delujemo, da bi območje uredili in odpravili kakršne koli vplive na okolje," je poudaril kranjski župan Matjaž Rakovec in dodal, da se občina ukvarja s staro deponijo in organizira sestanke z ministrstvom za okolje in prostor.

Kot poudarjajo na občini, se na okolju poznajo strupene odplake. Rešitev pa vidijo v gradnji ustrezne komunalne infrastrukture. Ta bi bila že zgrajena, a občina še nima gradbenega dovoljenja, saj je okoljevarstvena organizacija, ki sodeluje s civilno iniciativo za zeleno Stražišče, sprožila upravni spor. Krajani so namreč prepričani, da je načrtovana infrastruktura neustrezna in se zavzemajo za celovitejšo rešitev.

Župan je medtem izpostavil, da bodo z izgradnjo kanalizacije podjetja prisiljena k priklopu in postavitvi male industrijske čistilne naprave. "V nasprotju z danes, ko to vodo spuščajo v greznice in po vsej verjetnosti pronica v okolje. Šele takrat bomo lahko kontrolirali, kaj izpuščajo, in bomo lahko začeli reševati problem onesnaženja potoka," je poudaril.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (19)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Amasakul
12. 12. 2019 11.36
Balki30
10. 12. 2019 14.15
+4
Odpadne krpe....za brisanje....v proizvodnji...razna olja..topila...itd...pa ni strupen ce gori..zanimiwo...pa to
CIGU MIGU
10. 12. 2019 13.54
+1
le kje imajo v londonu smeti,ker jih nikjer ne opaziš
Pia235
10. 12. 2019 13.39
-4
Slovenci smo res mojstri kazanja s prstom na druge. Zgražanje tistih, ki doma kurijo les kot bi še vedno živeli v srednjem veku, je absurdno. Zažiganje odpadkov pa je tako ali tako v modi - sem ravno nekaj dni nazaj na gradbišču opazila kup ovenčan s plastiko, zraven hiš in sprehajalne poti, ki bo zagorel v nekaj dneh. Pa seveda še zdaleč ni edini. Gorijo odpadki hmelja (s plastičnimi vrvmi vred), gori trava, gorijo veje in vejice in odpadki v okolici hiš v sredi naselij. Zgražamo se nad požari odpadkov - prav je tako. Ampak pometimo pred svojim pragom in predvsem izpod dimnikov - na to tudi lahko vplivamo!
asdfghjk1235
10. 12. 2019 13.30
+4
Pa ne moreš verjet, cela smetišča gorijo, pa nič nevarnega v zraku, a ko jaz kurim surova drva zastrupljam pol vasi.
ata_jez
10. 12. 2019 10.36
+7
Torej - ko filtri gorijo, se istočasno tudi dim filtrira. V bistvu se je kvaliteta zraka celo šokantno izboljšala. Logično poročilo. Času primerno. :-)
caspera1
10. 12. 2019 11.03
-3
Andree
10. 12. 2019 08.12
+13
Zdaj bo še bo tukaj sigurno razpisal Marko30,ki je proti sežigalnicam. Dragi Marko30 kaj je bolj nevarno takšni požari ali sežigalnica z filtri?
nogutsnoglorry
10. 12. 2019 08.14
-6
mario7
10. 12. 2019 07.54
+35
Ko pa doma v peči nekdo kuri suha bukova drva ,pa vsi ekologi skačejo kako se onesnažuje okolje...
nogutsnoglorry
10. 12. 2019 08.11
-11
Da bi bla vsaj buka, lubadar se cvre, ta je smrtnonevaren
Pia235
10. 12. 2019 08.47
-25
Ja in z drvmi si ti ful boljši kot tile, a ne? Zastrupljate okolje eni in drugi. Tisti ki kurite bukve, kot bi bili v srednjem veku, pa zastrupljate trojno - posekano drevo = manj kisika, več vetra, in potem skurite kar je spet črni ogljik in PM10. Kaj zdaj ni jasno, onesnaževalec? Raka povzročaš in astmo.
beowulfsam
10. 12. 2019 09.57
+14
Em, drva so ogljično nevtralna, za razliko od drugih zadev, ki priskrbijo velik del energije (nafta, premog, plin...). Al od kje dobivaš toploto in elektriko Pia? Od toplih besed in prijaznosti, bi reku, da ne.
caspera1
10. 12. 2019 11.04
+8
Pia235
10. 12. 2019 13.08
-5
Pri kurjenju torej ne nastaja CO2? Dajte no mir in stopite v 21. stoletje. Pa mal knjige v roke. Prijaznost? Prijaznost za to, da rabim masko, ko stopim na ulico? Toleranca za to, ker eni nočejo vedeti, da s kurjenjem škodijo sebi in drugim?
Pia235
10. 12. 2019 13.14
-4
"Slovenija je relativno slabo prevetrena dežela s pogostimi in izrazitimi dolgotrajnimi temperaturnimi inverzijami. Zaradi neugodnih razmer za razredčevanje onesnaženosti lahko že nižje gostote izpustov onesnaževalcev okolja povzročijo čezmerno onesnaženost zraka. Tudi zaradi tega je kakovost zraka v Sloveniji slabša kot marsikje v Evropi, za izboljšanje pa je potrebno intenzivnejše izvajanje ukrepov. Dva največja povzročitelja onesnaženega zraka v Sloveniji sta, pričakovano, promet in kurjenje lesa za ogrevanje individualnih hiš. Načeloma letnih mejnih vrednosti onesnaženja zraka ne presegamo, presegamo pa dnevne. Do presežka (teh je v koledarskem letu lahko največ 35) prihaja izključno v hladnih mesecih, nekje od meseca oktobra pa do marca. Namreč, približno 70 % izpustov je posledica ogrevanja s kurilnimi napravami, kar pomeni, da lahko k temu največ prispevamo sami. Najpogostejše bolezni, ki nastanejo zaradi onesnaženega zraka so možganska kap, bolezni dihal, pljučne bolezni in rak, bolezni srca, ožilja, jeter in krvne bolezni ter v najslabšem primeru, smrt. Pri nas je bil pred desetletji največji problem žveplov dioksid, danes pa je največji izziv, s katerim se srečujemo, čezmerna raven delcev PM10 v zraku. Kot rečeno, so visoki izpusti teh delcev v zraku predvsem v kurilnem delu leta."
Periot222
10. 12. 2019 19.32
+2
Pia ti sploh ves kaj je bukva mestna razvajena srajca s cim se vozis koliko plastike pokupis ne delaj se pametno ker nimas pojma o pojmu pojdi se enkrat v solo!!!!!!!!!!#
Pia235
11. 12. 2019 08.01
Periot sem pogledala malo vaše inteligentne komentarje... ja res, pravi me v šolo pošilja, intelektualec. Sram vas bodi. Zastrupljate vsi skupaj zrak ali pa podpirate zastrupljanje zraka. Kaj bodo dihali vaši otroci ali vnuki vam je vseeno? Sram vas bodi, ponavljam. In naslednjič, ko boste novo poleno v peč vrgli in se bo iz dimnika črno pokadilo, se spomnite na onkološki inštitut in na bolnike tam. In mimogrede živim na vasi in ugotavljam, da je bil danes v mestu, kjer delam boljši zrak kot doma. Zakaj? Ker so se na MOC resno lotili problema čistega zraka in to s subvencijami za kondenzacijske plinske peči.
tornadotex
11. 12. 2019 09.13