Z ministrstva za pravosodje so sporočili, da se je minister Aleš Zalar ob robu neformalnega zasedanja Sveta za pravosodje in notranje zadeve v Bruslju sestal s turškim pravosodnim ministrom Sadullahom Erginom, s katerim se je pogovarjal o primeru Francija Zelenka. Slovenec je bil obsojen v Turčiji na prestajanje zaporne kazni, slovensko ministrstvo za pravosodje pa je prek ministrstva za zunanje zadeve zaprosilo za prenos izvršitve kazni v Sloveniji.
Kot so dejali na ministrstvu za pravosodje, je turški pravosodni minister Zalarju obljubil, da se bo osebno angažiral pri reševanju prošnje, da bi Zelenko prestajal zaporno kazen v Sloveniji. Ministra sta se tudi dogovorila, da bosta imenovala kontaktni osebi na obeh ministrstvih, ki bosta skrbeli za operativno izmenjavo informacij. Minister Ergin je ob tem pojasnil, da končno odločitev o
prenosu zaporne kazni sicer sprejme turška vlada, so še sporočili z ministrstva za pravosodje.
Tjaša se zahvaljuje za podporo
Hči Tjaša je bila v stikih z ministrom Zalarjem, ki ji je zagotovil, da bo pomagal po svojih najboljših močeh. Njen oče je bil pravnomočno obsojen na deset let in 50.000 evrov, zatem ga je maja letos obiskala v zaporu. Po vrnitvi domov so jo 10. maja s pravosodnega ministrstva obvestili, da so vložili prošnjo za vrnitev njenega očeta v Slovenijo. Takrat so ji pojasnili, da je vse odvisno od turških oblasti.
Tjaša je še vedno v stiku z očetom, ki so ga zdaj premestili iz Istanbula v Biledžik, kjer se boljše počuti. V novem zaporu so ugodnejše razmere, hrana je cenejša, lahko gre na dvorišče. Kako se bo zgodba razpletla, še ni znano. Se pa Tjaša vsem, predvsem pa ministru Zalarju, zahvaljuje za vso pomoč in podporo.
Zelenka so aretirali leta 2007
Slovenskega avtoprevoznika Francija Zelenka so marca 2007 aretirali v Turčiji, ker je poleg čistilnega sredstva za steklo prevažal 13 ton anhidrida ocetne kisline za proizvodnjo mamil. Pred letom dni so ga v Turčiji obsodili na 10 let zapora in mu naložili plačilo globe v višini 50.000 evrov.
Po trditvah njegove 19-letne hčerke Tjaše so ga takoj zaprli, brez pravnega poduka, odločbe in sklepa o pridržanju. Med postopki ni imel slovenskega tolmača, zahtevo po dodelitvi odvetnika po uradni dolžnosti naj bi mu zavrnili z obrazložitvijo, da mu kot tujcu ne pripada. Postopek pred preiskovalnim sodnikom naj bi vsega skupaj trajal okoli 15 minut, končal se je s priporom. Takrat naj ne bi vedel, česa ga dolžijo. Dve leti zatem so ga obsodili.
KOMENTARJI (40)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.