Iz Policijske uprave Ljubjana so sporočili, da je preiskovalni sodnik zoper Stephena Casiraghija po zaslišanju odredil pripor. Na Uradu za izvrševanje kazenskih sankcij pa so pojasnili, da je uprava o odpustu iz zapora dolžna obveščati pristojno sodišče. Za dajanje tovrstnih podatkov ostalim organom ni pravne podlage in tudi takih zahtev s strani policije ni. Sicer pa ji bil Casiraghi v Zavodu za prestajanje kazni zapora od 9. marca lani v priporu, od 10. maja pa na prestajanju 11 mesečne zaporne kazni. Kazen bi v celoti prestal 9. februarja letos, vendar je bil 19. januarja zaradi primernega vedenja predčasno odpuščen.
Kot že omenjeno, bi moral Casiraghi zaradi enega od prejšnjih zločinov odslužiti še leto in tri mesece zaporne kazni, vendar pa do izvršitve le-te ni prišlo. Kot so še sporočili iz uprave, je komisija za pogojni odpust, ki deluje v okviru ministrstva za pravosodje in ni del uprave, 3. avgusta lani Casiraghijevo prošnjo za pogojni odpust kot neutemeljeno zavrnila.
Na vprašanje, zakaj policija Casiraghija, ki je bil do sedaj že osemkrat obsojen za različna kazniva dejanja z elementi nasilja, ni nadzorovala, je Japelj pojasnil, da policija o izpustitvi zapornikov ni nikoli obveščena. Policisti so sicer v ugrabiteljevem avtomobilu našli še okoli 40 predmetov, s katerimi bi Casiraghi lahko storil podobna dejanja.
Izpustitev v skladu z zakonom
Policija ni bila obveščena o izpustitvi Stephena Casiraghija, ki je minuli teden ugrabil Lucijo Gregorc, ker za obveščanje policije v tem primeru ne obstaja pravna podlaga, takšno dejanje pa bi bilo tudi kršenje zakona o varovanju osebnih podatkov, je pojasnil generalni direktor Urada RS za izvrševanje kazenskih sankcij Tomaž Smole. Kot je pojasnil, je bil Casiraghi vzoren zapornik, zato so mu omogočili predčasen izpust.
Obsojenec mora prestati še pravnomočno kazen enega leta in treh mesecev zapora zaradi kaznivega dejanja preprečitev uradnega dejanja uradni osebi in kaznivega dejanja poškodovanja tuje stvari. Pristojno sodišče naloga za prestajanje kazni zapora še ni izdalo. V skladu z zakonom o izvrševanju kazenskih sankcij (ZIKS) lahko upravnik zavoda potem, ko dobi mnenje strokovnih delavcev, predčasno odpusti obsojenca, ki se ustrezno obnaša in si prizadeva pri delu, ter je prestal tri četrtine kazni, vendar največ en mesec pred iztekom kazni.
Štopanje je nevarno
V četrtek, 8. februarja, je 19-letna Lucija Gregorc iz Ajdovščine na Dolgem mostu v Ljubljani štopala za smer proti Primorski. Okoli 11.40 ure ji je ustavil 38-letni Ljubljančan z osebnim avtomobilom znamke Ford escort z ukradenimi registrskimi tablicami, so sporočili s Policijske uprave Ljubljana.
Osumljenec - gre za Hinka Krajačiča, ki se je preimenoval v Stephena Casiraghija - je Lucijo po avtocesti odpeljal proti Ajdovščini. Med vožnjo je nenadoma zapeljal s ceste na osamljeno pot, kjer je po večkratno izročenih grožnjah oškodovanko zvezal z verigami, jo položil na zadnji sedež avtomobila, jo pokril z odejami in jo odpeljal nazaj proti Ljubljani, so sporočili s Policijske uprave Ljubljana.
Luciji je v trenutku ugrabiteljeve nepazljivosti uspelo prek mobilnega telefona fantu poslati SMS sporočilo z napisom "pomagaj". To je bil prvi znak za domače in policiste, da se je nekaj zgodilo, je pojasnil vodja sektorja kriminalistične policije pri Policijski upravi Ljubljana Branko Japelj in dodal, da so policisti takoj pričeli akcijo iskanja pogrešane.
Casiraghi naj bi se nad Lucijo izživljal
Ugrabitelj je ustavil na samotnem kraju obrežja reke Save v bližini Brnčičeve ceste v Bežigradu, kjer je Lucijo zadrževal proti njeni volji in bil do nje zelo nasilen. Naslednjega dne, torej v petek, pa je žrtev v popoldanskih urah izkoristila nepazljivost in trenutno odsotnost osumljenca ter pobegnila.
Po kakšni uri
bežanja je Luciji uspelo priti do Črnuške ceste, kjer je ustavila
neznanega voznika tovornega avtomobila in se z njim odpeljala do
Šmartinske ceste ter dejanje prijavila tamkajšnjim policistom, je še
dejal Japelj.
Odsedel zaradi posilstva
Casiraghi je sicer stari znanec policije. Že leta 1995 je posilil 22-letno avtoštoparko, ki ji je prav tako ustavil v Bežigradu. Peljal jo je na obrežje Save, kjer jo je večkrat posilil. Na koncu jo je zaprl v prtljažnik, vendar je žrtev pobegnila, in se je, tako kot Lucija, obrnila na policiste.
Ko je primer prišel v javnost, se je Casiraghi odločil, da se bo maščeval policistom. Pred policijsko upravo je zažgal štiri avtomobile. Policisti so ga naslednje jutro prijeli v koči za Savo, kjer so odkrili tudi nekaj predmetov, s pomočjo katerih so ga povezali z ropom.
Na sojenju, ko ji potekalo leta 1996, je psihiater ugotovil, da je Casiraghi osebnostno moten. Zaradi posilstva, ropa in poškodovanja tuje stvari je dobil 11 let in pol zapora. Po pritožbi so mu na Višjem sodišču kazen znižali na devet let. V zaporu se ni obnašal kot vzorni zapornik, saj je nekoč napadel sojetnika, kasneje pa tudi paznika.
KOMENTARJI (78)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.