Po včerajšnjem požaru, ki je izbruhnil v industrijski coni Laze pri Stražišču pri Kranju, je ekološko mobilni laboratorij ELME na kraju izvedel meritve prisotnosti nevarnih snovi. Te so pokazale, da so gorele odpadne krpe, tekstil in zračni filtri.
V požaru niso gorele nevarne snovi, ker so bile skladiščene drugje in požar tega skladišča ni zajel. Prve meritve so tako pokazale, da v ozračju in vodi ni nevarnih snovi, sporočajo s Uprave RS za zaščito in reševanje.
Voda, s katero so pogasili požar, je vsebovala penilo, ki pa ni nevarno okolje, še dodajajo.
Intervencija gasilcev in policije se je danes zaključila, nevarnosti ni več, tudi požarna straža ni več potrebna, sporočajo s PU Kranj.
Kriminalisti s preiskovalnega Nacionalnega forenzičnega laboratorija so opravili ogled kraja dogodka in identificirali mesto, kjer je izbruhnil požar. Zagorelo je v enem večjih zabojnikov za industrijske odpadke, od tam pa se je ogenj razširil na dva sosednja zabojnika ter parkirano tovorno vozilo, plastične zbiralnike in del nadstreška. Ogenj je bil omejen na tisti del industrijske cone, kjer se skladiščijo industrijski odpadki.
Pogorel je material v zabojnikih, pri plastičnih zbiralnikih pa je ogenj poškodoval zgolj zunanjost.
Po prvi oceni je nastalo za nekaj deset tisoč evrov materialne škode. Požar ni bil podtaknjen, še dodaja policija.
Še posebej v šolah in vrtcih predstavnik NIJZ svetoval preventivno ravnanje
Prizorišče požara so v ponedeljek obiskali tudi predstavniki Nacionalnega inštituta za javno zdravje, ki so preventivno svetovali upoštevanje priporočil za varovanje zdravja ob požaru. Danes je strokovni sodelavec inštituta ponovno preveril stanje na terenu, še posebej v šolah in vrtcih, kjer je svetoval preventivno ravnanje.
Pred uporabo igrišč in zunanjih površin je predlagal dodatne varovalne ukrepe, na prvem mestu čiščenje zunanjih površin in dosledno čiščenje čevljev pred vstopanjem v objekte. To so splošni higienski postopki, ki se šolam in vrtcem vedno svetujejo v podobnih primerih. Objavili pa so tudi splošna priporočila glede izogibanja onesnaženim območjem, čiščenja površin, ki jih je dosegel dim, in preprečitve raznosa pepela.
Prebivalci že vrsto let opozarjajo na nevarnost za okolje
Prebivalci Laz in Stražišča že vrsto let opozarjajo na potencialno nevarnost za okolje v industrijski coni Laze, ki niti ni ustrezno komunalno urejena. Zato že dlje časa zahtevajo ureditev območja ali celo selitev cone na drugo lokacijo. Terjajo tudi kazensko odgovornost za izdana okoljevarstvena dovoljenja in zahtevajo neodvisno revizijo za vse naprave, ki lahko povzročajo onesnaževanje okolja večjega obsega.
Po požarih v podobnih obratih za predelavo nevarnih odpadkov, kot je Ekol v Lazah, so se še posebej zbali morebitnega takšnega požara tudi pri njih. Na območju industrijske cone so v preteklosti že večkrat zaznali izlive nevarnih snovi v potok, zgodila pa sta se tudi že najmanj dva resna požara, opozarjajo v okoljevarstveni organizaciji Alpe Adria Green in izpostavljajo slabo geostrateško lego objekta na vrhu vzpetine, v neposredni bližini naselja, pri čemer bi lahko večji požar ogrozil od 500 do 1000 prebivalcev Laz in okolice.
Mestna občina Kranj: Z ukrepi bi radi uredili območje
Z Mestne občine Kranj pa so sporočili, da območju industrijske cone Laze posvečajo vso pozornost, kar se tiče varnostnih ukrepov, urejanja kanalizacijskega omrežja in varovanja okolja. Zadnjih nekaj let je občina predlagala tudi več rešitev, tokratni požar pa ponovno odpira vprašanja urejanja območja, še posebej komunalne infrastrukture in varnosti krajanov ter ostalih podjetij na tej lokaciji.
"V Mestni občini Kranj se zavedamo, da je območje Laz potrebno prednostno obravnavati. Zato z vsem znanjem in ukrepi delujemo, da bi območje uredili in odpravili kakršne koli vplive na okolje," je poudaril kranjski župan Matjaž Rakovec in dodal, da se občina ukvarja s staro deponijo in organizira sestanke z ministrstvom za okolje in prostor.
Kot poudarjajo na občini, se na okolju poznajo strupene odplake. Rešitev pa vidijo v gradnji ustrezne komunalne infrastrukture. Ta bi bila že zgrajena, a občina še nima gradbenega dovoljenja, saj je okoljevarstvena organizacija, ki sodeluje s civilno iniciativo za zeleno Stražišče, sprožila upravni spor. Krajani so namreč prepričani, da je načrtovana infrastruktura neustrezna in se zavzemajo za celovitejšo rešitev.
Župan je medtem izpostavil, da bodo z izgradnjo kanalizacije podjetja prisiljena k priklopu in postavitvi male industrijske čistilne naprave. "V nasprotju z danes, ko to vodo spuščajo v greznice in po vsej verjetnosti pronica v okolje. Šele takrat bomo lahko kontrolirali, kaj izpuščajo, in bomo lahko začeli reševati problem onesnaženja potoka," je poudaril.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.