Prvi izsledki preiskave bombnega preplaha na letalu EasyJeta, ki je med letom iz Ljubljane proti Londonu zasilno pristalo v Kölnu, kažejo, da na letalu ni bilo nobenega eksploziva, poroča nemški Bild, ki se sklicuje na policijske vire. Vse več je namreč dokazov, da je šlo za lažni preplah. Trije "sumljivi" moški – stari 31, 38 in 48 let – so bili britanski državljani, ki doslej niso imeli težav s policijo ali kazali ekstremističnih nazorov. Šlo naj bi za poslovneže, ki so se vračali s poslovnega potovanja v Sloveniji. Po podatkih nemške tiskovne agencije so vse tri pridržane izpustili.
Policija je letalo in prtljago osumljencev pregledala tudi s službenimi psi, a eksploziva niso našli, je dejal tiskovni predstavnik nemške zvezne policije. V preiskavo je vključeno tudi nemško tožilstvo, ki tesno sodeluje s policijo. Za tovrstna dejanja, ki pomenijo ogrožanje varnosti, je po nemški zakonodaji zagrožena kazen do 10 let zapora.
Iz nahrbtnika štrlele žice
Na slovenskem veleposlaništvu v Nemčiji so nam potrdili, da so takoj, ko so izvedeli za dogodek, kontaktirali nemško zunanje ministrstvo in policijo. "Sinoči nismo dobili nobenih podrobnejših informacij, razen to, da se stvari dogajajo. Danes zjutraj pa so nas potem obvestili tudi s policije v Kölnu, da so še vedno v priporu trije britanski državljani, ki so bili v Sloveniji na službeni poti. Takoj po pristanku v Kölnu so zaslišali 16 članov posadke in vse potnike. Vsi razen teh treh so že izpuščeni," nam je povedala veleposlanica Marta Kos Marko.
Povedala je tudi, da jim je policija pojasnila, da je bil en nahrbtnik sumljiv, ker so iz njega štrlele nekakšne žice. Vendar po temeljitem pregledu razstreljenega nahrbtnika in celotnega letala niso našli nobenega eksploziva ali sledi eksploziva.
Na veleposlaništvu pa prav tako še nimajo podatkov o državljanstvu potnikov, ki so bili na letalu.
Šter: Po navedbah nemške policije skoraj zagotovo lahko izključimo terorizem
Vodja konzularne službe na slovenskem zunanjem ministrstvu Andrej Šter je povedal, da so prejeli informacijo nemške policije, po kateri je v primeru sobotnega zasilnega pristanka Easyjetovega letala po doslej znanih podatkih skoraj zagotovo mogoče izključiti teroristično ozadje. Dogodek se je tako po Šterovih besedah k sreči iztekel brez nesrečnih posledic. A je obenem opozoril, da gre za resno zadevo, saj gre za vprašanje varnosti poletov.
Pri tem je posebej opozoril vse, naj z morebitnimi šalami ali ravnanjem ne tvegajo povzročitve tovrstnih preplahov. To ima namreč lahko zelo neprijetne posledice – od dodatnega čakanja in pogovorov pa vse do verjetno kar omembe vrednih stroškov za tistega, ki si kaj takšnega privošči.
Šter je pojasnil, da v dogodku ni bil nihče ogrožen, pri izstopu iz letala pa se je ena ženska lažje poškodovala. Kot je še dodal, po podatkih nemške policije niti vpleteni v dogodek niti poškodovanka niso slovenski državljani.
Policija preventivno razstrelila nahrbtnik enega od osumljencev
Pilota sta se odločila, da prekineta pot in pristaneta v Kölnu, potem ko sta potnika osebju prijavila sumljiv pogovor dveh moških, v katerem naj bi uporabila besedi "bomba" in "eksploziv". Policija ni podala nobenih informacij o identiteti pridržanih oseb.
Moške so zaslišali zaradi "suma načrtovanja resnega ogrožajočega nasilja proti državi", so sporočili s policije.
Po pristanku so 151 potnikov skozi zasilni izhod evakuirali z letala, policija pa je preiskala letalo in zaslišala vse potnike. Bolj podrobno so zaslišali potnika, ki sta prijavila sumljiv pogovor, in moška, ki naj bi omenjala "bombo". Zvezna policija je na letalu našla nahrbtnik, ki naj bi pripadal enemu od moških. Zunaj letala so ga preventivno razstrelili. Policija ni podala nobenih informacij o vsebini nahrbtnika.
Potnike nastanili v hotelu, danes naj bi nadaljevali pot
Nek potnik je za Sky News dejal, da so potnikom sprva dejali, da bodo let preusmerili iz "operativnih razlogov". Ko so pristali, pa so videli veliko policije, ki je letalo pospremila na odročni del letališča. "Sporočili so nam, da se bo policija vkrcala zaradi varnostne situacije," je dejal. Ko se je policija vkrcala, je odšla v zadnji del potniške kabine in odpeljala dva moška in še dva potnika. "Moška so zunaj zaslišali, nato pa ju vklenili v lisice in odpeljali. Policija pa nam je naročila, da moramo hitro zapustiti letalo, tako da smo uporabili zasilne tobogane," je še pojasnil neimenovani potnik.
Pri izhodu iz letala se je nekaj potnikov lažje poškodovalo.
Med potniki ni bilo panike, vsakega je policija na kratko zaslišala in jim dejala, da jih bodo nastanili v hotelu. Toda potnik je dejal, da so sobe dobili šele ob treh ponoči. Danes zjutraj pa naj bi odleteli naprej proti Londonu..
Na ljubljanskem letališču zatrjujejo, da so potniki in prtljaga bili pregledani
Z varnostnimi organi sodelujejo tudi na letališču, je potrdila tiskovna predstavnica družbe Fraport Slovenija Brigita Zorec. "Letalo je bilo z našega letališča odpravljeno brez posebnosti, vsi potniki in prtljaga pa glede na do sedaj preverjene informacije pregledani v skladu z uveljavljenimi in zahtevanimi procedurami. O dogodku smo bili obveščeni včeraj zvečer, slovenski policiji in tujim pristojnim službam pa smo takoj posredovali vse razpoložljive informacije o podrobnostih leta," je pojasnila.
Letalski promet pri nas poteka in je tudi včeraj potekal nemoteno, povečane zaskrbljenosti ali panike med potniki ni opaziti, še pravijo na Brniku.
Z EasyJeta so sporočili, da je pilot pristal iz "previdnosti, da bi zagotovil dodatne varnostne preglede v Kölnu". Dodali so, da nameravajo let nadaljevati zjutraj ter da so vsem potnikom zagotovili hotelsko nastanitev in okrepčilo. "Zahvaljujemo se potnikom za razumevanje. Varnost potnikov in osebja je naša največja prioriteta," so še dodali.
Distancirajte se od komentarjev, povezanih s terorizmom
Zaradi preplaha je danes potekal tudi sestanek na brniškem letališču. Po sestanku je državni sekretar ministrstva za infrastrukturo Jure Leben povedal, da so službe na letališču upoštevale vse varnostne predpise.
"Na sestanku so vsi predstavili varnostne ukrepe, ki so jih upoštevali pred poletom letala. Odzvale so se vse službe, vse službe aktivno sodelujejo z nemškimi organi, tudi z naše strani smo se odzvali. Ko bo preiskava končana, bomo javnost seznanili, kaj se je dejansko na letu dogajalo," je povedal Leben.
Ob tem je v izjavi za medije posebej pozval potnike, naj sledijo navodilom varnostnih služb in se distancirajo od izrazov in komentarjev, povezanih s terorizmom.
Vodja službe za varnost in zaščito za ljubljanskem letališču Dušan Sofrič je poudaril, da pred sobotnim letom niso opazili nobenih posebnosti: "Vse ukrepe v povezavi s potniki in njihovo ročno in oddano prtljago smo izvedli kot dan prej in v preteklosti. Nobenega suma, da bi bilo kaj narobe s prtljago, ni bilo."
"Ta teden je za naše letališče zelo naporen. V torek smo imeli zapuščeno prtljago, potem včerajšnji dogodek. Letalske družbe in letališča imajo v takem primeru standardne operativne postopke. Ko je varnost ogrožena, sledimo postopkom. Družba Easyjet je postopala, kot ima zapisano, mislim, da pravilno," je prepričan Sofrič.
"Zakaj je kabinsko osebje ukrepalo kot je? Verjetno so imeli močne razloge. Težko komentiram, kaj so slišali in na osnovi česa so se odločili. Če pomislite, kaj se dogaja v Veliki Britaniji, in v luči dogodkov je to razumljivo," je še menil.
Kdo bo nosil stroške?
Direktor javne agencije za civilno letalstvo Rok Marolt pa je povedal, da so razmere pod nadzorom in da ni razlogov za preplah. O tem priča tudi poročilo Evropske komisije, ki je septembra lani opravila nadzor nad varovanjem na letališču Ljubljana, je dodal.
Kdo bo nosil stroške sinočnjega incidenta, ko je moralo letalo Easyjeta pristati v Kölnu, ob tem pa je obstalo celotno letališče, še ne vedo natančno. Marolt meni, da bi morali stroške nositi potniki, a dodaja: "Verjetno bodo stroške morali nositi Easyjet, letališče Köln in ostali prevozniki, ki niso mogli opraviti letov."
KOMENTARJI (333)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.