Zunajobravnavni senat ljubljanskega okrožnega sodišča je v ponedeljek ponovno podaljšal pripor obtoženim v zadevi Balkanski bojevnik, je potrdil Marko Bošnjak iz odvetniške pisarne Čeferin, zagovornik Dragana Tošića. Obtožnica v tej zadevi sicer še vedno ni pravnomočna, pa so pojasnili na sodišču. Obramba je namreč na obtožbe vložila ugovore, sodišče pa o njih še ni odločilo. Drugi Tošićev zagovornik Janez Koščak razpis glavne obravnave pričakuje takoj, ko bodo ugovori rešeni.
Sporni prisluhi iz Srbije
Koščak je že ob vložitvi obtožbe pred štirimi meseci napovedal zahtevo po izključitvi nekaterih dokazov in pri tem tudi vztraja. Še vedno so sporni prisluhi iz Srbije, je pojasnil. Prav na prisluhih naj bi temeljili dokazi tožilstva, je razložil, pa še iz njih naj ne bi bilo jasno razumeti, kaj točno so se dogovarjali. V druge dokaze Koščak dvomi, saj po njegovih besedah pri obdolženih v preiskavi niso našli niti grama kokaina ali pisnih dokazov o dogovarjanjih za preprodajo droge.
Česa jih bremeni obtožba?
Obtožnice zoper Dragana Tošića in 16 njegovih domnevnih sodelavcev je tožilstvo vložilo 23. novembra. Hkrati je skupina državnih tožilcev za pregon organiziranega kriminala zahtevala podaljšanje pripora zoper 12 obdolženih in sodišče jim je ugodilo.
Obtožba jih bremeni storitve kaznivega dejanja neupravičene proizvodnje in prometa s prepovedanimi drogami, hudodelskega združevanja in nedovoljene proizvodnje in prometa z orožjem.
Tošića, ki naj bi vodil slovenski del narkokartela t. i. kokainskega kralja Darka Šarića, in preostale so prijeli 25. maja lani v obsežni kriminalistični akciji. Akcija je potekala na območjih policijskih uprav Ljubljana, Kranj in Koper, opravili so tudi več kot 30 hišnih preiskav.
Po končanih zaslišanjih je devet osumljenih končalo v priporu, trije v hišnem priporu, dva pa so izpustili, ker ni bilo pripornih razlogov. Junija so zagovorniki obdolženih podali zahtevo za varstvo zakonitosti, vendar jim vrhovno sodišče ni ugodilo. V začetku julija je preiskovalna sodnica ljubljanskega okrožnega sodišča izdala sklep o uvedbi preiskave, na kar so se zagovorniki obdolžencev pritožili, vendar so jih sodniki zavrnili tudi tokrat. S tem je preiskava tudi začela formalno teči.
Po aretacijah so na policiji pojasnili, da se je načrtno zbiranje informacij začelo v drugi polovici leta 2008, ko so od tujih varnostnih organov dobili podatke, da kriminalna združba, katere del so bili tudi slovenski državljani, tihotapi kokain iz Južne Amerike do italijanskih pristanišč ter nato na sever Italije. Ljubljanski kriminalisti so konec julija 2009 zaznali aktivnosti, iz katerih so sklepali, da se člani kriminalne organizacije pripravljajo na novo pošiljko kokaina. Konec septembra 2009 so zato začeli sodelovati s srbskimi kolegi in ameriško agencijo.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.